Jak správně pečovat o mastnou pleť

img
05. 01. 2015 Přečteno: 2157x

Problémy s pletí jsou oblastí, ve které mnoho žen bez ohledu na věk často tápe. Obzvláště mastná pleť a dermatology doporučovaná péče o ní zahrnuje mnoho nejasností. Proto Vám přinášíme tento článek, ve kterém se dozvíte nejen to, jak mastnou pleť poznáte a jaké jsou příčiny jejího maštění, ale také hlavní zásady péče o mastnou pleť a několik praktických konkrétních tipů, které můžete ihned využít.

Rozšířené póry, sklony ke vzniku pupínků a lesknoucí se obličej – mastnou pleť podle těchto symptomů poznáte celkem snadno. Vyšší produkce mazových žláz doprovází především období hormonálních změn v dospívání, s přibývajícím věkem se obecně produkce mazu zpomaluje – to však nemusí platit pro každého. Patříte-li mezi ženy s mastným typem pokožky, nemusíte zoufat. Svůj typ pleti sice moc neovlivníte, můžete se ale jednoduše naučit o svou mastnou pleť správně pečovat.

Čtěte také:

Bambucké máslo – přírodní balzám pro omlazení a regeneraci pokožky

Typologie pleti – Váš typ pleti zjistíte jednoduchým testem

Existují čtyři hlavní typy pleti: normální, suchá, mastná a smíšená.

  • Normální pleť je charakteristická svou vyvážeností, netrpí ani nedostatkem vlhkosti ani nadměrnou produkcí kožného mazu
  • Suchá pleť je většinou velmi jemná, jemně porézní pleť a trpí nedostatkem vlhkosti.
  • Mastná pleť se většinou silně leskne a působí silně a hrubo-porézně.
  • Smíšená pleť je typická mastnou T-zónou (čelo, nos a brada) a suchými partiemi na tvářích.

Chcete-li určit, jaký typ pleti máte právě Vy, neváhejte a zkuste si jednoduchý test pleti. Budete k tomu potřebovat jen obyčejný papírový ubrousek rozdělený na 5 tenkých proužků. Ráno ihned po probuzení si proužky ubrousku přitiskněte na obličej následujícím způsobem: jeden na bradu, jeden na čelo, další na nos a poslední dva na Vaše tváře.

Když proužky ubrousků zůstanou na Vaší pleti přilepené a zprůhlední, pak máte mastnou pleť. Pokud ubrousky zůstanou suché a nebudou na nich patrné ani žádné stopy, máte suchou pleť. Smíšenou pleť pak máte v případě, že ubrousky Vám zprůsvitní v T-zóně, ale a na tváři zůstanou suché.

Charakteristika mastné pleti a příčiny jejího maštění

Mastnou pokožku charakterizují rozšířené póry a lesklý vzhled, který je způsoben vyprodukovaným mazem. Mastnou pleť může doprovázet akné, ucpáváním pórů (tzv. černé tečky), někdy také zanícení pórů a nepříjemné pupínky. I mastná pleť má ale své výhody, hlavní je ta, že mastnější pokožka pomaleji stárne. Pleť je totiž přirozeně vlhčí, tudíž elastičtější a méně náchylná na tvorbu vrásek. Kromě vysušení maz chrání naši pokožku i před kožními nemocemi, zárodky a vnějšími vlivy jako např. chemikáliemi.

To, jestli máte mastnou pleť, poznáte jednoduchým testem.

Asi Vás nepřekvapí, že hlavní příčinou mastné pleti je genetika. Svou roli ale sehrávají již zmiňované hormonální změny – nejčastěji právě v dospívání, ale často i změny provázející těhotenství a kojení či klimakterium. S těmito příčinami bohužel mnoho nenaděláte, jsou zde ale taky takové, které můžete ovlivnit:

  • Přetrvávající stres nebo deprese, které velmi ovlivňují tvorbu mazu a vzhled pleti.
  • Nedostatek důležitých vitamínů (B2 a B5)
  • Nesprávná životospráva, zejména nadměrná konzumace alkoholu, kouření a přílišné množství tuků v potravě
  • Nevhodný výběr kosmetických přípravků.

Zásady péče o mastnou pleť

O mastnou pleť je potřeba pečovat jinak než o jiné typy pleti. Klíčem ke krásné a zdravé pokožce je tyto zásady poznat a snažit se jimi řídit. Nejprve si uvědomte všechny příčiny zmíněné výše a vždy se pokuste minimalizovat jejich vliv na Vaši pleť – konzumujte hodně ovoce, zeleniny a vitamínů skupiny B, vyhýbejte se stresu, alkoholu a pobytu v zakouřených místech.

  • Čištění pleti

Základním kamenem správné péče o mastnou pleť je její čištění. Mastná pleť vyžaduje pravidelné čištění ráno i večer. Pleť tedy dvakrát denně umývejte teplou vodu (ne však horkou). Váš typ pleti vyžaduje jemné neabrazivní čištění, které pleť nepoškodí, ale zbaví ji nečistot, zbytků make-upu, mazu, odumřelých kožních buněk a pomáhá otevírat její póry.

  • Přípravky s alkoholem nejsou vhodné

Pozor – rozhodně nepoužívejte mýdla a kosmetické přípravky s obsahem alkoholu, ten pokožku příliš vysušuje a zbavuje pleť její přirozené mazové vrstvy. V tomto případě pak mazové žlázy produkují paradoxně ještě více mazu, aby ztrátu nahradily. Vyhněte se také přípravkům, které obsahují minerální nebo přírodní oleje, ty pokožku zbytečně mastí a pro Váš typ pleti jsou nevhodné.

Naopak vyhledávejte a používejte přípravky, které regulují tvorbu kožního tuku a normalizují produkci mazových žláz. Tyto přípravky jsou často označeny a tedy vysloveně určeny pro mastnou pleť nebo pro normální až mastnou pleť. Pokud se Vám na obličeji tvoří vyrážky nebo akné, používejte mycí gely a přípravky pro čištění pleti s protizánětlivými a dezinfekčními účinky.

  • Peeling

Jednou nebo maximálně dvakrát týdně si můžete udělat pleťový peeling. Používat můžete čas od času také pleťové masky, které jsou určeny pro mastný typ pleti a mají uklidňující účinky. Mastné pleti také pomáhá pravidelné hloubkové čištění. Nezapomeňte, že i mastná pleť je náchylná k vysušení, proto vyberte a pravidelně používejte jemný hydratační krém s lehkým složením bez obsahu olejů – například s kyselinou mléčnou nebo hyaluronovou.

Nepodceňujte líčení

Pří líčení se nositelky mastné pleti často zaměřují primárně na její zmatnění. K tomu existuje celá řada kosmetických pomocníků. Šikovné jsou zejména zmatňující krémy. Oblíbenou vychytávkou jsou také zmatňující ubrousky, kterými během dne můžete odsát přebytečnou mastnotu, aniž byste poničily líčení.

Druh makepupu je u mastné pleti důležitý

Nezapomeňte ale, že i druh Vašeho make-upu může zhoršovat Vaše problémy s mastnou pletí. Při výběru make-upu pro pravidelné použití se proto porozhlédněte po těch, které neobsahují oleje nebo které jsou pro mastnou pleť přímo určené. Pokud přes den používáte pro zmatnění pudr, vsaďte spíše na transparentní pudry, které na tváři nejsou vidět. Vrstvit klasický pudr několikrát denně není zrovna nejlepší nápad a Vaši pleť to velmi zatěžuje.

Pomoc z přírody

Pokud dáváte přednost přírodním řešení, přikládáme ještě několik tipů pro mastnou pleť s využitím ovoce a bylin.

  • Přípravek pro čištění pleti z okurky a citronu

Smíchejte lžičku citrónové a 1/2 lžičky okurkové šťávy. Naneste na pleť, nechte uschnout a opláchněte.

  • Bílková maska pro mastnou pleť

1 vaječný bílek smíchejte se šťávou z 1 citronu a ušlehejte do krémovité podoby. Nanesete na obličej a krk a po 20ti minutách očistěte vatou namočenou minerálce. Tato maska stahuje rozšířené póry a vysušuje pleť.

  • Heřmánková pleťová voda

Lžíci heřmánku spařte hrnkem vroucí vody, nechte 15 minut louhovat a pak touto vodou omývejte pleť. Tato pleťová voda má hojivé, regenerační a osvěžující účinky.

  • SOS pro lokální použití

Doporučována je především aloe vera nebo čajovníkový olej.



Napsat komentář: Jak správně pečovat o mastnou pleť

RE: Jak správně pečovat o mastnou pleť

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.