18. 12. 2017 Přečteno: 4041x

Psí kotec snadno a rychle!

Chcete svému psovi dopřát trochu klidu a soukromí? Jen máloco ho potěší víc než vlastnoručně vyrobený psí kotec, do kterého se bude každý den rád vracet. Přinášíme vám proto jednoduchý návod, jak vyrobit psí kotec

Co budeme potřebovat pro psí kotec

Než se pustíme do práce, měli bychom si zajistit vše, co pro výstavbu kotce budete potřebovat. K základní výbavě pro výrobu kotce pro psa patří:

Čtěte také:

Německý ovčák, rotvajler nebo dobrman: Jaký hlídací pes je nejlepší pro naši ochranu

  • vodováha
  • kladivo a hřebíky nebo šroubovák a šroubky
  • pila
  • metr
  • nožík
  • pracovní rukavice
  • vrtačka
  • kleště
  • OSB desky
  • pletivo
  • beton
  • polystyren pro zateplení boudy
  • seno

Když máme nachystané a připravené vše, co je potřeba, můžeme se pustit výroby psího kotce!

Volba místa pro psí kotec

Pro stavbu kotce je nejdůležitější výběr vhodného místa. Umístit bychom ho měli na rovné místo do blízkosti domu, kde nehrozí zásah cizích lidí. Základním kamenem kotce je podezdívka, aby se náš mazlíček nemohl podhrabat. Abychom měli jistotu, že bude kotec stát v rovině, vyrobíme si čtyři betonové sloupky. Díky nim bude podlážka vyvýšená, a v případě, že bude sněžit či pršet, nenavlhne. Do sloupů zabetonujeme plotové tyče, kterými vytvoříme obrys kotce. Jak bude kotec velký, by se mělo odvíjet od plemene našeho psa. Obvyklé rozměry kotce jsou 2 x 4 m nebo 2,5 x 3,5 m. Pokud máte pejsků více, je lepší volit kotec pro každého zvlášť než jeden společný velký.

Psí kotec od základů po střechu

Spodní konstrukci kotce vytvoříme z dřevěných hranolů a po jejím obvodu umístíme dřevěné trámky, vzdálené od sebe přibližně 60 cm až jeden metr. Přes trámky přitlučeme nebo přišroubujeme ohoblovaná prkna či OSB desky, které do sebe snadno zapadají.

Horní konstrukci tvořenou z dřevěných hranolů připevníme na plotové sloupky. Na tuto konstrukci pokládáme OSB nebo jiné ohoblované dřevěné desky, a to spádovitě kvůli dobrému odtoku vody. Je důležité, aby desky vepředu i vzadu přesahovaly minimálně 50 cm.

Uzavření kotce můžeme provést hned několika způsoby. Použít můžeme klasické pletivo na plot, které však podle zkušeností psích majitelů dlouho nevydrží, betonářskou síť s oky, u které je zase nevýhodou to, že rezaví. Nejvhodnějším materiálem jsou pozinkované nerezové mříže v rámech, které nesvařujeme k sobě, ale montujeme je pomocí kovových vinglů a patek.

Psí kotec a bouda pro psa jsou nerozlučná dvojka

Nezbytností každého kotce je bouda, do které se pes může schovat. Vždy ji umisťujeme do části, kde je přístřešek. K její výstavbě můžeme zvolit prkna nebo dřevotřískové desky. To, jak velká bouda bude potřeba, se odvíjí od velikosti psa, a je důležité, aby v ní pes nebyl příliš stísněný. Jestli pejskovi boudu zateplíme nebo ne, je na nás. Stejně jako se zateplují domy, můžeme i psí boudu zateplit polystyrenem. Jak přesně boudu můžeme dále vybavit, aby v ní pes měl pohodlí a pohodu, se dozvíte také v našem článku.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo