Barevné granule obsahují dochucovadla, která mohou spustit potravinovou alergii u kočky.
13. 03. 2020 Přečteno: 2650x

Šanta kočičí rozvášní vaší kočku! Jak ji kočce nabídnout?

Jestlipak víte, že existuje rostlina, co působí na vaši kočku jako droga? Tato rostlinka, které váš domácí mazlíček nedokáže v žádném případě odolat, se jmenuje šanta kočičí. Co taková šanta kočičí dokáže s kočkou udělat a v jaké formě ji můžete své kočičce dopřát? Poradíme vám!

Jak působí šanta kočičí na kočku?

Šanta kočičí a její účinky vás určitě překvapí. Copak je to vlastně za kouzelnou rostlinku, že její účinky působí na kočku s takovou silou? Šanta kočičí (Nepeta cataria) je přes půl metru vysoká trvalka, kterou si můžete klidně vypěstovat i na zahrádce doma. Pěstování šanty není složité, šanta kočičí potřebuje jen suché a slunečné místo. Zasít semínka šanty, která se dají koupit v každém zahradnictví, můžete už v dubnu. Šanta kvete v létě a její sušená nať i s květy sbíraná za slunečného dne má ty největší účinky na kočky všech plemen. A možná bude vonět také vám!

Čtěte také:

Zajímavosti o kočkách aneb co jste o nich možná doposud nevěděli!

Jaký je původ šanty kočičí?

Šanta kočičí pochází z jižních oblastí a její latinské pojmenování upřesňuje i místo, kde se vyskytovala - italské město Nepete. Druhové jméno cataria je pak odvozeno od slova kočka. A samozřejmě víme proč. Kočka se totiž po přičichnutí k šantě chová jako pořádně rozvášněná šelma! Šanta kočičí účinky opravdu má a není to žádný mýtus! Navíc není pro kočku nijak nebezpečná a vůbec jí neuškodí. Šantu kočičí můžete svému domácímu mazlíčkovi nabídnout zcela bez obav. A navíc na některé kočky prý šanta nepůsobí - údajně na pohlavně nezralé kočky.

Kočka blázní po šantě, myši utíkají

Co přesně se tedy stane, když si kočka přičichne k šantě kočičí? V první fázi se kočka dostává do extáze a chová se rozvášněně a bláznivěpoté může dojít i k útlumu, protože šanta má také sedativní účinky. Kočka občas pár sušených lístků šanty též pokouše. Nejvíce však kočku rajcuje výrazné aroma šanty kočičí, které je dost patrné třeba z celého trsu rozkvetlých rostlin na zahrádce. Vaše kočička se může i v šantě vyválet, anebo podezřele často trávit u záhonku svůj volný čas. Klidně tento zážitek kočce dopřejte a nemějte obavu, rozhodně jí to neublíží.

I když je pronikavé aroma šanty kočičí silně lákavé pro kočky, naopak pro hmyz, parazity, nebo také pro myši může být dostatečně odpudivé. Toho můžete ve své domácnosti patřičně využít. Například si nasušte šantu a dávejte ji na místa pro ochranu před nezvanými návštěvníky, například hmyzem, parazity či hlodavci. Šanta vám poslouží podobně jako třeba sušená levandule, anebo pelyněk.

Šanta kočičí a její účinky

Šanta se odedávna využívala jako léčivá rostlina. Její látky celkově uklidňují a působí příznivě na trávení a celou nervovou soustavu člověka. Účinky šanty kočičí i její vůně by se daly přirovnat k běžně užívané léčivce zvané Kozlík lékařský (Valeriana officinalis), z níž se využívá hlavně kořen. Kozlík, kterému se říká také baldrián, má silně sedativní účinky a podává se hlavně při nespavosti. Je celkově opojný, pomáhá při neurózách, depresích, poruchách trávení a celkově uklidňuje. Je typický svou charakteristickou vůní, která připomíná šantu. A jak známo, kozlík lidem zrovna moc nevoní! Ale pozor, některé kočky právě na kozlík lékařský reagují stejně jako na šantu!

Šanta kočičí obsahuje nepetalakton, který má podobné účinky jako některé jiné drogy, údajně také jako THC nebo LSD, a dále různé vonné esence a další složky. Šanta v podstatě působí obdobně jako halucinogen a uvádí kočky do transu. Někdy se jí také říká kočičí kokain. Víme už ale, že na člověka příliš nepůsobí a také to, že kočkám neublíží.

Šanta kočičí: Kde koupit kočičí drogu?

Pokud vás pěstování šanty kočičí zrovna neláká, můžete si samozřejmě rostlinku zakoupit. Buď celou v květináči, anebo sušenou šantu v sáčku. Velice oblíbené jsou ale hračky pro kočky s šantou kočičí, anebo třeba sušená šanta zamotaná v klubíčku pro kočky na hraní, případně také šanta kočičí ve spreji. Sprej lze pak využít k postřiku škrabadla nebo jiných míst, kde kočka nejraději tráví svůj čas, případně takových míst, na kterých chcete svou kočku udržet. Tam, kde kočka nemá co dělat a nechcete, aby vám tam chodila či lezla, šantu určitě nedávejte.

Sušená šanta kočičí se také přidává do polštářků pro kočky, které pak slouží obdobně jako třeba levandulové polštářky pro kočičí páníčky pro lepší pohodu a na spaní. Pokud si ale šantu nasušíte, můžete zkusit kočce nabídnout kousek sušené, ostatně také i čerstvé, rostlinky, a uvidíte, jak na ni zapůsobí. Zpočátku stačí vzít malý kousek a položit jej kočce do pelíšku nebo na škrabadlo. A nebojte se, účinek šanty netrvá moc tak dlouho, vaše kočička se po chvilce bude chovat naprosto normálně.

Přejeme vám i vaší kočičce spoustu zábavy s šantou kočičí!

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo