Jak se zbavit blech
27. 04. 2018 Přečteno: 6320x

Pomoc, můj pes trpí zažívacími potížemi! Co dělat, když má pes průjem a zvrací?

Zažívací potíže dokážou se zdravím našeho pejska pořádně zamávat. Ačkoli se to nemusí na první pohled zdát, zvracení a průjem pro něj můžou být velmi nebezpečné. Kromě dehydratace jsou totiž někdy projevem jiné, vážnější choroby. Poradíme vám, co dělat, když má pes průjem. V několika krocích tak zvládnete pejskovo zdraví dát opět do pořádku. Dáme vám i rady, jak se vypořádat se zvracením. Poznáte, že pes zvrací a má průjem z vážnějších důvodů, než jenom ze špatného jídla.

Zažívací problémy našeho pejska bychom chtěli vyřešit co nejrychleji. Ačkoli důvodů, proč pes zvrací a má průjem, může být víc, nemusíme se zbytečně děsit. Většina psů má průjem proto, že prostě něco špatného snědla. Tento problém můžeme vyřešit v klidu doma. Co dělat, když má pes průjem a zvrací? Vyřešme jeho zdravotní problémy v několika krocích.

Čtěte také:

Psí toaleta? Dobrý pomocník nejen pro malá štěňata a psi v bytě

Co dělat, když má pes průjem?

Je potřeba vědět, že každý pes může na různé věci reagovat odlišně. Někteří pejsci mají prostě zažívání citlivější, než jiní. Dopřejme psovi dostatek odpočinku a správnou léčbu.

Zkusme zjistit, co náš pes jedl

Podrážděné zažívání nejčastěji způsobuje něco špatného, co pejsek snědl. Nekrmili jsme ho něčím neobvyklým? Nezměnili jsme jeho krmivo? Nevyjedl zrovna včera odpadkový koš? Pokud ano, zabraňme, aby to pes snědl znovu.

Nedávejme mu nic, co by jeho žaludek a střeva mohlo ještě více podráždit

Pokud jsou jeho zažívací obtíže jednorázové, nedávejme psovi žádnou potravu, co by jeho zažívání mohla ještě více rozhodit a vyčkejme. Pokud je to opravdu ze stravy, problémy zmizí.

Postarejme se, aby pes nebyl dehydratovaný

Průjem může psa dehydratovat. Postarejme se, aby po malých dávkách, ale pravidelně, pil. Ideální je pokojová teplota.

Dejme mu psí probiotika

Pořiďme speciální psí probiotika, která mu budeme podávat. Obnoví to jeho bakteriální rovnováhu ve střevech. Ideální je dávkování jednou denně po celé tři dny.

Problém by se měl vyřešit do dvou dnů

Když má pes průjem déle jak 48 hodin, je potřeba navštívit zvěrolékaře. Nemusí se hned jednat o vážnější chorobu, ale pes by mohl být kvůli přetrvávajícím zažívacím problémům dehydratovaný a mít nedostatek živin.

Hlídejme, jestli pes nemá další symptomy

Pejska pozorujme. Dívejme se po dalších symptomech, které by mohly znamenat vážnější obtíže. Pokud si jiných příznaků všimneme, navštivme co nejdříve zvěrolékaře.

Co dělat když pes zvrací? Navštivme zvěrolékaře

Už víme, co dělat, když má pes průjem. Když ale pes zvrací, navštivme raději zvěrolékaře. Pokud chceme vyčkat anebo rovnou začít s léčbou sami, zkusme postupovat jako u průjmu. Psa nekrmme po 24 hodin, poté nasaďme dietu a zajistěme mu po přísun vody po malých dávkách. A dívejme se po dalších symptomech.

Pozor na hypoglykemický syndrom u malých psů!

Zvláště pozorní buďme na štěňátka a malá psí plemena. Pokud pejsek váží jen několik stovek gramů, může u něj zvracení způsobit nedostatek glukózy a tím hypoglykemický syndrom. Ten způsobuje nervozitu, špatnou koordinaci těla, svalový třes anebo dokonce mdloby, kóma a slepotu. Pokud máme velikostně menšího pejska, který zvrací, ihned navštivme zvěrolékaře a mezi tím mu podávejme med anebo hrozný cukr.

Jak poznat, že pes zvrací a má průjem kvůli vážnější chorobě?

Zvracení a průjem jsou někdy projevem závažnější nemoci. Jak to poznáme? Naštěstí existují jasné ukazatele, podle kterých můžeme poznat, kdy musíme co nejrychleji navštívit veterináře. Můžeme tak našemu miláčkovi ušetřit trápení a možná i zachránit jeho zdraví.

Kdy neprodleně navštívit zvěrolékaře?

► Když má pes ve stolici krev anebo hlen

► Když pes zvrací krev

► Když je pes v bolestech

► Když je pes slabý a malátný

► Když má pes horečku

► Když má pes střevní „nehody“

► Když obtíže trvají dlouho

► Když má pes černou stolici

► Když pes ztrácí chuť k jídlu

Co si připravit ke zvěrolékaři?

Když pes zvrací a má průjem, sdělme zvěrolékaři, na co všechno je náš pejsek očkovaný, co snědl, jak dlouho má problémy a jaké má další symptomy. Veterináře také bude zajímat, jak přesně psí stolice vypadá a jakou má konzistenci. Možná bude chtít odebrat její vzorek. Udělá testy, aby vyloučil jiné choroby. A co že náš pejsek může mít za nemoci? Když pes zvrací a má průjem, může to být známka parazitů, zánětu slinivky, nemoc jater a nemocí močových cest. Zbytečně ale nepanikařme, dokud nám tuto diagnózu neřekne sám veterinář.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 1

  • lussyB
    12. 12. 2019 | 09:57
    Otázkou je, od čeho ty potíže jsou. Zda žaludeční, alergie nebo psovi prostě něco nesedlo. V tomhle je asi jediný řešení dieta, popřípadě hypoalergenní granule, popřípadě monoproteinové konzervy.

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo