Zánět močových cest u koček postihuje předevšém kastrované kocoury.
14. 10. 2020 Přečteno: 4176x

Příznaky zánětu močových cest u koček. Jak mu předcházet?

Je to častý zdravotní problém kastrovaných koček. Zánět močových cest, případně až zánět ledvin je pro kočky bolestivé onemocnění, vznikající na základě nesprávné stravy. Má ale zcela jasné příznaky, které nepřehlédneme. Většinou je nemoc dobře léčitelná antibiotiky.

Zánět močových cest u koček: Proč trpí právě kastrované kočky?

Vlastně není zcela prokázáno, proč právě kastrované kočky trpí na záněty močových cest častěji. Větším rizikem je pro kocoury, kdy jsou záněty často provokovány zúžením močových cest a následné náchylnosti k městnání moči (množení infekce) nebo kamínků (koliky). Obecně ale větší hraje roli strava, která je příliš bohatá na proteiny a fosfor. Nevhodné a pro ledviny zatěžující jsou také potraviny obsahující sůl, nějaké to lidské mlsání a masíčka, salámky, ale také nekvalitní granule, které obsahují různé látky zlepšující chuť a vůni a často tak obsahují i malé množství soli.

Spekuluje se také, že záněty močových cest často působí i stres, který kočka prožívá například v novém, hlučném nebo jinak nevyhovujícím prostředí. Často se pak takový zánět spojuje s nečistotností a močením mimo záchod.

Čtěte také:

5 důvodů, proč kastrace kocoura stojí za zvážení!

Strava speciálně pro kastráty pomáhá předcházet zánětu močového měchyře u koček

Ideálním řešením je krmení koček i kocourů po kastraci speciálním krmivem. Existuje v různých variantách, ať už granule, kapsičky nebo konzervy – je tu již vyvážený poměr živin, který nezatěžuje organismus. Kočičí moč by měla být lehce kyselá, když se vlivem potravy stává zásaditější, tvoří se drobné krystalky, které mohou působit záněty a koliky.

Kastrované kočce z jídelníčku vyřaďte vše slané, zatěžující, z kotěcích granulí přecházejte na ty pro kastrované kočky, nebo alespoň na granule pro kočky žijící v domácnosti. Zvíře se tak vyhne i problémům s váhou, což je také jeden z faktorů ovlivňující vznik zánětu. Obézní kočky trpí na onemocní častěji.

Pokud se už s nemocí perete, kočka má akutní zánět ledvin a je v rekonvalescenci, má nějakou ledvinovou diagnózu nebo trpí na záněty močových cest opakovaně, můžete dnes již na trhu sehnat veterinární dietu naprosto bez problém. Například Purina Pro Plan nabízí celou škálu veterinárních krmiv pro každodenní jídelníček.

Pro zdraví močových cest vaší kočky je především důležité mít dostatek čerstvé vody, žíznění podporuje vznik kamínků. Můžete třeba kapičky pro kočky naředit vodou a tím podpořit u vašeho mazlíčka příjem tekutin.

Léčba zánětu močových cest u koček

Jak jsme již řekli, stres hraje při rozvoji zánětu močových cest také jednu z hlavních rolí. Kočky nesmí močení zadržovat nebo močit ve spěchu. I v přírodě si vždy pro tyto potřeby najdou klidné místo. A není-li v domácnosti záchůdek v soukromí, mohou si spěšným a neúplným vyprazdňováním notně zadělat na podobné záněty. Některé kočky také nemají rády záchody sdílené s jinými kočkami. To pak poznáte i podle toho, že močí mimo záchůdek. Vezměte tedy při případných problémech v potaz i toto a zajistěte kočce naprosté soukromí a čistotu, jakou potřebuje. 

Stelivo pro včasné rozpoznání zánětu močového měchýře u koček

Diagnostické stelivo je sice dražší, ale používáme ho pouze v případech, kdy máme podezření na nemoci močových cest.  Jde o speciální stelivo, které změní barvu v případě, že je moč více zásaditá a kočka má tedy náběh na zánět močových cest. Stejnou službu udělají i diagnostické papírky pH z lékárny, ale problémem může být odběr moči v domácích podmínkách.

4 příznaky zánětu močových cest u koček

1) Močení mimo záchod

Pokud se veterináři svěříte, že kočka chodí čůrat mimo záchod, bude zánět močových cest první alternativou, kterou bude třeba potvrdit, nebo vyloučit. Kočky močení bolí, záhy si spojí močení se záchodem, a tak hledají místo, kde je to třeba bolet nebude. Tedy někde jinde.

Složité je, že močení mimo záchůdek je příznakem i mnoha dalších, spíše psychických, problémů a problémů v chovu, mimo jiné i stres nebo nespokojenost – a pro některé kočky je toto močení i formou komunikace s námi, takže toto je zrovna příznak, který je sice první, ale o to složitější na rozklíčování.

2) Krev v moči

 Když uvidíte krev v moči zvířete, zbystřete. Většinou jde o vážný projev zánětu.

3) Namáhavé močení

Objevuje se častěji, když kočka trpí kamínky a zánět se rozvíjí kvůli nim, ale i při bakteriálních infekcích. Obtížné močení nebo časté močení doprovázené mňoukáním a nervozitou zvířete.

4) Olizování genitálií:

Časté olizování genitálií, případně časté nucení na moč je jasným příznakem problémů s dolními močovými cestami.

Kočka již podělala zánět močových cest? Buďte opatrní!

Důležité je uvědomit si, že pokud kočka již jeden zánět močových cest prodělala, bude k nim náchylná, abyste se tedy vyhnuli opakování nepříjemné zkušenosti pro vás i pro ni, bylo by vhodné začít nekompromisně dbát na jídelníček a dostatek čerstvé vody. Je to jednoduše už záležitost, kterou musíte vzít chtě nechtě v potaz a zakomponovat ji kočce do životního stylu. Dodržování těchto pravidel sníží o 80 % riziko, že se zánět zopakuje.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo