Regranulát – plastové kousky šetří životní prostředí i peněženky výrobců

img
26. 09. 2016 Přečteno: 1424x

Regranulát – malé plastové kousky připomínající čočku. Na první pohled pouze zbytky plastu, ve skutečnosti se ale regranulát může stát velmi výhodnou vstupní surovinou, která je levná, ekologická a nabízí mnoho možností využití. Jak se plastový regranulát vyrábí a k čemu slouží? V tomto článku se dozvíte odpovědi na tyto i mnohé další otázky.

Plastový regranulát - užitečné zpracování odpadu

Firem, které se zabývají výrobou plastových komponentů, stále přibývá. Plast je totiž materiál, který najde využití v řadě nejrůznějších odvětví a oborů. I když by se mohlo zdát, že je plastu všude dost, jako vstupní surovina je poměrně nákladný. Jak ale přeměnit pet lahve a plastový odpad, který denně vyhazujeme, v něco užitečného? Řešením je recyklace a tvorba regranulátu. Právě plastový regranulát je totiž finálním stupněm recyklace plastů. I z běžného odpadu tak může vzniknout surovina, která se dá dále využít.

Jak se regranulát vyrábí?

Regranulace je proces tepelného zpracování plastů, který má několik variant. Rozlišujeme totiž tzv. mokrou regranulaci, která se používá zejména ke zpracování PE folií a suchou regranulaci. Ta vynechává proces praní, ideální je tak pro zpracování čistých odpadů. V obou případech je pak vytříděný a očištěný odpad roztaven a vytlačován pomocí speciálního stroje – tzv. extuderu. Samotná výroba granulátu má pak také dvě varianty. V prvním případě vznikají při vytlačování pravidelné struny, které se následně dělí na jednotlivé granule. V druhém případě je pak roztavená hmota naháněna do hlavy s ostrými noži a jednotlivé granule jsou při vytlačování materiálu osekávány.

Plastový regranulát je navíc možné zbarvit do nejrůznějších odstínů. Každý si tak přesně dle svých potřeb může určit, jakou barvu má tato výhodná výrobní surovina mít.

Plastový regranulát šetří životní prostředí

Hlavní výhodou regranulátu je jeho ekologičnost. V době, kdy každý produkuje tolik nejrůznějšího odpadu, je totiž recyklace velmi důležitá a právě regranulace je skvělou příležitostí pro efektivní využití starých plastů. Fólie, plastové obaly i lahve tak mohou být znovu využity a posloužit k výrobě nového zboží. Nejen, že se tak zpracuje starý odpad, ale nevzniká ani žádný nový. Regranulace tedy šetří životní prostředí a je skvělým příkladem toho, že i věci, které se na první pohled mohou zdát už zbytečné, mají své využití.

Plastový regranulát je levný a flexibilní

Regranulát je nejen velmi šetrný k životnímu prostředí, ale i k rozpočtům firem. Tento recyklovaný materiál je totiž mnohem levnější než nová vstupní surovina. Firmy tak na výrobě plastových komponentů mohou ušetřit nemalé peníze. Některé firmy navíc plastový regranulát vyrábí i z odpadů, které si zákazník sám přinese. Můžete tak efektivně zpracovat odpad, který vaše firma produkuje, a proměnit ho v novou cennou surovinu.

Další, ale ne méně důležitou vlastností regranulátu je jeho velká flexibilita. Většina výrobců nabízí plastový regranulát čirý, černý i v řadě barevných variant. Výrobci navíc obvykle regranulát balí do velkých žoků nebo menších balení přesně dle potřeb zákazníka.

Kde se dá regranulát využít?

Jak vidíte, plastový regranulát je skutečně velmi výhodná vstupní surovina. Není tak divu, že je oblíbený u firem napříč obory. Jeho použití skutečně není téměř ničím omezeno, dá se používat samotný nebo se přidat ke směsi, a to při vyfukování, vytlačování i vstřikování plastů. Firmy, které pracují s plastem, ho tak mohou využít pro výrobu téměř jakýchkoli komponent. Z regranulátu tak každý den vznikají plastové výlisky, kompostéry, fólie i další výrobky pro každodenní použití.

Nechte si vyrobit regranulát ještě dnes

Zaujal vás regranulát a myslíte si, že byste ho mohli efektivně využít? Stačí, když si najdete vhodnou firmu, která vám plastovou drť vyrobí. Doporučujeme zvolit společnost, která má vlastní extuder a je plně technicky vybavena. Budete tak mít jistotu, že regranulát vyrobí rychle a bez zbytečných prodlev. Zjistěte si také, jaké plasty daná společnost zpracovává a jaké možnosti úpravy nabízí. Dobrá firma by vám totiž měla nabídnout nejen výrobu, ale i barevní regranulátu. Také balení výrobku by se mělo přizpůsobit vašim potřebám. Velkou výhodou pak je, když firma nabízí možnost zpracování vašeho přivezeného odpadu.



Napsat komentář: Regranulát – plastové kousky šetří životní prostředí i peněženky výrobců

RE: Regranulát – plastové kousky šetří životní prostředí i peněženky výrobců

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.