Víte, jak naučit psa na vodítku, aby netahal?
Naučit psa chodit na vodítku je občas náročné. Nezkušení majitelé nevědí, jaké triky použít, aby pejsek poslouchal. Poté na stěně nadávají a zbytečně ho trestají za něco, za co vlastně ani samo nemůže. Pes, který neustále škube na procházce za vodítko, je prostě otrava. A pokud máte psa velkého plemene, pak se může klidně stát, že vás hezky potahá za sebou. Proto je důležité psa již od štěněte naučit na chůzi s vodítkem. A my víme jak.
Chůze na vodítku je základní dovednost
Naučit psa chodit na záchod a základní povely jako sedni, lehni nebo ke mně, je důležité. Každý pes by to měl hravě zvládat. Ovšem podstatnou dovedností, na kterou by se nemělo při výcviku psa zapomínat, je taktéž chůze na vodítku. Mnozí majitelé ani nepřemýšlí o tom, že je nutné tuto dovednost psa učit a předpokládají, že si mazlíček sám zvykne.
Je několik způsobů a triků, jak naučit psa na vodítku. Chce to jen trochu trpělivosti a času. Žádný pes se nenaučí přes noc poslouchat, tudíž se ani nenaučí během jedné procházky chodit vzorově na vodítku.
Jak naučit psa na vodítku? Základem je kvalitní obojek a vodítko
Jakmile štěně přivezete domů, měli byste ho začít zvykat na vodítko. Jestli je štěně zvyklé již od majitele na obojek, máte o starost méně. Jestli ne, prvním krokem je zvykat pejska jen na obojek. Obojek mu nasaďte a nechte mu ho po celý den.
Obojek
Obojek by měl být pevný, lehký ale také dostatečně velký, aby pejska netahal a nezařezával se mu do krku. Zároveň by se však z něj neměl sám vyvléknout.
Vodítko pro psy
Ze začátku je nejvhodnější obyčejné vodítko, které je vyrobeno z nylonu nebo kůže. Takzvané flexi vodítko, které umožňuje prodlužovat délku, chovatelé ze startu nedoporučují. Proč? Pes se snadno naučí, že pokud zatahá, získá větší svobodu. Natahovací vodítko můžete pořídit později, až se pes naučí poslouchat.
Jak vycvičit psa: chůze na vodítku krok za krokem
1. Potřebovat budete hlavně pevné nervy. Každý pes i plemeno se učí s rozdílnou rychlostí. Někteří pejsci se naučí chodit na vodítku rychle, jiní potřebují více času. Nikdy necvičte psa, pokud máte špatnou náladu, jelikož tu si poté budete vylévat na něm při každém škubnutí vodítka. A takovým způsobem psa nic nenaučíte.
2. Po ruce mějte vždy nějakou dobrůtku, kterou psa odměníte za dobré chování. S počtem pamlsků to ale nepřehánějte, ať pejska zbytečně nepřecpáváte. Stejně tak jako vybíráte psovi kvalitní krmivo, je potřeba vybírat i zdravé pamlsky.
3. Nejprve je potřeba naučit psa, aby vás následoval bez vodítka. Štěně proto vylákejte na několikametrovou procházku a pokud je okolo mnoho rozptylujících podnětů, využijte na přilákání pozornosti pamlsek nebo hračku. Mezitím ho zvykejte na obojek.
4. Pokud vás pejsek následuje bez vodítka, je čas naučit jej na samotné vodítko. Vodítko musí být vždy uvolněné. Pokud pejsek vodítko napne a je tedy rychlejší než vy, zastavte se a počkejte. V chůzi můžete pokračovat, až si pes uvědomí, že spěchá a vodítko je opět povolené. Pejska můžete odměnit.
5. Ideální je trénovat v klidném prostředí, kde není příliš rušivých elementů.
6. Štěně je potřeba také „testovat.“ Můžete na vodítku směřovat k objektu jeho touhy, ale těsně před tím odbočte a směřujte jinam. Zjistíte, zda pes bude udržovat vodítko stále uvolněné a bez problémů vás následuje anebo nikoliv.
7. Nezapomínejte na to, že trasu procházky určujete vy a ne pes. Pes do vodítka nesmí kousat. Pokud dělá vše správně, pak ho odměníme pamlskem.
Jak naučit psa na vodítku: časté chyby
Štěně můžete začít učit chůzi na vodítku již od 3. měsíce. Čím dříve začnete, tím lépe. Mnozí majitelé ale dělají při výcviku chyby, které pak mají za následek, že pes vodítko kouše, tahá a navíc neposlouchá. Jaké nejčastější chyby se při výcviku psa dělají?
- Psa neseznámíte s obojkem ani vodítkem a nedáte mu čas, aby si jej mohlo očuchat a prozkoumat.
- Trestáte ho, pokud se chce vodítka zbavit anebo do něj kouše. V takových případech na něj jemně mluvte a nabídněte mu hračku nebo pamlsek.
- Nejste trpěliví a chcete psa naučit chodit na vodítko během pár dní.
- Chodíte s ním ze začátku na dlouhé procházky a nekomunikujete s ním.
- Nejhorší, co můžete dělat, je s vodítkem škubat a tahat psa směrem, jakým chcete vy sami.
- Nejste důslední a během výcviku polevujete. Důležitě pravidlo je: vodítko musí být při procházce vždy povolené, nikoliv napnuté!
Co dělat, když pes tahá na vodítku?
Často se stává, že pes tahá na vodítku. A to samozřejmě nechceme. Hlavně u velkých plemen je tahání nepříjemné, jelikož nás může pes snadno strhnout na zem.
Pes tahá na vodítku z několika důvodů:
- Chce se dostat k pachu, který ucítil.
- Chce si označit místo.
- Touží prozkoumat zajímavou věc.
- Chce se skamarádit nebo naopak porvat s dalším psem.
Důležité je mít na paměti, že pes, který na vodítku tahá, je chybou samotného páníčka. Jakmile vás pes jednou zatahá a vy sním jdete na místo, které chce on sám, pak jste udělali velkou chybu. Pes si uvědomí, že může chodit kamkoliv se mu zamane a poslouchat vás tedy vůbec nemusí.
- Jestliže pes tahá za vodítko, nikdy nechoďte jeho vytouženým směrem.
- Dejte psovi jasný povel - „ne, nesmíš, přestaň nebo pomalu“.
- Vyberte si vždy jeden povel (jedno slovo) a to opakujte, dokud pes nepochopí, co po něm chcete.
- Rozhodně nepovolujte a opakujte klidně i desetkrát.
- Hrubost a násilí nepomáhají. Se psem se musíte naučit komunikovat pomocí povelů.
- Když na psa zavoláte a on se na vás podívá, pochvalte ho a dejte mu odměnu.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků