Přehledně: co všechno by měla zajistit správná pohřební služba?

Přehledně: co všechno by měla zajistit správná pohřební služba?
12. 02. 2016 Přečteno: 3953x

Úmrtím člověka začíná pro jeho blízké pozůstalé velmi náročné období. Nejenže se musí vypořádat se steskem a žalem, ale navíc také vyřídit všechny administrativní náležitosti a vystrojit důstojný pohřeb. A pro pozůstalé, kteří se teprve vyrovnávají s odchodem blízkého člověka, to někdy může být pořádně složité. Starosti jim však může ulehčit kvalitní pohřební služba, která pozůstalým pomáhá zajistit spoustu věcí. A o co všechno by se měla postarat správná pohřební služba, to se dočtete právě v tomto článku.

Rozeslat známým smuteční oznámení, zorganizovat pohřeb, oběhat kolečko po úřadech – to je jen stručný výčet toho, na co vše musí myslet pozůstalí, na kterých je zařídit důstojné rozloučení se zesnulou osobou. Pokud jste se do podobné situace dostali poprvé, tak ze všech nastalých povinností máte možná zmatek. Ale nebojte se, nebudete na všechno sami. Spoustu věcí totiž za vás zařídí pohřební služba. A proto je také její výběr velmi důležitý.

Čtěte také:

Jak zařídit pohřeb krok po kroku

Jak se pozná správná pohřební služba?

Ať už vás blízký zemřel v nemocnici či doma, lékař vám podle zákona nesmí doporučit žádný konkrétní ústav, který nabízí pohřební služby. A jak ho tedy vybrat? Ze všeho nejdřív se zkuste poptat svých známých, ústní doporučení totiž bývají většinou nejcennější. Kontakty na pohřební služby najdete také v nejrůznějších katalozích nebo samozřejmě na internetu. Správná pohřební služba se pozná podle toho, jak široké spektrum služeb nabízí a také podle toho, že se bude snažit vyhovět jakýmkoliv vašim požadavkům. A pokud budete pohřební ústav kontaktovat osobně, rozhodně dejte na první dojem – pracovníci správné pohřební službě by měli být sympatičtí a taktní.

Co vše má tedy zajistit správná pohřební služba?

Poté, co jste si vybrali pohřební ústav, už na všechny povinnosti nebudete muset myslet sami. Správná pohřební služba vás totiž celou dobu povede a zajistí důstojný pohřeb, který si zesnulá osoba jistě zaslouží. Není to ovšem tak, že by pohřební služba zařídila vše bez vašeho vědomí – všechny úkony by totiž měly podléhat předchozí domluvě a vašemu přání. A co tedy kvalitní pohřební služby zahrnují?

  • Převoz zesnulé osoby

První věcí, kterou musí pohřební služba zajistit je převoz zesnulé osoby. Správná pohřební služba nabízí převoz v rámci celé republiky a také ze zahraničí. Předem se však u pohřební služby informujte, jak bude převoz probíhat, abyste později nebyli překvapeni. Některé pohřební služby totiž zesnulou osobu převáží v rakvi, jiné ale naopak pouze ve vaku. Překvapeni můžete být ale také v případě, pokud váš blízký skonal v nemocnici či někde venku a policisté nebo záchranáři přivolali vybranou pohřební službu. Nemějte však obavy – vždy máte na výběr, jestli zorganizovat pohřeb v daném ústavu nebo nechat nebožtíka převézt do jiné instituce.

  • Vyřízení administrativních náležitostí

Pohřby jsou kromě jiného spojené také se spoustou byrokracie, která se týká vyřízení nutných náležitostí souvisejících se zesnulou osobou. V administrativním chaosu by vám však správná pohřební služba měla pomoci. Jednou ze základních věcí je vyřízení úmrtního listu, který vám poté přijde domů od příslušného matričního úřadu. Některé pohřební služby pro vás ale zařídí i jiné úkony (ovšem za poplatek) – např. odevzdání řidičského průkazu zemřelého, pasu, zrušení zdravotního pojištění, apod. Pohřební služba by vám také na požádání měla vystavit potvrzení o účasti na pohřbu, pokud byste ho potřebovali pro zaměstnavatele.

  • Vyhotovení a rozeslání parte

Smuteční oznámení neboli parte, které vaše známé informuje o smutné události a také o tom, že se bude konat pohřeb, samozřejmě navrhujete vy, o jeho výrobu se však stará pohřební služba. A pokud zaměstnancům pohřební služby necháte i jména a adresy vašich blízkých, tak se postarají o rozeslání smutečních oznámení.

  • Nákup rakve či urny

Ještě před tím, než dojde na samotný pohřeb, musíte se předem rozhodnout, jestli po pohřební službě budete požadovat kremaci, nebo uložení do země. S tím souvisí i nákup rakve či urny, který by podle vašeho přání měla zajistit pohřební služba. Pokud budete zařizovat hrob, tak vám pohřební ústav může dát také kontakt na osvědčené kamenictví.

  • Zajištění obřadní síně, kaple či kostela

Pohřby se většinou uskutečňují dle přání zemřelého nebo blízkých pozůstalých. Správná pohřební služba by vám měla vyjít vstříc, ať už chcete pohřeb v kostele, kapli či obřadní síni, a požadovaný prostor zajistit. V případě církevního obřadu v kostele či kapli pohřební služba zařídí, aby v daný čas byla na místě vystavená rakev se zesnulou osobou.

  • Zajištění řečníka/kněze

Důležitou součástí, která tvoří důstojný pohřeb, je kvalitní řečník se slovy útěchy pro pozůstalé. A zajištění řečníka patří mezi základní pohřební služby. Pokud plánujete církevní pohřeb, tak pro vás může pohřební služba zajistit kněze, který bude vést obřad. V obou případech je ideální se s řečníkem či knězem potkat ještě před samotným pohřbem, abyste pak nebyli náhodou nepříjemně překvapeni z jeho vystoupení.

  • Smuteční věnce, kytice a hudba

Ano, i o tohle všechno by se měla správná pohřební služba postarat. Vše by samozřejmě mělo probíhat po předchozí domluvě s pozůstalými – zaměstnanci pohřební služby totiž nemohou vědět, jaké měla zesnulá osoba ráda květiny nebo jaká byla její oblíbená hudba. Pohřební služba by po smutečním obřadu měla také bez problémů odvézt všechny kytice a smuteční věnce na hřbitov, pokud si to budete přát.

  • Zajištění kremace bez obřadu i s obřadem

Pokud jste zvolili pohřeb kremací, pohřební služba ho pro vás může zajistit s obřadem, takové pohřby jsou v současnosti nejčastějším řešením. Pokud ale budete chtít pohřeb bez obřadu, může pohřební služba zařídit vaši přítomnost při kremaci. V obou případech po pohřbu obdržíte od pohřebního ústavu urnu. Tu buď můžete uložit do kolumbária či urnového hrobu, nebo si urnu můžete nechat doma. Mezi pohřební služby ale patří i zajištění rozptylu zpopelněných ostatků podle vašeho přání.

  • Uložení zesnulého do země

Pohřební služby samozřejmě počítají s tím, že ne každý chce provést kremaci, neboť pohřby mohou být také s uložením zesnulého do země. V tom případě pohřební služba zajistí smuteční průvod na hřbitov či převezení rakve, pokud se hřbitov nachází jinde než kostel.

  • Doprava pozůstalých osob, zařízení smuteční hostiny

V neposlední řadě patří mezi pohřební služby také doprava pozůstalých na smuteční obřad nebo zajištění smuteční hostiny. Jedná se však o nadstandardní služby, které rozhodně nenabízí všechny pohřební služby.

A kolik zaplatím za to, že pohřební služba vše zajistí?

Pohřby obecně nejsou lacinou záležitostí. Takže pokud si objednáte pohřební služby v širokém spektru (tzn., abyste sami museli zařídit maximálně nějaké administrativní náležitosti a oblečení pro zesnulého), tak musíte počítat s tím, že vás pohřeb vyjde na 15-30 tisíc korun.



Napsat komentář: Přehledně: co všechno by měla zajistit správná pohřební služba?

RE: Přehledně: co všechno by měla zajistit správná pohřební služba?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Jiří Štěpánek

    6. 4. 2022 16:09
    Dobrý den, právě jsem si pročítal Váš článek a spousta věcí tam nesedí. Jakožto majitel pohřební služby .. bych Vám moc rád poskytl více dat o cenách, zvycích atd. z různých regionů po celé ČR. Rádi bychom Vám celý článek v případě zájmu pomohli doplnit :-) měli byste o takovou věc… celý příspěvek… celý příspěvek
  • Radek Gebauer

    1. 10. 2018 11:49
    Mělo by existovat pojištění na pohřeb :-/