Navštivte obec Běleč nad Orlicí a objevte krásy mikroregionu Třebechovicko
Také patříte mezi příznivce turistiky či rodinných výletů a rádi objevujete nová místa, která nadchnou jedinečnou atmosférou i zajímavými památkami? Pak navštivte mikroregion Třebechovicko u Hradce Králové, který je tvořen obcemi Běleč nad Orlicí, Blešno, Jeníkovice, Jílovice, Ledce, Očelice, Třebechovice a Vysoký Újezd. Právě na první zmíněnou vesnici z mikroregionu se zaměříme podrobněji a představíme vám zajímavé památky, které ukrývá.
Běleč nad Orlicí – vesnice obklopená přírodou
Obec Běleč nad Orlicí leží v nádherné lokalitě v údolí řeky Orlice. Je ze tří stran obklopena borovými lesy a pyšní se řadou přírodních památek, které jsou na dosah ruky. Běleč se nachází jen 10 kilometrů od krajského města Hradec králové. Pokud tak plánujete výlet do tohoto krajského města a rádi byste nějaký den strávili obklopení přírodou, zavítejte třeba zrovna do Bělče nad Orlicí. Na své si přijdou jak příznivci pěší turistiky, tak cykloturistiky, kteří budou nadšení hustou sítí cyklostezek.
Vesnice se stala významnou cykloturistickou křižovatkou
Plánujete cyklistický výlet po okolí Hradce Králové? Spojte příjemné s užitečným a vydejte se po některé z cyklotras, které vedou přes obec Běleč. Díky své poloze na okraji hradeckých lesů a nedaleké vzdálenosti od Orlice se vesnice stala cykloturistickou křižovatkou brzy po vyznačení stezek. Obcí prochází mimo jiné i oblíbená cyklotrasa Podorlicko, která je vedená nižšími polohami PP Orlice.
Cyklovýlet spojte s návštěvou místního hostince
Cyklisté moc dobře znají místní hostinec U Hušků, který dnes žije především turistickým ruchem. Součástí hostince je malý pivovar, který je vybaven technicky jednoduchým, ale plně funkčním technologickým zařízením. Pivovar má kapacitu 1000 hl ročně. Na místní kvasnicový ležák Bělečský Car nedají dopustit místní ani turisté, kteří sem přijíždí především z Hradce Králové. Vedle zmiňovaného hostince je v obci v provozu také bistro U Štěpánků, které kromě turistů navštěvují místní občané zejména mladšího a středního věku.
Běleč je díky poloze oblíbená i mezi chataři a chalupáři
Díky tomu, že se obec Běleč nad Orlicí nachází v okolí krásné přírody a současně nedaleko velkého města, se její okolí stalo vyhledávanou rekreační oblastí. Poblíž řeky Orlice vyrostlo nespočet chat, které tvoří rozlehlé chatové osady. Chcete-li strávit příjemné dny uprostřed přírody se svou rodinou nebo známými, můžete si některou z chat pronajmout.
Objevujte přírodní i historické památky v regionu
Pokud rádi objevujete zajímavá, a přitom nepříliš známá místa, při toulkách po zmiňované vsi si přijdete na své. V obci se zachovalo mnoho starých zemědělských usedlostí, které dotváří zemědělský charakter a přirozeně navazují na okolní přírodu. Některé domy si ponechaly i svůj původní vzhled a nepřišly ani o zajímavé architektonické detaily, které stojí za povšimnutí. Máme pro vás několik zajímavých tipů, jaká místa nevynechat během toulky po Bělči a Třebechovicku.
Kámen s vytesaným křížem
Pokud půjdete do lesa nacházejícím se po pravé straně na cestě z Bělče do Svinar, narazíte na smírčí kámen s vytesaným křížem, který je chráněný jako kulturní památka. Na kameni je vytesaný kříž, dvě sekyry a nápis ze 16. století. S tímto kamenem se pojí pověst, kterou si můžete přečíst na internetových stránkách obce.
Krytý dub v lese
Nedaleko lesní cesty z Bělče do Bělečka se v lese nachází pozoruhodná památka označovaná jako Krytý dub. Jedná se necelé 3 metry vysoké torzo dubu s vykotlaným vnitřkem, na kterém je připevněna stříška. Dub vás nadchne svou robustností – v obvodu měří více než 4,5 metru! Krytý dub můžeme dnes považovat nejen za přírodní, ale také historickou památku, protože byl do současné podoby přetvořen už v roce 1897.
Bývalá evangelická škola
Mezi historické stavby nacházející se v obci patří bezpochyby budova bývalé reformované evangelické školy s modlitebnou. V letech 1863 až 1909 sloužila k výuce dětí z evangelických rodin a jako modlitebna pro místní věřící. Později se zde scházeli sokolové, ochotníci a členové evangelického pěveckého sboru. Poté mnoho let chátrala. Budova byla v roce 2017 zrekonstruována pro účely obecního úřadu a jako modlitebna pro místní věřící.
Tábor J. A. Komenského
Zmíněné Českobratrská církev je neodmyslitelně spojená také se známým táborem J. A. Komenského, který se nachází při hrázi Mlýnského rybníka. Tábor zahájil svou činnost už v roce 1929. Po náročných desetiletích byl v roce 1993 navrácen církvi, která jej zrekonstruovala a dala mu novou podobu. Dnes tábor poskytuje možnosti rekreací pro seniory i rodiny se zdravými či postiženými dětmi. Pravidelně se zde pořádají oblíbené dětské letní tábory.
Obecní zvonička na okraji Masarykova parku
Na okraji Masarykova parku narazíte na obecní zvoničku, ve které se nachází zvon z roku 1905. Ten nahradil původní zvonek Prokop v poloviny 18. století, který byl v roce 1843 přelit. Zvoničku hledejte v parku naproti rybníku.
Přesto, že obec Běleč nevyniká svou rozlohou ani počtem obyvatel, má co nabídnout místním, rekreantům i turistům. Pokud hledáte tip na výlet po okolí Hradce Králové, navštivte právě Běleč nebo jinou z obcí mikroregionu Třebechovicko. Vězte, že vás atmosféra míst i nádherná okolní příroda uchvátí.
Napsat komentář: Navštivte obec Běleč nad Orlicí a objevte krásy mikroregionu Třebechovicko
RE: Navštivte obec Běleč nad Orlicí a objevte krásy mikroregionu Třebechovicko