Jak na ekologické praní prádla v domácích podmínkách?

img
16. 12. 2015 Přečteno: 3966x

Ekologické praní prádla v poslední době zajímá stále více lidí. Ať už je vaším důvodem pro zájem o ekologické praní alergie v rodině nebo snaha o eliminaci dopadů na životní prostředí, je dobré si hned na začátku některé věci ujasnit. Co to vlastně znamená prát ekologicky? S čím musíte při ekologickém praní prádla počítat? V tomto článku vám na tyto otázky odpovíme a navíc přidáme i návod na výrobu domácího prášku na praní.

V době automatických praček a nespočtu druhů a značek pracích prostředků je čisté prádlo samozřejmostí. Možná se zamýšlíte nad tím, jakým způsobem masivní praní prádla ovlivňuje životní prostředí a jak tuto zátěž snížit. To ovšem neznamená, že byste se chtěli vrátit k praní na valše. I praní v automatické pračce může být ekologické, stačí dát důraz na nízkou spotřebu vody a energie a především na vhodný výběr šetrného a ekologického pracího prostředku.

Co obsahují běžné prací prostředky?

Běžné prací prostředky – prací prášky, prací gely a především aviváže – představují velkou ekologickou zátěž, některé látky v nich obsažené navíc zůstávají v prádle a mohou citlivějším osobám a dětem způsobovat i různé kožní problémy.

Dříve prací prostředky běžně obsahovaly fosfáty. Tyto látky způsobovaly velký nadbytek fosforu v odpadních a následně i povrchových vodách. Díky tomu jsme mohli pozorovat „kvetení“ vodních ploch, přemnožení jedovatých sinic, které jsou toxické pro vodní ekosystémy i pro člověka. Ačkoliv již několik let na pultech prací prostředky s fosfáty nenajdete, fosfor v nádržích nadále v nánosech zůstává a nebude lehké jej odbourat.

Prací prášky však dodnes obsahují různé další škodlivé chemické látky, z nichž z daleka ne všechny jsou pro samotný proces praní nezbytné – tenzidy, parfémy, barviva a plnidla. Například plnidla jsou v prášcích přítomná pouze pro jejich lepší sypkost. K tomu si přidejte časté využívání nadměrných obalů a také přehnaná doporučení ohledně dávkování pracích prostředků. Není divu, že spousta lidí hledá alternativu v podobě ekologického praní prádla.

Jak prát ekologicky?

Ekologické praní není jen o volbě ekologického pracího prostředku, ale jde o celý soubor rad a doporučení, která je vhodné kombinovat. Pokud dodržíte co nejvíce šetrných postupů, maximálně zvýšíte účinnost praní a nebudete z výsledku zklamaní.

1. Zjistěte tvrdost Vaší vody

Tvrdost vody u Vás v domácnosti zjistíte pomoci testeru v podobě papírku. Pokud máte vodu tvrdou či dokonce velmi tvrdou, bude potřeba, abyste při praní používali změkčovač. Přírodními změkčovači jsou např. zeolit, uhličitan sodný nebo citran sodný.

2. Pátrejte po odolných skvrnách a ty předeperte

Ekologické prací prostředky neobsahují agresivnější látky, které by zvládly odolné skvrny v průběhu praní. Proto na odolné skvrny před samotným praním aplikujte ekologické odstraňovač skvrn nebo obyčejné žlučové mýdlo. Některé skvrny pustí ihned po aplikaci, jiné bude potřeba odmočit.

3. Prádlo rozdělte podle barev a perte v ekologickém pracím prostředku na 40 °

Kromě samotných šetrných pracích prostředků zvažte použití změkčovače vody. Nepoužívejte aviváž, alternativou může být máchadlo. Máchadlo se postará o vyplavení zbytků prášku z prádla a prádlo provoní.

Ekologické prací prostředky

Tradičním ekologickým prostředkem na praní je klasické mýdlo. Mýdlo se ve vodním prostředí rychle a zcela biologicky rozkládá na látky v přírodě běžné. Optimálně používejte mýdlo přírodní, nebarvené a neparfémované. Mýdlo se hodí hlavně k ručnímu praní nebo pro výrobu domácího prášku na praní.

Opravdu přírodním pracím prostředkem jsou indické mýdlové ořechy. Jedná se o skořápky ořechů s obsahem saponinu, prádlo krásně vyperou a změkčí. Ořechy navíc lze po použití kompostovat, protože jsou 100% rozložitelné.

Ekologické prací prostředky (včetně změkčovačů, máchadel a odstraňovačů skvrn) nejdete v každé větší drogérii. Na našem trhu najdete např. tyto značky: Tierra verde, Ecover, Ulrich, Frosch, Sonett, AlmaWin nebo Missiva. Počítejte u nich s o něco vyšší cenou než u klasických pracích prostředků.

