Vysoká horečka u dětí

img
12. 01. 2017 Přečteno: 31108x

Když dítěti stoupá horečka, každý rodič obvykle ihned znejistí a znervózní. Horečka je špatná – to je rozšířený mýtus, nic jiného. Rodiče se vysoké horečky u svých dětí obávají, tak ihned spěchají k lékaři a žádají lék na snížení horečky. V tomto článku se rodiče pokusíme navést na to, jak správně a beze strachu reagovat na horečku dítěte tak, aby se dítě brzy uzdravilo.

Horečka u dětí jako zdravá a žádoucí reakce organismu

Vysoká horečka u dětí je obvyklým příznakem a většinou nepoukazuje na vážnou nemoc, pokud není doprovázena většími změnami ve vzhledu či v chování dítěte, nebo dalšími závažnějšími projevy, jako jsou vážné dýchací obtíže nebo ztráta vědomí. Horečky vyvolané infekcí nedosáhnou takové výše, aby mohla způsobit poškození organismu dítěte. Proto se horečky u svých dětí neobávejte, jsou totiž zcela přirozenou a prospěšnou reakcí jinak zdravého, efektivně reagujícího imunitního systému dítěte.

Vysoká horečka u dětí – co se při ní děje?

Horečka výrazně omezuje růst a množení virů i bakterií. Proč? Protože až při teplotě nad 39,5°C ztrácí viry a bakterie schopnost rozmnožovat se a v takto vysoké teplotě hynou. Horečka aktivuje imunitní systém, přesněji řečeno bílé krvinky, které jsou při horečce pohyblivější, mají větší schopnost se vypořádat s nežádoucími patologickými zárodky, které se při infekci v organismu šíří.

Pokud tedy horečku potlačíme, budeme se sice v tu chvíli cítit subjektivně lépe, ale vlastní nemoc nezmizí, pokračuje dál a může trvat o to déle. Proto zásadní radou je, že horečku nesrážíme, pokud to není nezbytně nutné. Necháme ji proběhnout a umožníme tak tělíčku našeho dítěte uzdravit se přirozenou cestou bez potlačování reakcí imunitního systému (více o mechanismu vzniku horečky zde).

Vysoká horečka u dětí – jak správně reagovat?

Každé dítě reaguje na horečku individuálně, snáší ji hůře nebo lépe a i výše horečky se různí. To závisí na každém konkrétním lidském organismu. Zde je přehled, který vám usnadní zorientovat se v tom, kdy je třeba se znepokojovat a kdy nikoli.

Mýtus - čím vyšší horečka, tím větší závažnost

Pamatujme, že neexistuje přímý vztah mezi výší teploty a závažností onemocnění. Výše horečky nepoukazuje na to, jak moc je dítě nemocné! Uveďme příklad – „rozeola“ tzv. 6. nemoc, není nijak závažná a u spousty dětí se při této nemoci běžně vyskytuje vysoká horečka dosahující 40°C. Naopak u mnohých vážných onemocnění teplota příliš vysoko vystoupat nemusí.

Pokud jste určili, že horečka je způsobena infekcí, nemá cenu panikařit a každou hodinu běhat k dítěti s teploměrem. Pokud není horečka u dětí provázena některými dalšími příznaky jako je zvracení či dýchací potíže, můžete dítě nechat v klidu doma.

Zaměřte se na vzhled a chování dítěte

Pro rozpoznání, zda se jedná o běžnou mírnou infekci nebo o vážné onemocnění, jako je např. meningitida, je mnohem důležitější celkový vzhled dítěte, jeho chování, změny v projevech dítěte, než výše jeho horečky. Nepřirozené změny v chování pozná rodič dítěte mnohem lépe, než lékař, protože své dítě dobře zná. Pokud je však aktivní a chová se standardně, nemusíte se o zdraví svého dítěte bát, ani když má vysokou horečku.

Obecně platí, že má-li dítě horečku pramenící z běžné infekce, je nanejvýš rozumné odolat pokušení podávat dítěti léky na její snížení. Nechejte horečku proběhnout.

Vysoká horečka u dětí způsobená virovou či bakteriální infekcí nezapříčiní poškození mozku ani trvalé fyzické poškození. To vychází z mýtu, že pokud necháme horečku stoupat příliš vysoko, může dojít k trvalým zdravotním následkům. Faktem je, že nachlazení, chřipka, či jiná běžná infekce dítěte nezpůsobí horečku, která by dosáhla výše 41°C. Regulační mechanismus zabrání vystoupání horečky do výše, kdy už by mohla být potencionálně zdravotně nebezpečná (nad 41°C).

Na snížení vysoké horečky pomůže zábal

Pokud cítíte potřebu dítěti ulevit, pak jej omyjte vlažnou vodou, pár minut sprchujte, nebo zabalte zápěstí a kotníky do studené látky, případně dítěti udělejte zábal. To však nedělejte nikdy, dokud není horečka příliš vysoká, tedy vyšší, než 39,5°C. Uvědomme si, že snížení horečky zcela jistě dítěti přinese okamžitou úlevu, ale naruší se tím celkový uzdravující proces. Je vždy na každém rodiči, jaký postup pro své dítě zvolí. Panika a strach rodičů často hrají zásadní roli, nebývá to ale důvodné.

Pozor na léky

Pokud se rozhodnete horečku snižovat, volte vždy nejprve přirozenou cestu, kterou je chlazení organismu sprchou či zábaly. Pro děti je tento postup jednoznačně zdravější a bezpečnější, než užití chemických látek. Léky určené na snížení horečky nejsou neškodné! Mějme na paměti, že léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové a paracetamolu mají své vedlejší účinky a také jsou s nimi spojena vážná zdravotní rizika v případě podávání vyšších dávek (jedná se o léky jako Aspirin, Acylpyrin, Paralen). Látky v těchto lécích mohou u dětí při vysokých dávkách vyvolat otravu s vážným poškozením jater nebo vnitřní krvácení.

Pokud snižujete horečku vašemu dítěti léky, vždy si pozorně přečtěte příbalový leták. Pozor na záměnu sirupů pro menší a větší děti! Takovýto přehmat může mít skutečně vážné zdravotní následky. Děti ani dospívající by Aspirin neměli dostávat vůbec z důvodu možného vzniku Reyeova syndromu.

Co můžeme pro dítě s vysokou horečkou udělat?

Zkuste jej přimět k odpočinku. Dbejte na důsledný pitný režim! Děti jsou dehydratací při horečce ohroženy mnohem více, než dospělí. Ideální je, pokud dítě vypije cca 240ml každou hodinu. Podávejte ovocné šťávy, slabé čaje oslazené Glukopurem, nebo vlažnou vodu.

Kuřecí vývar prospěje každému dítěti. Doplní ztracené minerály a vitamíny. Co se týče jídla, každé dítě by mělo jíst při horečce podle chuti. Pokud jídlo odmítá úplně, mělo by dostat alespoň ovocné či zeleninové šťávy, které mají kalorickou hodnotu.

Vysoká horečka u dětí – kdy je důvod k obavám?

Pokud je dítě apatické nebo zmatené, chová-li se netypicky či jinak znepokojivě, rozhodně zajděte k lékaři. Pokud je však aktivní a chová se standardně, nemusíte se o zdraví svého dítěte bát, ani když má vysokou horečku.

U novorozence a dítěte mladšího dvou měsíců navštivte lékaře, pokud jeho teplota přesáhne 38°C. Horečka u novorozence může být příznakem infekce prenatálního původu nebo infekce spojené s porodem. Horečky u novorozenců jsou velice neobvyklé, proto doporučujeme z čisté obezřetnosti lékaře s takto malým dítětem navštívit, i kdyby to mělo být zbytečné.

Máte-li podezření, že horečka může mít jiný původ než je běžná infekce, odvezte dítě okamžitě na pohotovost. Důvodem pro okamžité odborné ošetření u lékaře je v každém případě otrava (jídlem, léky a jinými toxickými látkami) nebo úžeh. Při silné bolesti v podbřišku je potřeba vyloučit zánět slepého střeva.

