Přípravky na vlasy – výživa podle typu vlasů z drogerie i domácích surovin

img
07. 03. 2016 Přečteno: 2079x

O vlasech se říká, že jsou korunou krásy. A nebo také vizitka člověka. Ať už jsou vaše šaty jakkoliv perfektní, máte dokonalý make up i sladěné doplňky s manikúrou, bez upravených vlasů váš celkový dojem nikdy nebude ideální. Vliv na kvalitu vlasů má nejen správná péče s vhodně zvolenými stylingovými přípravky, ale obzvlášť důležitá je i výživa, a to jak vnější za pomocí nejrůznějších vyživujících masek a zábalů, tak i vnitřní, jelikož na vlasech se odráží i to, jak zdravě se stravujeme. Když bude váš jídelníček plný zdravých a výživných jídel s dostatkem vitamínů, stejně jako vy budou v dobré kondici i vaše vlasy.

Stylingové přípravky a vlasová péče mohou být dobrými pomocníky, díky kterým můžete s pravidelnou péčí získat vlasy téměř jako z reklamy, avšak při špatné volbě produktů může být vše spíše na škodu. Každý má totiž jiný typ vlasů i pokožky hlavy a neexistuje jeden recept na krásné zdravé vlasy pro všechny. Někomu se vlasy mastí velmi rychle, jiný má zase vlasy vysušené s roztřepenými konečky, a někdo jiný pro změnu nesnese žádné chemické přípravky, a proto volí pouze přírodní varianty.

Čtěte také:

Vyzkoušejte ozdravné a posilující domácí masky na vlasy

Vlasové přípravky – péče i styling

Přípravků na vlasy existuje celá řada, od šamponů až po vlasové masky. Pro každý typ vlasů se však hodí něco jiného, a proto je důležité pečlivě studovat etikety.

Šampon

Šampony se zpravidla prodávají ve variantách určených pro suché vlasy, pro vlasy rychle se mastící, pro vlasy lámavé a poškozené, a často také speciální varianta pro barvené vlasy či vlasy bez objemu, a samostatnou kapitolou jsou přírodní šampony. Proto je důležité znát svůj typ vlasů. Pokud máte vlasy rychle se mastící a používali byste šampon určený pro vlasy lámající se nebo vysušené, akorát byste způsobili, že by se vám vlasy mastily ještě rychleji, byly by zplihlé, težké a bez objemu. A naopak v případě, že máte vlasy suché a nanášeli byste na ně přípravky určené na objem, docílili byste akorát rozlítaných a těžko upravitelných vlasů.

Suchý šampon

Jsou situace, kdy není na mytí vlasů čas, a nebo to téměř není možné. Ať už na chatě, při stanování, na festivalu, a nebo jen ve chvíli, kdy zaspíte nebo ráno pospícháte, a vaše vlasy už zdaleka nevypadají dobře. V tuto chvíli je ideálním pomocníkem suchý šampon, který je k sehnání ve dvou variantách – buď jako sypký pudr nebo ve spreji, který na vlasy nanesete a po chvilce důkladně vyčešete i spolu s mastnotou a nečistotami.

Na běžné používání ale suchý šampon není, jelikož vlasy vysušuje, a proto je ideální jej používat pouze ve vyjímečných případech.

Kondicionér

Stejně jako šampony, i kondicionéry je důležité vybírat podle typu vlasů, nikoli podle hezkého obalu či lákavých sloganů.
Správně zvolený kondicionér vlasy vyživí a usnadní rozčesávání.

Masky a séra

Kondicionér je vhodné používat při každém mytí, ale jednou za čas je třeba vlasům dodat intenzivnější výživu, k čemuž poslouží různé masky na vlasy, které necháte pár minut působit, a nebo vyživující séra, která jsou vhodná zejména na poškozené vlasy s třepícími se konečky. Stačí vetřít pár kapek do konečků, a vaše vlasy budou hned působit zdravěji.

Laky a gely

Neposlušné vlasy je mnohdy třeba ukáznit. Aby účes vydržel v podobě, jako když jste si vlasy vyfénovali, je třeba vlasy zafixovat lakem, případně gelem, se kterým je však nutné pracovat velmi opatrně, abyste místo upraveného účesu nevykouzlili ulepené prameny.

Sea salt sprej a pudr pro objem

I vlasový styling je oblast, která podléhá trendům, a mezi současné trendy patří právě sea salt sprej, neboli sprej se slanou vodou, který vytvoří efekt vlasů jako od moře, čili jemně zvlněné, lehce ležérně rozcuchané.

Dalším trendem je pudr pro objem vlasů, který nanesete ke konečkům a vaše vlasy rázem dosáhnou většího objemu.

Ochrana před poškozením

Pokud si vlasy často fénujete či žehlíte, je dobré zvážit pořízení ochranného spreje, který vaše vlasy ochrání před poškozením vysokou teplotou.

Chemické versus přírodní přípravky na vlasy

Přípravky na vlasy dokáží udělat s vašimi vlasy téměř kouzla, zacelit poškozené konečky, uhladit rozlítané vlasy, dodat splihlým vlasům objem a ty suché vyživit. To je však za cenu, že obsahují širokou škálu různých chemických látek, od silikonů až po parabeny.

Vše je samozřejmě testováno a zdravotně nezávadné, avšak lidem s citlivou pokožkou hlavy nemusí dělat chemické přípravky dobře, a někteří odborníci zastávají názor, že čím méně chemických přípravků na vlasy dáte, tím zdravější budou.

Přírodní vlasové přípravky jako jsou šampony či kondicionéry jsou k vlasům i životnímu prostředí velmi šetrné, avšak i to s sebou nese určité nevýhody – suché vlasy je po použití přírodního šamponu téměř nemožné mokré rozčesat, a nějakou dobu trvá, než si vaše vlasy odvyknou chemickým přípravkům a navyknou na ty přírodní. Při přechodu z chemických na přírodní produkty se tedy vaše vlasy mohou nějakou dobu déle mastit.

Domácí vlasová péče - masky na vlasy

Pro vlasovou péči vždy nemusíte chodit pouze do drogerie nebo kadeřnictví, mnohdy stačí nahlédnout do ledničky. Vyživující masku či zábal totiž snadno vyrobíte i doma.

Domácí vlasová péče je levná, ekologická, šetrná a pro vlasy velmi prospěšná, avšak pochopitelně méně pohodlná než použití koupených vlasových přípravků. Vyčlenit si na to jednou za čas chvilku se však vyplatí.

Olivový olej na vlasy

Oliviový olej skvěle poslouží místo séra na vyživení vysušených konečků. Stačí pár kapek vetřít do konečků, nechat půl hodiny působit a poté důkladně vymýt šamponem. Čím kvalitnější olej, tím lépe.

Maska na vlasy z avokáda

Avokádo je bohaté na nenasycené tuky, které jsou zdravé jak pro naše tělo, tak pro vlasy. Rozmačkejte jedno zdralé avokádo, přidejte lžíci olivového oleje a lžíci medu, důkladně promíchejte, naneste na vlasy a po 30 minutách důkladně vymyjte.
Výsledkem budou krásně lesklé a vyživené vlasy.

Jogurt a med - vlasová maska plná vitamínů

Zní to jako chutná svačina? Tato dobrota může být však dobrá i pro vaše vlasy. Smíchejte 4 lžíce bílého tučnějšího jogurtu se lžicí medu, naneste na vlasy a po 30 minutých vymyjte. Vlasům tak dodáte dostatek vitamínů a budou krásně vyživené.



Napsat komentář: Přípravky na vlasy – výživa podle typu vlasů z drogerie i domácích surovin

RE: Přípravky na vlasy – výživa podle typu vlasů z drogerie i domácích surovin

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Ivana Bočková

    8. 4. 2016 12:37
    Domácí přípravky na vlasy, jako jsou domácí masky nebo kondicionéry jsou stejně nejlepší. Myslím, že často není potřeba hledat drahou vlasovou kosmetiku v obchodech, ale vyplatí se hledat to nejjednodušší řešení doma v lednici. samozřejmě to neplatí u všeho, ale část lze určitě v pohodě nahradit… celý příspěvek