Řebříček obecný /Achillea millefolium/

img

čeleď: hvězdicovité

Řebříček obecný – popis

Když se podíváte na řebříček obecný, zjistíte, že má úkrojků a lístků nepočítaně. Právě podle tvaru jeho lístků vzniklo i české jméno, připomíná totiž prastarý žebřík, zvaný ostrev, který neměl dvě ráhna jako současné žebříky, ale jen jedno středové. Řebříček obecný je bylina dorůstající až 80 cm. Lodyha je chlupatá přímá, nahoře větvená. Listy přisedlé, střídavé, někdy krátce řapíkaté. Květenstvím je chocholík. Květy jsou bílé nebo narůžovělé.

Řebříček obecný – léčivé účinky

Řebříček obecný se používá jako aromatický a hořký prostředek na zlepšení chuti k jídlu a ke zvýšení vylučování žaludečních šťáv při dyspepsii a hyperaciditě. Podporuje srážení krve a působí na zastavení krvácení (děložního a ledvinného), při hemoroidech, krvácení z nosu nebo dásní, při léčbě ran. Účinkuje adstringentně (stahující účinek) při průjmu, stomatitidě, gingivitidě a protizánětlivě při gastritidě, kolitidě s průjmem, kolikách, zánětech ledvin a močového měchýře, revmatizmu. Používá se jako choleretický prostředek při dyskinézách, poruchách funkce žlučníku a při žloutence. Zesiluje stahování dělohy (při nedostatečné a nepravidelné menstruaci), zvyšuje vylučování moče při hypertonii, účinkuje proti původcům malárie a proti hlístům.

Použitelné části řebříčku obecného: květ, listy i nať

Období květu: květen až září

Řebříček obecný: použití v kuchyni a pěstování

K zevnímu použití lze doporučit zápar připravený přelitím 10 g (asi 4 polévkové lžíce) 1 l vařící vody a ponechaný asi 15 min. vyluhovat. Používá se ke kloktání při zánětech dásní, ke koupelím při hemoroidech, rozpraskaných rukách, kožních vyrážkách a zánětlivých kožních poraněních. Řebříček obecný je v lidovém léčitelství velmi oblíbený, nedoporučuje se však dlouhodobější používání ani překračování uvedených denních dávek. Některé obsahové látky, zejména v silici obsažený thujon, jsou značně toxické a vyvolávají nervové poruchy, které se v mírném stupni projevují bolestmi hlavy a závratěmi. Roste hojně na suchých místech a rumištích.

Tip: Zápar z řebříčku obecného proti kašli

Byly prokázány i baktericidní a antimykotické účinky, navíc uvolňuje křečové stahy průdušek při dětském bronchiálním astmatu alergického původu. Vnitřně se doporučuje zápar připravený ze dvou čajových lžiček řezané nati na šálek třikrát denně.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.