Krátké filmy – tipy na úžasné snímky, které jste v kinech vidět nemohli

Krátké filmy – tipy na úžasné snímky, které jste v kinech vidět nemohli
12. 07. 2016 Přečteno: 1329x

Krátkometrážní respektive krátký film je zvláštním a specifickým žánrem na poli kinematografie. Nabízí prostor k experimentování, zkoušení nových postupů a natáčení neotřelých témat, a to v rozsahu zhruba pěti až třiceti minut. Krátké filmy u nás ovšem tvoří především studenti filmových škol, přestože rozhodně nejsou žánrem pouze pro začínající filmaře. Ty nejlepší krátké filmy mají totiž mnohdy dokonalejší provedení i silnější sdělení než snímky celovečerní. V tomto článku jsme pro vás připravili tipy na 10 krátkých filmů, které určitě stojí za to vidět.

Pokud patříte mezi fanoušky krátkého filmu, nebo naopak byste pouze chtěli vidět jiný žánr než celovečerní film, tak programová nabídka českých kin vás nejspíš zklame. V drtivé většině totiž česká kina dávají přednost celovečerním snímkům, které mají větší marketingovou podporu, a logicky se na nich lépe vydělává. V programech českých kin tak krátké filmy uvidíte jen výjimečně, svůj prostor dostávají akorát na tematicky zaměřených festivalech. Jestliže se tedy chcete podívat na nějaký krátký film, nejsnazší je jít na internet.

České krátké filmy se s těmi zahraničními nemohou měřit

Obecně ovšem česká společnost nenahlíží na krátký film úplně v dobrém světle. Přestože v minulém století nám mohly okolní státy závidět naše animované krátkometrážní filmy, jejichž hlavními postavami byli například krteček, Pat a Mat či dva medvědi, kteří se potkali u Kolína. V současnosti se už ovšem kvalita tzv. večerníčků vytratila a tuzemské krátké filmy natáčejí z velké části hlavně studenti filmových škol, kteří v nich víceméně experimentují. Kvalita jejich děl ovšem není příliš vysoká, čímž vzniká prostor pro názory, že krátký film je pouze žánrem pro začínající filmaře, který nemá cenu sledovat.

Takové hodnocení je ovšem velmi nespravedlivé vůči světovým krátkým filmům. V zahraničí je totiž krátký film velmi populární a čas od času se objeví krátkometrážní snímky, které vám doslova vyrazí dech. Krátké filmy totiž ve světě tvoří i zkušení filmaři, kteří chtějí uspět na filmových festivalech nebo dostat prestižního Oscara, jenž se uděluje za hraný a animovaný krátkometrážní film. Obliba krátkého filmu je v zahraničí tak velká, že se už objevují i reklamy, které jsou filmovými uměleckými díly se vším všudy.

Proč zvolit krátký film místo celovečerního?

Výhoda krátkého filmu spočívá v tom, že si nemusíte vyhradit dvě hodiny času na sledování celovečerního filmu, který leckdy vypráví příběh v rozvláčném tempu a nakonec ani nic převratného nesdělí. Možná je dobře, že existuje žánr, který má omezený prostor v rozsahu od několika minut až po zhruba půl hodinu – děj krátkého filmu má většinou rychlý spád a není v něm čas na zbytečné pasáže a dlouhé dialogy. Kvalitní krátký film by vás měl zcela pohltit, a to buď svým zpracováním, příběhem či atmosférou.

Krátké filmy, které stojí za to vidět:

Cesta na měsíc (1902)

Tento snímek je významným mezníkem v historii kinematografie. Od vynálezu kinematografu v roce 1895 se tvořily krátké minutové snímky, které zachycovaly běžný život. Cesta na Měsíc, kterou natočil režisér Georges Méliès, ale tento postup porušila a odstartovala novou éru filmu. Přestože v současnosti se Cesta na Měsíc posuzuje jako krátký film, v tehdejší době se jednalo o „celovečerní“ snímek. Francouzské dílo totiž trvalo na onu dobu neuvěřitelných zhruba 16 minut. Neméně přelomové bylo také zpracování a obsah filmu – Cesta na Měsíc se totiž považuje za první film se sci-fi tématikou. A nutno uznat, že s ohledem tehdejší techniku se v Mélièsově filmu objevilo spoustu úžasných efektů a inovativních animací.