Návod na výrobu domácího ekologického pracího prostředku

Výroba domácího prášku na praní pomůže ušetřit nejen přírodu, ale i Vaši peněženku. Výroba tohoto gelu Vás přijde na 5 Kč na litr a zabere vám 10 minut času. Na výrobu domácího pracího prostředku, který bývá nazýván také „mýdlový sliz“, budete potřebovat.

  • 250 g mýdla na praní (marseillského, s jelenem)
  • 250 g práškové sody na praní (uhličitanu sodného)
  • 15 kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru
  • 10 litrů vařící vody

Postup výroby ekologického pracího prostředku:

  1. Mýdlo nastrouhejte na vločky. Do vhodné nádoby (např. dvanáctilitrový kýbl s víkem) nalijte pět litrů vařící vody, přidejte mýdlové vločky a důkladně míchejte, dokud se mýdlo nerozpustí.
  2. Dolijte dalších pět litrů horké vody, za stálého míchání přisypte prací sodu a důkladně rozmíchejte.
  3. Nechte stát 24 hodin a sem tam promíchejte. Jak bude sliz chladnout, bude tuhnout. Až bude sliz vychladlý, přidejte esenciální olej a promíchejte.
  4. Po 24 hodinách je prostředek připraven k použití. Dávkování: na jedno praní použijte zhruba 250 ml slizu na praní.

Další tipy na ekologické praní

Pračka

  • Pořizujte si takovou pračku, která má nízkou spotřebu energie a vody a nabízí úsporné programy.
  • Pračku pravidelně čistěte od vodního kamene, který snižuje účinnost praní. Čistěte nejlépe octem.
  • Pračku zapínejte až po dostatečném naplnění prádlem. (Pozor však také na přeplnění!)
  • Hygienicky dostačující teplota praní je 40 stupňů. Praní na 60 stupňů používejte jen na praní kojeneckého prádla, plenek a prádla nemocných osob.

Voda

  • Máte-li možnost, vyzkoušejte praní v dešťové vodě, která je oproti klasické pitné vodě z kohoutku velmi měkká.

Prací prostředky

  • Dávkujeme s rozmyslem. Většinou stačí použít prostředku mnohem méně, než doporučuje výrobce. Bezpečné je použít až o 1/3 méně, než je uvedeno na obalu. Přílišné množství prášku nevypere lépe, naopak způsobuje zašednutí prádla.
  • Čím je voda tvrdší, tím více je potřeba pracího prostředku na změkčení vody a vyprání prádla. Nechcete-li dávkovat více, změkčete vodu přírodním změkčovačem.
  • Vložením pracího prostředku přímo do bubnu pračky (nejlépe v uzávěru, odměrce či v jemném kapesníku), snížíte jeho potřebné množství až o 20 %.
  • Nepoužívejte optické rozjasňovače a aviváž, která je obtížně biologicky odbouratelná. Prádlo bude bělejší a měkčí i pouhým sušením na sluníčku či čerstvém vzduchu. Změkčujícího účinku aviváže dosáhnete přidáním malého množství octa do přihrádky na aviváž. Pokud chcete provoněné prádlo, přidejte k pracímu prostředku pár kapek éterického oleje.


Napsat komentář: Jak na ekologické praní prádla v domácích podmínkách?

RE: Jak na ekologické praní prádla v domácích podmínkách?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Irena Štěpánková

    5. 5. 2020 13:07
    Dobrý den, velmi dobrou zkušenost mám s produkty firmy Missiva. Celý program Permon neničí vlákna sportovního oblečeni a aviváž lze bez problémů dát i do sušičky! Více v SZ. Štěpánková
  • Anela

    2. 4. 2020 13:55
    Tento prací gel vyrábím už několik let a používám na vše. Pro vůni esenciální olejíčky, nejvíc mi voní růže. Až budeme sušit venku, je prádlo krásně voňavé. Na půdě sušení bez proudění vzduchu není úplně ono. Funkční oblečení používáme všichni, manžel pere téměř denně (chodí a běhá) a jsme… celý příspěvek
  • Dena

    31. 3. 2020 13:59
    Dobrý den, já už si rok vyrábím vlastní práci gel z jadroveho mýdla, prací sody a esenciálních olejů. Pokud peru bílé prádlo, tak na to mám ještě také domácí gel, ale navíc s perkarbonatem a taedem. Prádlo i po roce tohoto praní úplně v pořádku. Ale čeho se bojím, je praní takového https://nerio.cz… celý příspěvek
  • Marinka

    9. 8. 2017 18:35
    Já jsem objevila nejvíc nejekologičtější prostředek a je to tento který je 100% přírodní http://www.zelenadomacnost.com/detail/1354-EFP-Praci-gel-Ecos-2v1-Bez-vune-15-l-50-prani/