Terárium pro chameleona zařídíte raz dva. Pro chov chameleona je důležité světlo i dobré větrání
Chameleon je pozoruhodné zvíře, které se vyjímá nejen v zoologických zahradách, ale i v obývacím nebo dětském pokoji. Chov chameleona není sice náročný, zvíře ale vyžaduje každodenní péči a především skvěle vybavené terárium. Mistr světa v převlecích potřebuje prostor, dostatek světla i tepla a dobré větrání. Rádi vám prozradíme, jak nejlépe terárium pro chameleona vybavit, aby se v něm cítil útulně a bezpečně.
Terárium pro chameleona musí být vysoké
Začneme u rozměrů terária. Chameleon potřebuje takové terárium, které bude nejen prostorné, ale hlavně vysoké. Důvod? Rádi se vyhřívají a odpočívají na větvích, které jsou v teráriu postaveny, nikoliv položeny. Dospělý chameleon bude vyžadovat výšku alespoň 60 cm. Samozřejmě čím vyšší a prostornější terárium, tím lépe.
Při výběru terária si dejte pozor na jeho snadnou obsluhovatelnost. Budete jej muset pravidelně čistit a dbát na jeho krásu. Přeci jen chcete toto exotické zvíře obdivovat přes čisté sklo.
Chov chameleona: v teráriu napodobujte jeho přirozené prostředí
Máme vybranou velikost a nyní se vrhneme na to, co vše terárium a hlavně chameleoni pro svůj život potřebují. Nejdůležitější je pořádná dávka světla a tepla. Zvíře pochází totiž z Afriky, Madagaskaru i Indie a obývá hlavně oblasti, kde je extrémně sucho a teplo. Jeho domovem jsou tudíž pouště a savany. A přesně takové prostředí je potřeba v terárium napodobit.
Zdroj tepla, tedy žárovku, umístěte co nejvíce ke stropu. Tím vytvoříte místo o teplotě až 40 stupňů. Zde se bude chameleon na větvičce velice rád vyhřívat a vy si ho budete moci dlouhé hodiny prohlížet v klidu.
V nižší části terária je nutné vybudovat chladnější pásmo, kde bude teplota asi o 10 stupňů nižší. Chameleon si tak bude moci vybrat, kde se na větvích usídlí a jaké místo bude nejpříjemnější.
Jestli budete chovat více chameleonů, pak je nutné zajistit také více vyhřívacích míst, pro každého chameleona jedno.
Jak chovat chameleona: světlo podporuje tvorbu pigmentu
Nejen teplo, ale také světlo je velmi důležitá součást terária. Potřebovat budete speciální zářivku, která má UV - A i UV - B záření. První typ záření podporuje tvorbu pigmentu v kůži a je také prospěšné pro rostlinky v teráriu. Druhý typ světla zase napomáhá, aby se vápník v těle chameleona hezky vstřebal a uložil.
A jak dlouho terárium světlem a teplem zásobovat? Celý den. Na večer pak světlo i teplo vypneme a umožníme tak, aby si chameleon myslel, že je noc. Tím zajistíme přirozený pokles teploty, stejně jako kdyby byl chameleon někde venku v poušti.
Terárium pro chameleony: větrání je základem
Chameleon potřebuje ve svém obydlí také kvalitní větrání. Správná cirkulace vzduchu je pro chameleony nezbytná. Větrání můžete zajistit nahoře, dole, ale i po stranách. Ideálně byste měli využít všechny tři varianty.
Vlhkost v teráriu je také důležitá a pohybovat by se měla okolo 60 až 75 %. Vlhkost pomáhají udržet rostlinky, ale také rozprašovače vody. Každý den proto vegetace v teráriu poroste.
Jak chovat chameleona: obydlí mu vyzdobte kameny i pískem
Aby se cítil tento exotický mazlíček u vás v obýváku jako na savaně nebo v poušti, pak pro vás máme několik jednoduchých tipů, se kterými proměníte každé terárium pro chameleony v malý kousek africké přírody.
Živé rostliny: nejenže pomáhají udržet v terárku vlhkost, ale ještěr může pít vodu z jejich listů.
Písek a kameny: dno terária vysypejte pískem i kameny. To ale není vše! Kameny nalepte i na stěnu terária. Tím vytvoříte zdánlivě přirozené prostředí, které bude vypadat jako kus skály.
Pro chov chameleona potřebujete pestré hmyzí menu
Chameleon je hmyzožravec, což vědí všichni, kdo v ZOO někdy chameleona sledovali a těšili se z toho, až uvidí vystřelit jeho dlouhý a mrštný jazyk po nějaké té mouše. Potravu nekouše a polyká ji celou, proto je potřeba dávat mláďatům malinkaté cvrčky, kteří jsou velcí asi 2 mm. Krmíme je 3krát denně a vždy pravidelně.
Dospělého chameleona krmíme jednou denně a jedenkrát týdně jim dopřejeme půst. Hmyz musí být vždy živý. Ideálně podáváme 10 až 15 cvrčků. A na čem si chameleon nejvíce pochutná?
- cvrčci
- kobylky
- sarančata
- švábi
- luční koníci
- mouchy
- pavouci
- brouci
Důležitou složkou stravy jsou i vitamíny. Nejdůležitější je vápník. A jak jej do chameleona dostat? Najemno rozemeleme vaječné skořápky nebo naškrábeme sépiovou kost, kterou si před tím vyvaříme. Poté posypeme vzniklým práškem potravu a dáme do terária.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků