Kvůli měření zraku nemusíte k lékaři. Postačí vám oční optika

Kvůli měření zraku nemusíte k lékaři. Postačí vám oční optika
30. 05. 2017 Přečteno: 2976x

Oči jsou důležitým smyslovým orgánem našeho těla. Zatímco o svůj vzhled a tělo pečujeme často velmi důkladně, svůj zrak zanedbáváme. Ten přitom zatěžujeme prací s počítačem, špatným osvětlením a mnoha dalšími negativními vlivy každodenního života. Pravidelné prohlídky a měření zraku je vhodné absolvovat alespoň jednou za rok. A právě díky pravidelné prohlídce je možné včas odhalit oční onemocnění, které by se v plné síle projevilo až mnohem později. A kam na měření zraku zajít? Nabízí ho většinou každá větší oční optika.

Proč se měření zraku vlastně provádí? Odpověď je jednoduchá. Nezjišťuje se při něm pouze ostrost vidění, ale také stav dalších zrakových funkcí. Právě ty umožňují plné využití zraku. Je to kontrastní citlivost (schopnost rozeznat různé odstíny šedi) a barvocit (odlišnost barev). Důležité je také zorné pole, které musí být dostatečné. Pokud poklesne pod určitou úroveň, označuje se tento stav jako praktická slepota. Velmi složitou funkcí je i prostorové vnímání. Pouze v případě, že všechny tyto funkce jsou zastoupeny v dostatečné míře, je možné plnohodnotné využití zrakového orgánu.

Prostorové vidění

Proč se testuje při měření zraku tato funkce? Umožňuje orientaci v prostoru a správný odhad vzdálenosti a aby bylo dokonalé, musí být spolupráce obou očí naprosto bezchybná. U dětí ji narušuje především šilhání, u dospělých taktéž – tentokrát jde o skryté šilhání, svou roli sehrávají i rozdílné hodnoty oční vady a velikosti obrazů levého a pravého oka. Příkladem, na kterém je možné pochopit, jak se projevuje snížená schopnost prostorového vidění, je nejistota při řízení, například při předjíždění nebo parkování. Jindy sáhneme po předmětu, ale mineme jej nebo shodíme.

Čtěte také:

Nespavost a jiné poruchy spánku mohou být signálem závažné nemoci

Kontrastní citlivost

Obklopují nás nejen bílá pozadí s černými objekty, ale i další předměty, které mají odlišné odstíny šedé barvy neboli malý kontrast. Zraková ostrost se tedy při měření zraku testuje nejenom na černých objektech na bílém pozadí (vysoký kontrast), ale vyšetřuje se také schopnost vnímat malý kontrast. Ke snížení kontrastní citlivosti dochází při nedostatečně nebo nesprávně korigované oční vadě anebo pokud je tato vada zcela nekorigována.

Barvocit

Schopnost rozeznávat barvy je důležitá prakticky pro všechny oblasti života a jakoukoliv činnost. Bývá součástí vyšetření například při potvrzení žádosti o řidičský průkaz. Ve většině případů se při dalších běžných vyšetřeních málokdy vyšetřuje schopnost rozpoznání barev. Pokud navštívíte oční optiku a požádáte o měření zraku, bývá toto vyšetření jeho součástí.

Zorné pole

Díky této funkci zajišťuje schopnost orientace v prostoru a periferní vidění. Ke sníženi jeho rozsahu může dojít také vlivem onemocnění, kterými jsou například zelený zákal (glaukom), porucha zrakové dráhy či center nebo vyřazením jednoho oka z procesu vidění nebo jeho útlumem. I tyto nemoci a poruchy odhalí včasné a odborné měření zraku.

Oční optika a měření zraku: je stejně kvalitní jako v oční ambulanci?

Měření zraku v oční optice provádí zkušený optometrista. Svou odbornost získává studiem na vysoké škole, je registrován na Ministerstvu zdravotnictví a pro vyšetření pacienta má daleko více času než oční lékař. Účelem měření zraku v oční optice je zejména možnost detailního vyšetření zrakových funkcí. Na ty oční lékař čas v ambulanci nemá, protože se musí věnovat především léčbě již vzniklých onemocnění. Nejen čas, ale i metody a testy jsou při vyšetření v oční ambulanci limitovány.

Optometrista má na pacienta daleko více času, vyšetření trvá půl hodiny až hodinu a během této doby je provedeno velké množství testů, které odhalí i skryté oční vady. Tento zdravotnický pracovník spolupracuje s očními lékaři a v případě podezření na oční onemocnění odešle pacienta k odbornému specialistovi. Právě proto, že se jedná o nadstandardní péči, není měření zraku v oční optice hrazeno zdravotní pojišťovnou. Ne každá oční optika však nabízí stejný rozsah vyšetření, některé oční optiky se zaměřují pouze na základní metody, podobné jako u očního lékaře. Je proto nutné se před objednáním informovat, jaké vyšetření vám konkrétní oční optika může nabídnout.

Jak měření zraku probíhá?

Nejlepší je termín vyšetření předem domluvit. Prvním bodem bude vstupní rozhovor a zjištění anamnézy. Budete dotazováni na to, zda již brýle nosíte, na vaše případné zkušenosti s kontaktními čočkami, povolání, potíže a podobně. Dále proběhne měření na moderních přístrojích, samozřejmostí je určení dioptrií pro brýle na dálku i do blízka. V případě zjištění nebo podezření na oční onemocnění bude klientovi doporučena návštěva odborného očního lékaře.

Jak se připravit na měření zraku?

Nejenom tělo, ale ani oči nejsou během celého dne ve stejné kondici. Výsledek očního vyšetření může ovlivnit například také kolísání hormonů a cukru v krvi během dne. Také se na něm může podepsat několikahodinová práce na počítači, práce v prašném prostředí, nedostatek tekutin a podobně. Pokud se tedy chystáte na vyšetření k optometristovi nebo očnímu lékaři, nechoďte na něj ani nalačno anebo dehydrovaní. Ideální je být odpočatý, ne po celodenním pracovním vytížení.

Co ještě ovlivní výsledky měření zraku?

Ve vyšetřovně by nemělo být denní světlo. Jak optometrista, tak i pacient si také musí na vyšetření vyhradit dostatek času. Důležitá je i spolupráce klienta s odborníkem. I zdánlivé maličkosti mohou rozhodnout o přesnosti výsledku měření zraku. Nebojte se na nic zeptat a dbejte pokynů optika nebo lékaře. Pokud se vás optik nebo lékař nezeptá, sami mu sdělte, zda užíváte nějaké léky anebo zda trpíte akutním nebo chronickým onemocněním. Přineste si s sebou své současné brýle nebo kontaktní čočky, řekněte optometristovi, zda vám na nich něco případně vadilo.



Napsat komentář: Kvůli měření zraku nemusíte k lékaři. Postačí vám oční optika

RE: Kvůli měření zraku nemusíte k lékaři. Postačí vám oční optika

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Mariana Jaková

    23. 2. 2021 10:33
    Tento příspěvek byl smazán, neboť porušil etiku diskuze na portále Spektrum Zdraví.