A jaký má Cesta na Měsíc děj? Šestice astronomů, kteří vypadají spíše jako čarodějové z kouzelného světa Harryho Pottera, se rozhodne uskutečnit cestu na Měsíc. Zkonstruují tak raketu, jež tvarem připomíná náboj do pistole (obraz rakety, která je zapíchnutá v oku Měsíce, patří mezi ty vůbec nejslavnější v celé filmové historii). Astronomy na Měsíci nečeká jen tajuplné prostředí, ale také nepřátelští domorodci. Dostanou se hrdinové zpátky na Zem? To už vám neprozradíme, abyste měli motivaci se na Cestu na měsíc sami podívat. Francouzský krátký film je sice starý více než století, naštěstí se však dochovala jeho černobílá i barevná verze.

Jak krtek ke kalhotkám přišel (1957)

Asi nejslavnější českou animovanou postavičkou je roztomilý a vynalézavý krtek, kterého stvořil Zdeněk Miler. Celkově vzniklo přes padesát filmů o krtkovi, přičemž ten nejznámější a nejcennější je zřejmě ten úplně první – Jak krtek ke kalhotkám přišel. Výroba tohoto filmu zabrala Zdeňku Milerovi a jeho kolegům dva roky, snaha se jim ovšem vyplatila.

Dvanáctiminutový snímek o krtkovi a zvířátkách, která mu pomáhají vyrobit kalhotky, byl úspěšný nejen v tehdejším Československu, ale dostal také řád Benátského lva na filmovém festivalu v Benátkách v roce 1956. Zajímavostí je, že krátký film Jak krtek ke kalhotkám přišel je jediný v celé „krtečkovské“ sérii, v němž krtek mluví. Tak se spolu s krtkem vraťte do dětských časů nebo tento krátký film pusťte svým ratolestem – byla by škoda, kdyby moderní děti vyrůstaly bez něj.

Muž, který sázel stromy (1987)

V našem výčtu nesmí rozhodně chybět francouzský krátký film s názvem Muž, který sázel stromy. Tento animovaný film od režiséra Frédérica Backa totiž znamenal průlom nejen ve francouzské animované kinematografii. Půlhodinový snímek je totiž nesmírně poetický, emotivní a oslavuje lidskou skromnost, píli a vytrvalost. Hlavním hrdinou je pastevec Elzéard Bouffier, který neúnavně sázel stromy v pustině. Film je výjimečný nejen svým příběhem, který vznikl podle stejnojmenné novely Jeana Giona, ale také svým ručně kresleným zpracováním. Muž, který sázel stromy získal v roce 1988 Oscara v kategorii krátkometrážní animovaný film a právem se řadí mezi ta vůbec nejlepší díla světového filmu.

Geriho hra (1997)

Na konci 90. let minulého století se začal výrazně rozvíjet moderní animovaný film. A k tomu výrazně přispělo filmové studio Pixar, které je známé díky mnoha úspěšným animovaným celovečerním snímkům. Kromě toho, se však tvůrci z dílny Pixar od svých počátků zaměřují také na krátké filmy – a tím zřejmě nejdokonalejším z nich je Geriho hra. Ve snímku, který natočil český rodák Jan Pinkava, se seznámíte se staříkem, který sám se sebou hraje na lavičce v parku šachy. Vtipný příběh výborně dokresluje na tehdejší dobu dokonalá animace a hudba. Zajímavostí je, že tento čtyřminutový film se natáčel neuvěřitelné dva roky!

Úsměvem ke štěstí (2007)

Krátký film, který vám zaručeně vytvoří úsměv na tváři a možná vás dojme až k slzám, se jmenuje Úsměvem ke štěstí. Hlavním hrdinou je muž, který lidem potvrzuje parkovací lístky. Na tom by však nebylo nic zajímavého, kdyby jim zároveň nedodával optimismus a neříkal milá a povzbudivá slova. Zápletka zhruba šestnáctiminutového filmu přichází ve chvíli, kdy se na scéně objeví žena, kterou hlavní hrdina nedokáže přimět k úsměvu. Po zhlédnutí tohoto krátkého romantického filmu si možná řeknete: Nebylo by skvělé, kdyby se všichni usmívali a rozdávali kolem sebe radost?

Polojasno (2009)

Další povedený krátkometrážní film z dílny Pixar. Některá kina toto zhruba šestiminutové animované dílo zařazovala před snímek Vzhůru do oblak, tudíž jste ho možná už viděli, pokud jste měli štěstí. Jedná se o vtipný a milý příběh, který vyzdvihuje hodnotu přátelství a také ukazuje, odkud se berou miminka a mláďata zvířat. Pokud si myslíte, že to víte, tak jste určitě na omylu. Tvoří je totiž roztomilé mráčky ve stratosféře a na zem je odnášejí jejich čapí přátelé. Ne všechny mráčky ovšem mohou tvořit krásná miminka nebo hezká štěňátka – někdo přece musí vyrábět žraloky, krokodýly či ježky.

Ladič pian (2010)

Francouzi jsou specialisté na krátké filmy a Ladič pian od režiséra Oliviera Treinera to jen potvrzuje. Tento čtrnáctiminutový snímek vás zprvu možná ničím neohromí, od poloviny filmu ale nejspíš budete trnout napětím a na konci vám po zádech bude možná běhat mráz. Ladič pian je totiž krátký film na pomezí drama a thrilleru a jde v něm doslova o život. I když ne zrovna způsobem, jaký znáte z klasických akčních filmů. Ladič pian má skvělou atmosféru, kterou dokresluje příjemná hudba a především hlavní hrdina Adrien, který předstírá, že je slepý. A tento podvod se mu nakonec stane osudným.

Sophia a Richie (2012)

U krátkých filmů se člověk často diví, že v takovém časovém rozsahu může vzniknout kvalitní příběh. A jedním z nich je americké drama Sophie a Richie (ale najdete ho spíše pod originálním názvem Curfew). Děj filmu začíná ve chvíli, kdy chce Richie spáchat ve vaně sebevraždu. Nakonec se však vzchopí, jelikož ho sestra, kterou dvanáct let neviděl, požádá o to, aby jí pohlídal dceru. Nebude to však úplně jednoduché – malá Sophie totiž Richieho nezná a má o něm mylné představy. Dvacetiminutový film Sophie a Richie stojí na výkonech dvou hlavních herců (svým hereckým uměním udivuje především mladá Fatima Ptacek), skvělých dialozích a také dobrému soundtracku. I proto snímek Sophie a Richie získal v roce 2013 Oscara v kategorii hraný krátkometrážní film.

Mozek ve dví (2013)

V létě 2015 strhnul na poli animovaných celovečerních filmů pozornost snímek V hlavě. Málokdo ovšem ví, že dva roky před premiérou tohoto filmu vznikl krátký film Mozek ve dví, který zpracovával tutéž látku. Tento krátký film totiž ukazuje, že mozek lidí řídí dvě malé postavičky. A jak mezi sebou tyto dvě vlastnosti bojují, nám tvůrci ukázali na příkladu schůzky naslepo. V hlavě Johna se svádí boj o to, jak na prvním rande zapůsobit, naopak to, co se odehrává v hlavě Scarllet, mají diváci šanci vidět až na konci. Pět minut rozhodně není dlouhá doba a (nejen) kvůli poslední úžasné půlminutě se na film stojí za to podívat.

Kázeň (2014)

V poslední době v oblasti krátkých filmů nejvíce zaujal asi snímek Kázeň, který v lednu 2015 získal diváckou cenu na Festivalu krátkých filmů v Praze. Tento švýcarský krátký film dokáže velmi dobře pobavit, přestože nastiňuje ožehavé téma předsudků a lidské nevraživosti. Vše nastartuje výchovná facka malé dívence v jednom arabském obchůdku kdesi ve Švýcarsku. A k této situaci mají co říct ostatní zákazníci, tudíž se rázem strhne vlna hádek a záště. Jedenáctiminutový film Kázeň velmi dobře vystihuje problematiku multikulturalismu, což nabývá na významu s ohledem na reakce současné uprchlické krize.



Napsat komentář: Krátké filmy – tipy na úžasné snímky, které jste v kinech vidět nemohli

RE: Krátké filmy – tipy na úžasné snímky, které jste v kinech vidět nemohli

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.