Netradiční domácí mazlíčci ve světě táhnou! Pořiďte si miniprasátko nebo rybu, která vypadá jako malý dráček
Pes nebo kočka jsou v Česku součástí většiny domácností. Česká republika dokonce patří k zemím s nejvyšším počtem domácích zvířat na osobu v celé Evropě. Přemýšlíte-li o tom, že si pořídíte zvířecího společníka do domácnosti, nemusíte zůstávat v zajetých kolejích. Domů si dnes můžete pořídit šneka, ježka nebo třeba miniprasátko. Netradiční domácí mazlíčci už přestávají být raritou a jsou poměrně snadno k sehnání.
Exotičtí domácí mazlíčci už dnes nejsou raritou
Chameleoni, hadi i sklípkani jsou sice méně častí domácí mazlíčci, v dnešní době už ale nejsou velkou raritou. Někteří chovatelé si vybírají mnohem exotičtější zvířata. Přinášíme vám jejich přehledný výčet:
- Axolotl mexický neboli vodní dráček
Milovníci rybek a akvárií si oblíbili axolotla mexického. Tomuto obojživelníkovi se pro jeho vzhled přezdívá vodní dráček a jeho tvář zdobí pomyslný úsměv. Tito exotičtí domácí mazlíčci dorůstají délky až 35 centimetrů a není vhodné je chovat v jednom akváriu s jinými živočichy. Vodní dráček je zajímavým domácím mazlíčkem, který dozajista upoutá pozornost všech hostů.
- Skunk, který nepáchne
Zaujmout vás může také skunk. Zvíře je známé především svým zapáchajícím sekretem, který v sebeobraně vystřikuje do dálky až tří metrů. Jeho chovatelé se ale nemusí obávat, skunkům chovaným v domácnosti jsou pachové žlázy odstraňovány. Tito exotičtí domácí mazlíčci se nechají poměrně snadno ochočit a jejich chov je podobný soužití s kočkou.
- Ježek - nikoliv v bytě, ale na zahradě
Zajímavá domácí zvířata nemusíme vybírat jen z cizokrajné fauny, netradiční domácí mazlíčci jsou k nalezení i v našem prostředí. Jedním z takových je bezesporu ježek. Bodlinaté zvíře, které můžete v noci běžně potkat na zahradě, se může stát milým společníkem vaší domácnosti. Už i pichlavý oděv zvířete nám ale napoví, že se nejedná o „mazlíčka“ v přesném slova smyslu. Ježka si přímo do bytu vzít nemůžete, jeho chov je ale možný na zahradě i s celou ježčí rodinkou.
Jelikož se jedná o zvíře žijící volně v přírodě, ve zverimexu ho nekoupíte, a tak ježka musíte v podstatě nalákat - a to na vhodný příbytek nebo stravu. Ježčí domov by měl být v odlehlejším koutě zahrady, aby mělo zvíře klid. Je vhodné ježkům vytvořit i provizorní přístřešek vhodný k přezimování, můžete ho umístit třeba do kompostu, který bude zároveň sloužit jako tepelná izolace. Mnoho domečků pro ježky je k dostání i na internetu.
A čím ježka nakrmit? Z ilustrovaných pohádek si příklad neberte, jablky ježka neoslníte. Pravou ježčí pochoutkou jsou kousky syrového masa nebo vajíčka, dávat mu můžete i psí konzervu nebo červy. Ježek je mimo jiné i jedlíkem mlžů a plžů, může proto vaši zahradu zbavit slimáků ničících úrodu.
- S miniprasátkem se budete od rána do večera mazlit
Toužíte-li po opravdovém mazlíčkovi, pořiďte si miniprasátko. Netradiční domácí mazlíčci s rypáčkem a štětinkami jsou přítulní, inteligentní, a navzdory své pověsti i čistotní. Svým chováním se připodobňují k pejskům, proto jsou vhodnými společníky lidí, kteří trpí alergií na psy. Tito netradiční domácí mazlíčci jsou přítulní, můžete je vzít na vodítku na procházku, a dokonce je vycvičit k základním povelům. Prasátka nejsou jen růžová, pořídit si můžete i černé, bílé či puntíkaté. Prasátka nakrmíte trávou, tvrdým pečivem, ovocem a zeleninou, občas si pochutnají i na senu nebo zrní. Na rozdíl od ježků si vyšlechtěné prasátko pořídíte ve zverimexu, jeho cena se pohybuje od dvou do čtyř tisíc.
- Fretka
Fretka je zvíře inteligentní, přátelské a s člověkem vychází velmi dobře. Ačkoli se to nezdá, mezi domestikovaná zvířata patří už stovky let, i dle českých zákonů se jedná o domácí šelmu. Fretka je stejně družným společníkem, jakým je pes, svou hravost si navíc uchovává i ve stáří, což ocení hlavně děti.
Fretka k životu nepotřebuje velký prostor a spokojeně tak může žít i v malém bytě. Přes den dlouho spí, a své majitele proto netrápí přehnanou aktivitou v nevhodných denních dobách. Ze stejného důvodu jí nedělá problém trávit dlouhou část dne sama, jednoduše ji prospí. Na rozdíl od pejsků a koček je fretka nehlučná.
Jedinou nevýhodou chování fretky jsou její pachové žlázy, ze kterých při úleku či pocitu ohrožení vylučuje páchnoucí tekutinu. Dospělé ochočené zvíře ale nemá důvod tekutinu používat. Strava fretky není nijak náročná, sestává se z 60 % masa, zbytek stravy tvoří obilniny, mléčné výrobky a ovoce a zelenina.
Netradiční domácí mazlíčci, kteří nejsou nároční na výchovu
Netradiční domácí mazlíčci tímto výčtem ani zdaleka nekončí. Sebe i každou návštěvu jistě ohromíte africkým obřím šnekem. Pořídíte ho už od padesáti korun a šneky hravě nakrmíte jen kousky zeleniny či ovoce. Tito netradiční domácí mazlíčci mohou měřit až 30 centimetrů a vážit 300 gramů.
Podobně nenáročné na chov jsou i žáby. Pokud se těchto slizkých obojživelníků neštítíte, mohou se stát příjemnými a dlouho žijícími mazlíčky. Jejich cena se pohybuje okolo pěti set korun, žáby potřebují jen světlo, určitou teplotu a dostatečnou vlhkost.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků