Rozela pestrá vyžaduje chov jedině v páru.
27. 10. 2020 Přečteno: 3027x

Rozela pestrá: Letec s pronikavým hlasem

Rozela pestrá (Platycercus eximius) je nádherný pestrobarevný papoušek, který dorůstá délky přibližně 30 cm. Patří tedy mezi středně velké papoušky. Jedná se o poměrně plaché zvíře. Pokud jej tedy chcete mít šanci ochočit, doporučuje se pořídit si mládě. Jaké nároky má rozela pestrá na chov?

Rozela pestrá - charakteristika

Pro rozelu pestrou je charakteristické „divoké“ zbarvení, kterému dominuje červená hlava. Kontrast k červené tvoří světlý zobák, bílé líce a žlutá hruď. Zbarvení pak přechází do tmavších per s nažloutlými okraji na hřbetě, zelených per na spodním bříšku a pod křídly. Ocásek bývá v různých odstínech modré. Rozela pestrá váží mezi 90 a 120 g a dorůstá délky cca 30 cm, včetně ocasu. Dožívá se až 20 let. Rozela pestrá se dělí na několik poddruhů, z nichž nejznámější je:

  1. Rozela pestrá východní
  2. Rozela pestrá nádherná
  3. Rozela pestrá tasmánská

Rozela pestrá patří mezi plaché ptáky. O co je plašší, o to je však hlučnější. Rozela pestrá nádherná vydá z hlediska zvuku a tónin za několik ptáků najednou. Obzvlášť, pokud je nervózní, něčeho se poleká nebo zkrátka projevuje s něčím nespokojenost. I projevy spokojenosti se však neobejdou bez zvuku, v tomto případě však spíše příjemně pobrukuje.

Čtěte také:

Papoušek zpěvavý – chov je snadný i pro začátečníky. Papoušek je odolný a vydrží i větší mrazy

Rozela pestrá nádherná chov

Rozela pestrá nádherná, i ostatní poddruhy jsou vynikajícími letci. Z tohoto důvodu nebude stačit „jen“ klec. Je třeba zřídit voliéru, kde bude mít rozela pestrá dostatek prostoru a příležitostí se vydovádět a prolétnout. Rozela pestrá sice pochází z teplých krajin (konkrétně rozela pestrá nádherná z Austrálie), ale pokud jim ubytování přizpůsobíte, bez obtíží přežijí i středoevropskou zimu venku. Pokud plánujete rozelu pestrou do bytu, pak můžete rozlet řešit tím, že ji vypustíte po místnosti. V tomto případě je však třeba zabezpečit všechna nebezpečná místa (odstranit sukulenty/kaktusy nebo jedovaté rostliny, zabezpečit okna záclonami, aby se o náraz do nich nezranila, stejně tak odstranit nestabilní předměty).

Jak vybavit papouščí klec? Hračky pro papoušky ho zabaví a potěší

 

Pozor: Rozelu pestrou chovejte jen v páru

Rozela pestrá se doporučuje chovat jen jako páreček v jedné voliéře. Naopak se nedoporučuje chovat dvě zvířata stejného pohlaví (zejména samci se nesnesou) nebo více párů v jedné voliéře. Rozhodně se nehodí k jiným ptákům, často vznikají rozepře a nezřídka dojde i ke zranění jednoho z ptáků. K člověku je rozela pestrá přátelská.

Rozela pestrá nádherná - jak na voliéru?

Jak jsme zmínili, rozela pestrá potřebuje ke své spokojenosti dostatek prostoru na létání. Minimální rozměr voliéry by tedy měl být 3×1×2 metry (délky, šířka, výška). Nicméně čím větší tím lepší. Voliéra by měla být rozdělena do dvou částí, z nichž jedna slouží jako místo k létání a druhá jako úkryt, zejména před nepříznivým počasím a dravci. Ptáci sem často chodí i spát. Záletová část (úkryt) by měla mít tři obvodové stěny a střechu. Prostor ideálně lehce izolujte, aby zde ptáci mohli být i v zimě. Samozřejmostí jsou bidla (jedno dejte výš, které papoušci pravděpodobně zvolí jako „spací“).

Voliéra pro papouška: jak ji postavit a na co při tom nezapomenout

 

Výletová část by měla obsahovat různá bidla, která ideálně instalujte jen na jednu stranu voliéry (po celé šířce), nebudou pak vadit ptákům při letu. Do voliéry je vhodné dávat větve různých ovocných stromů, na jaře i s pupeny, případně i z jehličnanů (pozor na ty jedovaté) či dalších listnatých stromů typu vrba či bříza. Ptáci je s chutí okusují. Rozela pestrá miluje i vodu a koupání, proto se doporučuje sem dát i misku s vodou, případně je rosit. Život rozele pestré můžete zpestřit ještě různými hračkami.

Rozela pestrá krmení

Rozela pestrá není na stravu nijak zvlášť náročná. Zpravidla se kombinují různé směsi zrnin s čerstvou zeleninou, ovocem, travními semeny a větvemi stromů. V době hnízdění se přidávají ještě vaječné směsi. Namíchaná směs by měla obsahovat například proso, oves (loupaný i neloupaný), slunečnici, lesknici, mohar či pohanku. Mezi nejoblíbenější ovoce patří u rozely pestré jablka, ale doporučuje se rozelám nabídnout i jiné druhy ovoce a zeleniny. I zde totiž platí, že čím pestřejší strava, tím více podpoříte kondici zvířete. Potravu ve voliérách nechte v miskách na zemi, kde mi neměl chybět ani písek na trávení. Samozřejmostí je přístup k čisté vodě.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…