Dieta pro obézní kočky
25. 05. 2018 Přečteno: 4946x

Siamská kočka má kočičí krásu a psí oddanost. Jak na její chov?

Krásná, chytrá a plná energie. Siamská kočka je skvělým společníkem, se kterým se rozhodně nebudete nudit. Můžete s ní chodit na vycházky anebo ji naučit aportovat. Ne nadarmo se jí říká pes mezi kočkami. Péče o siamskou kočku není o nic náročnější, než o jiná plemena. Zato projevů náklonnosti, hraní a mazlení není pro tuto krasavici nikdy dost. Odvděčí se nám svou láskou, siamská kočka má totiž ke své rodině velmi silný vztah.

Jaká je siamská kočka? Společenská, chytrá a zvídavá

Siamská kočka je zvídavá a plná života. Ráda bude prozkoumávat nejrůznější zákoutí domova. Neujde ji jakékoli dění v domě. Bude za námi chodit podobně, jako by chodil pes. A to není jediné, co má siamská kočka s pejsky společného. Je velmi bystrá a celkem snadno ji naučíme nejrůznějším kouskům, jako je třeba aportování. Dokonce si zvyknou i na vodítko a rády nás doprovodí na vycházkách. Díky zvídavosti ji venkovní dění bude fascinovat. A stejně jako pes, i siamská kočka silně přilíná ke svým páníčkům.

Ráda bývá středem dění a potřebuje naší častou pozornost. Má ráda lidský kontakt a bude se s námi chtít často mazlit. Siamská kočka ale patří mezi hlučnější plemena. A pokud se jí něco nelíbí, bude o to hlasitější. Zejména, pokud se jí zdá, že si jí nevšímáme. Výhodou je, že siamská kočka vyjde s každým, a to jak s dětmi, tak s přátelskými pejsky.

Jak vypadá pravá siamská kočka?

Díky jejímu nezaměnitelnému vzhledu si ji s jinými plemeny nespleteme. Má světle čokoládovou barvu, zatímco ouška, čumák a tlapky má tmavé. Srst má vždy lesklou. Hned na první pohled si všimneme jejich světle modrých očí a delších oušek. Hlavu má podlouhlou a trojúhelníkovou, s dlouhým a rovným nosem. Stavbou těla dělá čest svému kočičímu původu, je štíhlá a atletická. Až siamská koťata vyrostou do dospělosti, váží zhruba 3 až 6 kilo. Kočka má zadní nohy delší než ty přední a tlapky má malé a oválné. Siamská kočka patří mezi krátkosrstá plemena.

Co před jejím pořízením musíme vědět?

Je hlučná. Pokud potřebujeme klid anebo máme se sousedy tenké zdi, siamská kočka nebude tou pravou. Její mňoukání je hlasité a časté.

Potřebuje dostatek našeho času. Pokud by byla kočka dlouho sama anebo bychom se jí nevěnovali, bude nešťastná.

Může se dostat tam, kam by neměla. Je totiž zvědavá a zajímá ji, co se kolem ní děje.

Je temperamentní a občas i tvrdohlavá. Pokud se jí něco nelíbí, rozhodně vám to dá najevo.

Pokud se jí nepostaráme o zábavu, najde si ji sama. V lepším případě najdeme roztrhaný toaletní papír, v horším vyrabovanou skříň.

Siamská kočka: Jak se o ni správně postarat?

  • Kvůli aktivní povaze je důležité se postarat, aby se siamská kočka nenudila. Hrajme si s ní a vyzkoušejme, jaké hračky budou její oblíbené.
  • Potřebuje naší pozornost a péči. Pokud si chceme pořídit kočku, protože s ní nemusíme trávit tolik času co se psem, siamskou pusťme z hlavy. V opačném případě bude nešťastná a nespokojená.
  • Potřebuje kvalitní krmivo, které je bohaté na bílkoviny. Ideální je tvrdou suchou stravu doplňovat měkkou. Pro siamská koťata pořiďme speciální krmivo.
  • Srst siamské kočky nepotřebuje zvláštní péči. Stačí ji jednou za týden vykartáčovat.
  • Postarejme se o její chrup. Alespoň jednou za týden jí ho vyčistěme.

Šest století chovu plného legend

Její původ spadá už do 14. století. Zemí, ze které siamská kočka pochází, je nejspíše Thajsko. Díky dlouhé historii je toto plemeno opředeno nejrůznějšími legendami. Siamské princezny si prý na dlouhé ocasy siamských koček odkládaly prsteny, a aby se pojistily, že nesklouznou, ocasy kočkám zalamovaly. Jiná legenda mluví o tom, že siamské kočky strážily cennosti a poklady. Co je ale určitě pravda, je to, že patřily ke královským dvorům. Siamská kočka se do Evropy dostala až v 19. století a od té doby se těší velké popularitě. Chov plemene zde začal roku 1902.

Věděli jste to o siamské kočce?

  • Siamská koťata se vždy rodí celá bílá a zbarvují se až časem. Úplně je siamská kočka zbarvená kolem tří let.
  • Existují čtyři různá zbarvení: siamská kočka, balinéská nebo taky balijská kočka, seyšelská kočka a orientální kočka.
  • Mezi vady plemene patří šilhající oči a zahnutý ocas.
  • Její zbarvení není bezdůvodné. Mají v těle enzym, který je citlivý na teplo. Na těch částech těla, které jsou přirozeně teplejší, jako je třeba trup, ponechal světlejší zbarvení. Naopak na těch, které jsou náchylnější k chladu, jako tlapky a uši, se postaral o tmavější zbarvení. To totiž lépe zachytává sluneční paprsky.
  • Nejtěžší siamská kočka vážila přes dvacet kilogramů. Jmenovala se Katy a na chvíli se zapsala i do Guinessovy knihy rekordů jako nejtlustší kočka světa.
  • V jejich domovině, v Thajsku, se nazývají wichien-matt, což doslovně znamená měsíční diamant.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Elektromontáže, s.r.o.: elektromontážní práce a projekční činnosti, Lety u Dobřichovic

Společnost Elektromontáže, s.r.o. se sí…

Uzeniny Příbram, a.s.

Uzeniny Příbram, a.s.

Vladimír Hanzelín - Solární panely Brno: realizace solárních systémů

Vladimír Hanzelín se…

Obec Zálší – nechte se uchvátit krásnou přírodou i okolím

Malebná obec Zálší