Psí toaleta vám ušetří spoustu problémů
24. 01. 2018 Přečteno: 5396x

Základní povely pro psa: Jak snadno a rychle naučit psího kamaráda poslouchat

Sedni, lehni, pac nebo zůstaň. To vše by měl váš psí mazlíček bez problémů zvládat. Sám se to ovšem nenaučí. Je potřeba pevná ruka majitele a také alespoň základní znalosti, jak pejska povelům naučit. Pouze s řádně vycvičeným psem se nebudete bát chodit na procházky nebo si do domu pozvat přátele.

Základní povely pro psa a jak na ně

Pokud půjdete do lesa na procházku, potřebujete mít jistotu, že se vám pejsek na povel okamžitě vrátí. Je proto potřeba ho cvičit již od malého štěněte, a to hned, jakmile se v novém prostředí rozkouká. Trénink psa nevyžaduje jen trpělivost, zásobu pamlsků, ale i jasná pravidla, která musí majitel při výcviku povelů znát. A jaké jsou ty nejdůležitější zásady?

Čtěte také:

Psí toaleta? Dobrý pomocník nejen pro malá štěňata a psi v bytě

Jasné a zřetelné pokyny

Štěně musí rozumět všemu, co mu říkáte. Nesmíte na něj mumlat a povely říkat potichu. Především si však musíte ujasnit, jaký povel budete pejskovi dávat. Jestli chcete, aby se posadil, musíte hlasitě a důrazně několikrát říci „sedni.“ Pokud však dvakrát řeknete „sedni“ a jednou „posaď se“, pes z toho bude akorát zmatený. Proto používejte vždy pouze jeden výraz pro daný povel.

Připravte si pamlsek

Když učíte základní povely, musíte pejska motivovat. Nejlépe uděláte, když jej budete po každém zvládnutém povelu psa odměňovat. Pejsek bude za každé pohlazení a dobrý pamlsek skvěle motivovaný a připravený pro další pokyn. A protože budete pejska krmit dobrotami při výcviku často, je nezbytné, abyste mu vybírali jen ty nejlepší pamlsky a granule. Štěňata zvláště ocení krmivo i různé psí laskominy od značky Purina, která dodá pejskovi veškeré potřebné vitamíny a minerály.

Psa ani sebe nepřepínejte

Abyste štěně naučili povely rychle zvládat, cvičte s ním nový povel každý den alespoň 5 minut. Poté dejte pejskovi pauzu, hrajte si s ním, běžte na procházku. Až bude pejsek zvládat povely v domácím prostředí, kde se cítí dobře a bezpečně, zkuste mu povel dát i na procházce, v parku, lese nebo na zahradě. Vždy s sebou mějte ale kupu dobrot, abyste kamaráda za skvěle podané výkony mohli odměnit.

Nedávejte pejskovi přehnané tresty

Když se nebude pejskovi ze začátku dařit, zbytečně jej netrestejte. Bude potřebovat trochu času, aby si navykl a začal chápat, co po něm chcete. Pokud po sobě zanechává loužičku, trestejte ho jen, když ho načapáte přímo při činu. Jestli ho budete kárat až po delší době, nebude vědět, za co to je. Vše tak bude postrádat smysl.

Kdy začít pejska cvičit?

Asi do 3 měsíců bychom neměli pejska příliš zatěžovat těžkými povely. Nejprve jej učíme zvykat si na jméno, na domácí prostředí a učíme ho čistotě. Ukazujeme mu, co nesmí, a to například pomocí povelů „ne“, „nesmíš“, „nemůžeš.“ Zhruba od 4. měsíce ho můžeme začít učit povelu „čekej“, „ke mně“ a postupně rozšiřujeme repertoár povelů.

Nejdůležitější povely pro psa

Mezi ty nejzákladnější povely pro psa patří ke mně/k noze, sedni, lehni a zůstaň. A jak na ně? Ukážeme vám několik triků, díky kterým půjde výcvik nejen pejskovi, ale i vám.

Sedni

Při každém povelu pejska nejprve oslovte a až poté vyslovte zřetelně a nahlas povel. Jestli stojí, mírně zatlačte na jeho zadek a ukažte mu, co tím myslíte. Až si sedne, pochvalte ho a dejte mu pamlsek, aby věděl, co má udělat, a co po povelu následuje. Zkusit můžete i další trik. Držte pamlsek pejskovi nad hlavou. Pejsek zakloní hlavu a bude chtít dobrůtku slupnout. Jakmile se mu začnou podlamovat nožky, lehce mu zatlačíte na pánev.

Lehni

Když pes sedí, vezměte pamlsek a pomalu jej dávejte před pejskem k zemi. Čumák bude sledovat pamlsek a jakmile si začne lehat, vyslovte povel „lehni.“ Dejte pamlsek dál od jeho čenicha a až bude úplně v leže, pohlaďte jej a konečně ho pamlsek nechte sníst.

Povel lehni navazuje na povel sedni, proto byste s ním neměli začínat dříve. Ideálně pejskovi dáte povel sedni a poté se ho budete snažit naučit další základní povel pro psa.

Zůstaň

Nejprve pejskovi dáme povel sedni. Pak vyslovte povel „zůstaň“ a pomalu se od něj začněte vzdalovat. Nejprve poodstupte jen o pár kroků, postupem času vzdálenost mezi psem a sebou prodlužujte. Když pes vydrží sedět, zavolejte na něj jménem a dejte mu za poslušnost opět dobrotu.

K tomto povelu je vhodné psa naučit ještě povel „volno.“ Když pejsek vydrží sedět na místě a čeká na vás, zvolejte na něj „volno“. Pokud k vám přiběhne, opět jej odměníme.

Ke mně/k noze

Povel učíme tak, že pejska nejprve voláme jménem. Jakmile se rozeběhne k nám, vyslovíme povel „ke mně“. Dobré je mít pejska na volném vodítku, aby se někde nezatoulal. Pokud se zastaví anebo jeho pozornost upoutá něco jiného, vodítkem jemně škubneme a opět zavoláme „ke mně.“ Jestli nechce přijít, vytáhněte pamlsek a snažte se ho nalákat tímto způsobem. Jakmile k vám dojde, opět jej pohladíme, slovně pochválíme a dáme dobrůtku.

Dej pac

Až pejsek umí základní povely, můžete jej učit ty složitější, mezi které patří velmi oblíbené „dej pac.“ Když pes sedí, vezmeme mu jednu packu do ruky, zvedneme ji, řekneme nahlas a důrazně „dej pac“. Dáme mu pamlsek, nohu vrátíme zpátky a povel znovu zopakujeme. Netrapte pejska ale příliš dlouho. Efektivní jsou časté, ale krátké tréninky, aby pejska výcvik nepřestal bavit.

Při učení psích povelů nezapomínejte nikdy na to, že čeho je moc, toho je příliš. Pejska nezatěžujte ani nepřepínejte, nechte mu dostatek prostoru na hru i odpočinek, a především mějte trpělivost. Uvidíte, že pokud budete postupovat podle našich rad, za chvíli z vašeho psího kamaráda bude skvěle vycvičený parťák i do společnosti.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo