Očkování do zahraničí: Která se vám při cestách budou hodit?

img
29. 04. 2016 Přečteno: 1178x

Exotická dovolená je snem pro spoustu lidí. Pro někoho znamená poznávání tajuplných přírodních krás či málo známých zvířat a rostlin. Pro jiné je naopak exotická dovolená synonymem odpočinku na nádherné tropické pláži s koktejlem v ruce. Dovolená v exotických zemích na druhou stranu, ale skrývá také jednu velkou hrozbu – riziko nakažení exotickou nemocí. Z dovolené snů se tak náhle může stát boj o přežití. Proto není radno podceňovat cestovní očkování.

Z dovolené si můžete přivézt spoustu věcí. Z Francie například model Eiffelovy věže, z Japonska saké a z Ameriky tričko s nápisem „I love NY“. Ale například z Argentiny si můžete zpátky do vlasti dovézt žlutou zimnici – nebezpečné virové onemocnění, které v mnoha případech končí smrtí. Abyste si ze zahraničí odvezli jen suvenýry, které si vědomě pořídíte, neměli byste zapomínat na cestovní očkování.

Říkáte, že jste očkování do zahraničí nikdy nepodstoupili? Pokud jezdíte každým rokem například do Chorvatska, tak to ani není třeba. V jiných případech už ovšem riskujete nákazu onemocněním, které se u nás běžně nevyskytuje. Pokud tedy plánujete cestu do vzdálenějších a exotičtějších zemí, určitě si dopředu zjistěte, jaké očkování je pro danou zemi potřebné, abyste předešli všem komplikacím.

Očkování, které by měl mít každý cestovatel

Před kteroukoliv cestou do zahraničí byste si však v první řadě měli zkontrolovat stav svých základních očkování. Už jako děti jste byli očkováni proti určitým nemocem a v dospělosti by tato očkování měla být znovu prodlužovaná. Jedná se například o očkování proti tetanu, které by mělo být přeočkováno každých 10-15 let.

Očkování proti tetanu

Očkování proti tetanu je opravdu to nejzákladnější – původce této vážné choroby, která se projevuje svalovými křečemi a ztrátou koordinace svalových pohybů, se totiž vyskytuje po celém světě. O nebezpečnosti tetanu svědčí i statistika, jež říká, že z deseti lidí nakažených tetanem jeden zemře.

Očkování proti žloutence

Mezi základní očkování patří také očkování proti žloutence typu A a žloutence typu B. Očkování proti žloutence typu B jste nejspíš podstoupili jako děti, pokud jste ovšem dostali méně než tři dávky vakcíny v řádném termínu, tak vaše ochrana není dlouhodobá. V každém případě je dobré, poradit se o tomto očkování se svým lékařem.

Očkování proti žloutence obou typů se řadí mezi základní očkování z toho důvodu, že infekčními chorobami se můžete nakazit nejen v méně hygienických podmínkách, ale i ve vyspělých městech. Pokud se tedy chcete chránit před žloutenkou typu A či B, můžete využít buď jednotlivá očkování, nebo kombinované očkování proti oběma typům zároveň. Jelikož se aplikují dvě až tři dávky vakcíny, tak si na očkování zajděte alespoň dva měsíce před vaší cestou do zahraničí.

Očkování proti záškrtu a břišnímu tyfu

Dále si také zkontrolujte platnost vašeho očkování proti záškrtu, spalničkám a dětské přenosné obrně. Tato očkování jste podobně jako očkování proti tetanu či očkování proti žloutence typu B podstoupili v dětském věku, kdy tato očkování patří mezi povinná. Pro cestovatele do exotičtějších či vzdálenějších zemí se často doporučuje také očkování proti břišnímu tyfu.

Před cestou navštivte speciální střediska očkování a cestovní medicíny

Pokud obvykle všechno necháváte na poslední chvíli, tak ohledně očkování do zahraničí byste měli udělat výjimku. Některá očkování totiž vyžadují aplikaci v několika dávkách, které musí mít mezi sebou i několikatýdenní odstup. Jestliže tedy nevyrážíte na spontánní dovolenou „last minute“, tak se alespoň tři měsíce před cestou objednejte do speciálního střediska očkování a cestovní medicíny.

Očkování proti žluté zimnici nebo očkování proti břišnímu tyfu vám totiž může aplikovat jen odborník, který navíc předtím musí zvážit spoustu kritérií. K aplikaci očkování totiž nestačí pouze informace, do jaké země cestujete, ale také například délka pobytu, způsob stravování a ubytování, roční období, aktuální situace v dané zemi, váš momentální zdravotní a imunitní stav, věk, pohlaví a možné kontraindikace očkování. A právě ve speciálních očkovacích centrech a střediscích cestovní medicíny vám nejlépe poradí, jaké očkování byste pro danou cestu měli využít.

Povinná očkování do zahraničí

Cestovní očkování je ve většině případů volbou samotných cestovatelů, kdy odborníci pouze navrhují doporučená očkování. Existují však i povinná očkování, bez nichž se neobejdete. Povinné očkování proti žluté zimnici budete potřebovat v případě, jestliže plánujete dovolenou či obchodní cestu do zemí Afriky či Střední a Jižní Ameriky. Pokud naopak míříte o Saúdské Arábie, tak se budete muset povinně naočkovat proti meningokokové meningitidě.

Povinná očkování jsou zavedeny nejen kvůli ochraně cestovatelů, ale také místních obyvatel. Jestliže tedy nebudete mít potvrzení o aplikaci povinného očkování, může se vám klidně stát, že vás ani nepustí do země.

Nejčastěji doporučovaná cestovní očkování a kolik stojí

  • očkování proti žloutence typu A a B (1000-1600 Kč)
  • očkování proti břišnímu tyfu (400-600 Kč)
  • očkování proti vzteklině (500-600 Kč)
  • očkování proti meningokokové meningitidě typu A a C (1000-1500 Kč)
  • očkování proti choleře (1500-2000 Kč)
  • očkování proti japonské encefalitidě (2500-3000 Kč)
  • očkování proti klíšťové encefalitidě (600-900 Kč)
  • očkování proti chřipce (150-300 Kč)

Očkování do zahraničí – Evropa

Kvůli cestování po Evropě si většinou nemusíte nechat aplikovat žádné speciální očkování. V ostatních evropských zemích totiž platí podobná doporučení jako pro Českou republiku. Každopádně byste však měli mít platné očkování proti tetanu a žloutence typu A i B. Po Evropě se ale vyplatí také očkování proti klíšťové encefalitidě. Horští turisté by také měli zauvažovat nad aplikací očkování proti vzteklině, neboť v zapadlých končinách je mohou pokousat divocí či pastevečtí psi (doporučuje se např. při cestě do Rumunska).

Očkování do zahraničí – Afrika

Při cestě do Afriky byste však už ohledně očkování měli být pozornější. Samozřejmě je důležité brát ohled na to, jestli budete pobyt trávit v luxusním hotelu, nebo se prodírat džunglí. Turisticky oblíbenou destinací je například Egypt, kde není žádné povinné očkování. Kromě základního balíčku očkování, které by měl mít každý cestovatel (viz výše), se doporučuje očkování proti choleře. Tato nemoc se v Egyptě sice nevyskytuje, ale očkování proti ní vás ochrání proti zažívacím problémům, na něž si často turisté stěžují. Podobná doporučení platí v dalších zemích severní Afriky, do kterých patří například oblíbená letoviska v Tunisku či Maroku.

Pokud se ale chystáte například do Keni, která leží ve střední části Afriky, čeká na vás povinné očkování proti žluté zimnici. V Keni se navíc endemicky vyskytuje také cholera, takže očkování proti této infekční průjmové by mělo být samozřejmostí. V Africe se také, kromě zemí na severu a jihu kontinentu, endemicky vyskytuje malárie. Proti ní ovšem neexistuje očkování, nýbrž pouze léky zvané antimalarika.

Očkování do zahraničí – Asie

Jelikož je Asie rozlohou největší kontinent, tak jsou její části dosti rozdílné. A to platí samozřejmě i pro různé nemoci a s tím spojené potřebné cestovní očkování. Pokud chcete například poznat Dubaj ve Spojených Arabských Emirátech, tak si vystačíte se sadou základních očkování, do nichž by mělo patřit i očkování proti břišnímu tyfu.

Před cestou do Indie byste však kromě základních očkování měli podstoupit také očkování proti choleře, která se zde vyskytuje endemicky. Při pobytu na venkově, v odlehlejších oblastech země či v období dešťů byste také měli mít očkování proti japonské encefalitidě či očkování proti vzteklině. Naopak v daleko vyspělejším Japonsku si vystačíte s pouze základním očkovacím balíčkem.

Velmi oblíbenou destinací posledních let se pro české turisty stalo Thajsko. To cestovatelům vyhovuje také z důvodu, že před pobytem nemusí podstoupit žádná speciální očkování kromě těch, které by měl mít každý turista. V Thajsku se ovšem endemicky vyskytuje malárie, takže byste si před cestou měli sehnat antimalarika. Pokud plánujete poznávat odlehlejší oblasti země, tak si pro jistotu nechte aplikovat očkování proti vzteklině i očkování proti japonské encefalitidě.

Očkování do zahraničí – Severní a Střední Amerika

Žádných exotických nemocí se rozhodně nemusíte bát v USA, kde platí stejná doporučení jako v Evropě. Vystačíte si tedy se sadou základních očkování. Při cestě do Mexika byste měli myslet na očkování proti břišnímu tyfu a také na antimalarika. To samé platí při cestování do Dominikánské republiky, která se v posledních letech stala oblíbenou destinací spousty Čechů.

Očkování do zahraničí – Jižní Amerika

Pokud se chystáte do Jižní Ameriky, měli byste si předem rozmyslet všechna rizika. Například při cestě do Argentiny budete potřebovat povinné očkování proti žluté zimnici. To samé platí i co se týče Brazílie, kde navíc v posledním roce propukl virus zika, proti němuž však zatím neexistuje očkování. Proti různým infekcím a exotickým nemocem, které přenáší komáři a další členovci, se jako preventivní opatření doporučuje používat repelenty. V zemích Jižní Ameriky byste se navíc neměli pohybovat ve stojaté vodě, v níž hrozí přenos parazitární nákazy zvané schistosomóza.

Očkování do zahraničí – Austrálie a Oceánie

Při cestě do Austrálie se nemusíte bát žluté zimnice, malárie či dalších zákeřných nemocí. Na nejmenším kontinentu vám budou stačit základní očkování proti žloutence typu A i B a tetanu. Pokud se budete pohybovat na australském venkově či na severu země v období dešťů, tak se chraňte různými repelenty před členovci, kteří přenáší infekce typu horečka dengue nebo horečka Ross River. Stejné doporučení platí i pro cestu na Nový Zéland.

Mezinárodní očkovací průkaz

Už jsme se zmínili o tom, že do některých zemí musíte mít povinná očkování. A jak budete na hranicích či letištích prokazovat, že jste například očkování proti žluté zimnici opravdu podstoupili? Od toho je tzv. mezinárodní očkovací průkaz. Kromě povinných očkování lze do něj nechat zapsat i podstoupená doporučená očkování.

Mezinárodní očkovací průkaz se skládá ze dvou dokumentů, a to z certifikátu o platném očkování nebo profylaxi a z vlastního mezinárodního očkovacího průkazu. Certifikát musí být vyplněn přesně dle pokynů – chybně vyplněný, proškrtaný, doplňovaný či přepisovaný formulář se považuje za neplatný. Obě části mezinárodního očkovacího průkazu musí být navíc vyplněny buď v angličtině, nebo ve francouzštině. Za vystavení mezinárodního očkovacího průkazu zaplatíte 100 korun.

Jak se chránit v zahraničí aneb cestovní očkování není všechno

  • před obtížným hmyzem, který navíc může přenášet nebezpečné infekční choroby, vás ochrání účinné repelenty a moskytiéry
  • abyste minimalizovali riziko virové nákazy ze znečištěné vody, používejte filtrační láhve na vodu, jež odstraní viry, bakterie a další parazity
  • velmi důležité je při cestování dodržovat hygienu, a to nejen v zemích s nižším hygienickým standardem – v tom vám pomohou například dezinfekční přípravky na ruce, ať už v podobě gelu či zvlhčujících ubrousků
  • samozřejmostí by při každé cestě do zahraničí měla být cestovní lékárnička, v níž by měly být léky, přípravky či pomůcky téměř na každou možnou situaci


Napsat komentář: Očkování do zahraničí: Která se vám při cestách budou hodit?

RE: Očkování do zahraničí: Která se vám při cestách budou hodit?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.