Vrbovka malokvětá /Epilobium parviflorum Schreb/

Vrbovka malokvětá /Epilobium parviflorum Schreb/

Vrbovka malokvětá – popis

Vrbovka malokvětá dorůstá až 80 cm. Má tuhou, v dolní části poléhavou a následně po celé délce chlupatou přímou, lodyhu. Listy vstřícné, kopinaté s krátkým řapíkem. Květy jsou drobné, bílé, světle růžové až nafialovělé postavené na semeníkovém lusku.

Vrbovka malokvětá – léčivé účinky

Vrbovka malokvětá je léčivá bylinka s vysokým obsahem biologicky aktivních látek (kaempferol, quercetin, myricetin, lektiny a sitosteroly). Aktivní látky vrbovky malokvěté příznivě ovlivňují činnost prostaty a řeší případné problémy s ní (bolestivost, nutkání k močení, drobné úniky moči). Vrbovka malokvětá působí protizánětlivě, protiedematózně a antimikrobiálně. Byl popsán pozitivní účinek vrbovky na léčení benigního nádoru prostaty a významný preventivní účinek proti jeho vzniku. Vrbovka malokvětá je velmi účinná při čištění krve, proto se využívá jako vhodný doplněk při dietě nebo k celkové očistě organizmu. Další užití vrbovky je při onemocněních ledvin, močového měchýře. Vrbovka malokvětá upravuje pružnost močového měchýře a je účinná proti jeho otokům. Při zevním použití vrbovka urychluje hojení ran.

Použitelné části vrbovky malokvěté: nať a kořen

Období květu: červen až září

Vrbovka malokvětá – použití v kuchyni a pěstování

U nás je vrbovka malokvětá rozšířena v pobřežních houštinách a na vlhkých pasekách od nížiny do podhorského pásma. Dříve byla považována za plevel. Vrbovka je bylina, která není moc známá jako léčivá bylina a neobjevuje se v mnoha herbářích. Je léčivkou poměrně novodobou. Mimo vrbovky malokvěté mají stejné účinky i jiné vrbovky, ovšem ne všechny existující druhy mají příznivé účinky.

Tip: Čaj

1 vrchovatá čajová lžička na 1/4 litru vody, jen spaříme a necháme krátce vyluhovat. Pijeme jen dva šálky denně. Ráno na lačno a večer půl hodiny před večeří.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.