Senegalské proso
23. 02. 2018 Přečteno: 36899x

Vápenka u andulek neboli ptačí svrab. Víte, jak svého ptačího kamaráda chránit a léčit?

Kůže v okolí zobáku andulky se zduřuje. Na zobáčku jsou jakoby malé dírky. Na nohou andulky se objevují šupinky. To je vápenka neboli ptačí svrab, který mezi ptactvem postihuje převážně andulky. I když se na první pohled může zdát, že se jedná o zákeřnou nemoc, nebojte se. Vápenka u andulek se poměrně lehce léčí a za pár dní bude váš milovaný ptačí kamarád zase v pořádku.

Vápenka u andulek: za vše může zákeřný parazit

Vápenka u andulek je vyvolána parazitickým roztočem (Knemidocoptes pilae), který se projevuje především na zobáku a jeho okolí, u očí, na hlavě a nohách. Tito cizopasníci žijí na těle andulek, hlavně na neopeřených částech těla a dělají si zde klikaté chodbičky. Živí se tak kůží a vytékající kožní lymfou.

Čtěte také:

Nemoci koček přenosné na člověka – prevence a léčba

Přítomnost těchto parazitů je pro andulky opravdu nepříjemná. Sliny a výkaly roztočů ptáka dráždí, dochází k odloučení rohových šupin a vzniká výtok, který na vzduchu tuhne v bílou nebo nažloutlou hmotu.

Jaké jsou příznaky ptačího svrabu

Vápenku pozná každý majitel andulky rychle. Pták již nemá ne dotek hebký zobáček, ale je proděravělý chodbičkami, které si zde dělají zákeřní parazité. V okolí zobáku se začne kůže zduřovat. A to není vše, změny nastávají také na prstech. Andulka na nich má rohovité šupinky. A jaké jsou další příznaky?

  • Ptáček je velmi neklidný
  • Otírá si zobák o klec nebo bidlo
  • Zobákem si klove svědivé nohy

Pokud je nemoc již v pokročilejším stádiu, můžeme si všímat ještě horších příznaků. Andulka začne postupně chátrat, ztrácí svou jiskru a obtížně dýchá. Když ale nemoc včasně zachytíte, ptáček se během několika málo dnů vyléčí a zase bude připomínat toho veselého kamaráda.

Andulka potřebuje potírat postižená místa olejem nebo sádlem

Vápenka u andulek je lehce léčitelná, takže se nemusíte bát, že pták uhyne. Nesmíte však nechat nemoc zajít příliš daleko. V to případě již ohrožení života hrozí. Jak se ale s ptačím svrabem vypořádat? Jednoduše pomocí oleje.

Místo oleje lze použít i sádlo nebo rozpuštěné máslo. Jen tak můžeme parazity udusit a zničit. Postižená místa potíráme andulce 3krát denně po dobu asi jednoho týdne až dvou. K léčbě bude potřeba jen vatová tyčinka, kterou namočíme v rostlinném oleji a jemně nemocná místa andulce potřeme. Tak dokážeme parazity zabít a vyhnat. Pokud má andulka parazita i na nohou, nebojte se jí nohy do oleje zcela ponořit.

K léčbě vápenky pomůže i vitamín A

Hojení ještě urychluje vitamín A, který můžeme nemocným ptáčkům do jídla přimíchat. V přirozené podobě se vyskytuje třeba ve špenátu, brokolici, kapustě, mrkvi i petrželi. Obecně však můžeme říci, že vitamín A je pro ptáky nezbytný pro ochranu pokožky a pro trvalé vybavení sliznic orgánů. Při jeho nedostatku dochází ke zrohovatění kožních buněk a snižuje imunitu.

Vápenka u andulek a její prevence: základem je čistá klec a dezinfekce

Na prvním místě je nezbytné, aby byly andulky chovány v čistém prostředí. Hygiena je tedy na prvním místě. Jakmile zjistíme, že má andulka svrab, ihned musíme celou klec vydenzifikovat, protože roztoči dokáží přežít i mimo svého hostitele. Antiparazitní přípravek vám poradí každý zvěrolékař. Co vše je ale ještě potřeba udělat?

  • Omyjeme nebo zcela vyměníme bidla a větvičky
  • Vyměníme misky na jídlo
  • Vydezinfikujeme celou klec
  • Udržujeme klec pro andulku v čistotě
  • Pravidelně kontrolujeme andulky
  • Izolujeme nemocné ptáky od zdravých

Pokud se vápenka u andulek projeví, neváhejte a začněte ptáčka co nejrychleji léčit. Pokud nejste zcela jisti, zda si na léčbu vystačíte sami, raději vždy navštivte svého zvěrolékaře, který může andulku léčit speciálními přípravky, které se kapají na postižená místa.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…