U větších dětí se obraťte na lékaře, pokud jeho horečka neklesne do tří dnů. Na lékaře se obraťte také v případě, že dítě současně s horečkou trpí zvracením, průjmy, dýchacími potížemi či přetrvávajícím kašlem. Pokud dítě zvrací a není schopno pojmout ani tekutiny, může být vážně ohroženo dehydratací a bude možná nutné tento stav léčit krátkodobě v nemocnici, kdy potřebné tekutiny dostane nitrožilně.

Febrilní křeče

Ohledně febrilních křečí je také rozšířena řada mýtů. I z důvodu rizika vzniku febrilních křečí se mnozí rodiče obávají horeček u svých dětí. Vysoká horečka u dětí není příčinou vzniku febrilních křečí. Febrilní křeče vznikají, když tělesná teplota stoupá příliš rychle. K tomu dochází nejčastěji na počátku onemocnění, kdy organismus vyprodukuje vysokou teplotu příliš rychle.

K febrilním křečím tedy často dojde ještě před tím, než si rodič všimne, že je dítě nemocné. Prevence febrilních křečí je z tohoto důvodu v podstatě nulová. Výskyt febrilních křečí je poměrně vzácný, nepostihuje více, jak asi 4% dětí postižených horečkou a ohrožuje děti pouze do věku cca 5 let.

Febrilní křeče jsou poměrně dramatické, evokují pocit ohrožení života dítěte a opravdu vypadají hrozivě. Nemají ale vliv na vývoj dítěte. Poté, co se dítě dostane z bezvědomí způsobené febrilními křečemi, je zase zcela v pořádku a netrpí ztrátou paměti. Pokud je tomu jinak, půjde pravděpodobně o něco jiného, než o febrilní křeče. Jak se zachovat, pokud je dítě postiženo febrilní křečí?

První pomoc - febrilní křeče

  • zachovejte klid
  • položte dítě na podložku, odstraňte vše, o co by se mohlo poranit
  • uvolněte dítěti oděv kolem krku a na hrudi
  • zajistěte přísun čerstvého vzduchu
  • zavolejte svému lékaři

Zavolejte na pohotovost, pokud:

  • křeče trvají více jak 5 minut, nebo se opakují
  • dítě má potíže s dýcháním
  • dítě není při vědomí ani po skončení křečí
  • dítě má promodralé rty
  • pokud dítě během křečí utrpělo úraz

Pokud je to nutné, v nemocnici lékaři zavedou dítěti do zadečku protikřečový lék, nejčastěji Diazepam. Lze jej aplikovat i injekčně.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Otrava jídlem – poradíme vám, jak se jí rychle zbavit

Mezi nejčastější příčiny otravy jídlem patří špatná tepelná úprava, skladování nebo nedostatečná hygiena. Potraviny samy o sobě obsahují neškodné…

První pomoc: Vyvrknutý kotník

Vyvrknutý kotník je označení pro úraz kloubu kotníku. Dochází k němu nejčastěji při chybném došlapu nebo při úrazu, kdy se kloub dostane do…

Opaření

K opaření dochází velmi často při koupání dětí. Dle současných výzkumů jsou nejvíce ohroženy děti do pěti let, přičemž nejvíce dětí se opaří do dvou…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Otrava jídlem – poradíme vám, jak se jí rychle zbavit

Mezi nejčastější příčiny otravy jídlem patří špatná tepelná úprava, skladování nebo nedostatečná hygiena. Potraviny samy o sobě obsahují neškodné…

První pomoc: Vyvrknutý kotník

Vyvrknutý kotník je označení pro úraz kloubu kotníku. Dochází k němu nejčastěji při chybném došlapu nebo při úrazu, kdy se kloub dostane do…

Opaření

K opaření dochází velmi často při koupání dětí. Dle současných výzkumů jsou nejvíce ohroženy děti do pěti let, přičemž nejvíce dětí se opaří do dvou…