Papoušek kouřový zabere hodně místa, ale má příjemnou povahu
Papoušek horský nebo také kouřový je krásný australský pták, který se často chová, ale velmi známý není. Je docela odolný, ale je pár důvodů, proč se nehodí pro začátečníky. Papoušek horský není zrovna mazlíček v pravém slova smyslu, pokud však hledáte okrasného ptáka, nejspíš už jeho pořízení dávno zvažujete. Co tedy tento papoušek potřebuje?
Jak se chová papoušek kouřový? Mluvení mu nejde, ochočit se dá
Papoušek kouřový neboli horský žije přirozeně ve velkých hejnech, chovejte jej proto ve skupince. To však většinou vede k hnízdění – je třeba mít zkušenost s odchovem. O tomto druhu je známo, že se snáší s jinými papoušky, zejména příbuznými (andulka nebo papoušek Alexandřin). U jiných ptáků se to většinou nedoporučuje, i když jsou pozitivní zkušenosti také např. s křepelkami.
Papoušci bývají závislí na člověku, ne však papoušek kouřový. Poradí si sám, potřebuje mnohem víc kamarády stejného druhu. Mazlík to opravdu není. Pokud ho však ochočíte, rád s vámi bude trávit čas. Má přátelskou povahu a není hlučný. Budete-li za ním chodit a mluvit, naučí se napodobit pár zvuků, ale určitě nejde o mluvícího papouška.
Kde může bydlet papoušek kouřový: Chov je náročný na prostor
V Austrálii žije jen málo lepších letců, než je papoušek horský (kouřový). Proto se moc začátečníků k chovu neodváží, musí totiž postavit hned ze startu aspoň 5 metrů dlouhou voliéru, která je také dost široká. Měli byste být schopni do ní pohodlně vejít a projít se v ní. Klec v pokoji tento papoušek snese pouze krátkodobě a pouze při možnosti létání po domě, což není moc bezpečné.
Může celý rok žít ve venkovním obydlí, zima mu moc nevadí, ale zajistěte mu úkryty, kde se může v mrazu schoulit. Při extrémních teplotách hrozí omrznutí nohou. Déšť těmto ptákům nevadí, sprchují se velmi rádi. Poskytněte dost bidel a větviček, papoušek horský si totiž často brousí zobák. Pro oživení se hodí i pár houpaček a samozřejmě nesmíte zapomenout na krmítko a pitnou vodu.
Čím krmit papouška kouřového?
Aby se dožil svých 20 let, potřebuje papoušek horský správnou výživu. Základem je směska semínek, jako je například proso, oves, chrastice, kukuřice, pohanka. Kupované směsi pro střední a velké papoušky jsou většinou vhodné. Dále je důležitá čerstvá strava: jablko, mrkev, špenát, šípky, banán. K dispozici by měla být i sépiová kost a grit, ale toho nepotřebují moc.
Přečtěte si také náš článek: Jaké ovoce je vhodné pro papoušky? Vyberte pro mazlíčky správné krmení
Papoušek kouřový není vybíravý, proto nad dietou musíte mít kontrolu vy. Existují i případy, kdy měl majitel ptáka v pokoji a ten mu kradl ze stolu jídlo včetně žebírek… Tento papoušek však snadno přibírá, což je další argument pro velkou voliéru. Nedávejte mu směsi s vyšším obsahem slunečnice a jiných tučných semen.
Tlustí papoušci kouřoví mívají snížené libido, což zní prakticky, ale nadváha zkrátka není zdravá. Další problém, před kterým se mějte na pozoru, je hygiena dna voliéry. Tento druh papouška rád jí ze země, což u zbytků spadlých do odpadu hromadícího se na podlaze znamená riziko plísňové infekce či parazitů.
Papoušek kouřový: Chov párů a odchov mláďat
Papoušek horský (kouřový) se ve správných podmínkách může jednou ročně množit, což vyžaduje dohled. Samice klade do dutiny ve dřevě 4-6 vajec, která se za 3 týdny vylíhnou. Pár je předtím třeba oddělit od zbytku hejna, aby se ptáci neprali, a zajistit, aby samice měla potřebné živiny na úspěšnou snůšku. Při sezení na vejcích se o ni stará samec, mláďata pak krmí oba společně. Ta vylétnou z úkrytu ve věku 5 týdnů a dospívají cca v 8 měsících.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků