Venkovní boudu pro kočky snadno vyrobíte sami. Důležitý je především polystyrén pro zateplení.
14. 11. 2018 Přečteno: 9878x

Mění se zuby, oči i reflexy. Zjistěte, jaký je vývoj kotěte ve třetím měsíci!

Tříměsíční kotě je na nejlepší cestě k dospělosti. Objevují se druhé zuby, zlepšují se reflexy a mění se i barva očí. Ve třetím měsíci je přeměna kotěte obzvlášť zajímavá, z roztomilého klubíčka se začíná stávat opravdový lovec. Řekneme, jaký je vývoj kotěte ve třetím měsíci a také poradíme, jak by v tomto období měla vypadat správná péče o kotě.

Vývoj kotěte ve třetím měsíci

Zuby:

Druhé zuby se pomalu začínají prodírat ven a vytlačují ty mléčné. Proto občas na podlaze na nějaký ten zoubek narazíme. Neděsme se, stejně jako u lidí, je to přirozený proces růstu a značí, že je vývoj kotěte v pořádku.

Čtěte také:

Kdy se z kotěte stává kočka? Poznejte vývoj kotěte od 4. měsíce až do dospělosti!

Oči:

Koťátka mají charakteristické modré zbarvení očí. S přibývajícími týdny se během vývoje kotěte mění oči na svou končenou barvu. Nejčastěji je to zelená anebo zlatá. Pro zdravý vývoj zraku a také mozku u koťat jsou důležité esenciální živiny v krmivu jako je DHA. 

Reflexy:

U kotěte si můžeme všimnout jistějších pohybů, vyšších skoků a celkově lepší obratnosti. Významně se zdokonaluje i rovnováha. Reflexy se zlepšují nejen díky neurologickým procesům, ale také díky větším zkušenostem. Má je už stejně tak dobré, jako dospělá kočka. Vývoj kotěte je v tomto ohledu už u konce.

Samostatnost:

Kočka je stále více soběstačná. Od své maminky se už naučila všemu potřebnému a nabývá na sebevědomí.

Jaká je péče o kotě ve třetím měsíci?

1. krok péče o kotě: Česání, koupání a stříhání

K životu dospělé kočky patří i naše péče. Zastřihování drápků, koupání, česání srsti nebo občasné čistění zubů. To u koček s problematickým chrupem patří i do péče o kotě. Čím dřív si na tyto rituály kotě zvykne, tím lépe. Pro něj, i pro nás.

Zatímco s česáním většinou nebývá problém, stříhání drápků může kočku stresovat. Ve třetím měsíci ji můžeme na zastřihování pomalu přivykat, nejprve začněme se samotným zvukem kleštiček, poté je přikládejme k pacce.

Pořiďme speciální prstový kartáček. Nejprve ji s kartáčkem seznamme a první čištění dělejme pouze krátce. Před i po čištění kočku odměňme.

2. krok péče o kotě: Pozor na nebezpečné předměty

Pokrok kotěte v obratnosti potěší každého kočičího majitele. Na druhou stranu může způsobit nejeden problém. Kotě najednou zvládne vyskočit na poličky, ke kterým se dříve nedostalo. V lepším případě to skončí rozbitou vázičkou, v horším případě se kočka poraní. Péče o kotě by proto měla zahrnovat i starost o bezpečnost zvířátka.

  • Byt si dobře zkontrolujme, křehké předměty ukliďme anebo dejme na uzavřené místo.
  • Chemikálie a jedovaté rostliny z kočičího dosahu odstraňme. Kotě nepodceňujme, jeho dovednosti jsou už na úrovni dospělé kočky.

 

3. krok péče o kotě: Pestrá strava třikrát denně

Zažívací systém kotěte je už uzpůsobený přijímat rozmanitější stravu. Prospívat mu bude kombinace jak kvalitních tvrdých granulí, tak měkčího krmiva. Na začátku třetího měsíce můžeme snížit počet porcí ze čtyř denně na tři. Nezapomínejme, že vývoj kotěte není zcela u konce. Proto do péče o kotě patří i důraz na bohatý příjem živin.

  • Hlídejme, kolik toho kotě sní. Málo krmiva mu neposkytne potřebné živiny, stejně jako mu nesvědčí ani přejídání. Pokud máme koťat více, silnější koťata by také mohla krást krmení těm slabším.
  • Celodenní přístup k čisté vodě je samozřejmostí.
  • Naopak kotěti nesvědčí kravské mléko. Zažívací systém kočky na něj není uzpůsobený, kotě by pak snadno mohlo dostat průjem.
  • Pamlsky by měly tvořit maximálně 5 procent denního příjmu potravy.

 

Péče o kotě v kostce – 3. měsíc

Tvrdé i měkké krmivo třikrát denně

Celodenní přístup k vodě

Začátky s česáním, stříháním a koupáním

Prostor pro hraní

Pozor na nebezpečné předměty

Péče o kotě je u konce. Hurá do nové rodiny!

Tříměsíční kotě je už dobře připravené na život v nové rodině. Pokud koťátko plánujeme dát k adopci, je tento čas ideální. Od své maminky se už naučilo všemu, co pro život kočky potřebuje.

Kotě zlobí? Pravděpodobně je ve stresu

Může se stát, že je naše kotě podrážděné, nesvé anebo dokonce nepřátelské. A my nevíme, co s tím. Většina problémů s chováním kočky pramení z toho, že je kočka nespokojená. Nejčastěji za tím stojí stres. Například agresivita může pramenit z pocitu ohrožení. Nemusíme se bát, že je naše péče o kotě špatná. S problematickým chováním kočky se potýkala řada majitelů.

Zkusme zjistit, co kotěti může vadit. Nemá pelíšek v prostorech, které jsou jí nepříjemné a má dostatek prostoru na hraní? Někdy se kotě hůř vypořádává se změnami. Nestěhovali jsme se anebo do rodiny nepřibyl nový člen domácnosti?

Zajistěme, aby mělo kotě pelíšek na klidném místě, při jídle ho nic nevyrušovalo, neděsily ho nečekané zvuky a mělo dostatek prostoru pro pohyb, hraní a škrábání.

Pokud se kotě chová agresivně při hře s ostatními, pokaždé jemně zatleskejme. Zvuk odvrátí pozornost kočky jinam a naučí se, že k hraní agresivita nepatří.

Potřebujete poradit s péčí o kotě, které se právě narodilo? Poznejte vývoj kotěte do 3. měsíce:

Vývoj kotěte po narození

Vývoj kotěte - 2. měsíc

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo