Jak se ho zbavit? Ekologická likvidace automobilu je povinnost

Jak se ho zbavit? Ekologická likvidace automobilu je povinnost
01. 09. 2015 Přečteno: 1648x

I sebelepší auto řízené opatrnými řidiči se po letech opotřebuje, jeho parametry zastarají a k provozu na silnicích už nebude způsobilé. Pokud vaše vozidlo dosloužilo a nebude ho chtít přijmout žádný autobazar, je pravý čas na to začít řešit klasickou nerudovskou otázku: Kam s ním? A v tom vám pomůže proces, který nese název ekologická likvidace automobilů.

Likvidace automobilu aneb staré vozy musí ustoupit těm novým

Doby, kdy se na silnicích auta potkávala jen výjimečně, a osobní vozidlo bylo luxusním zbožím, jsou dávno pryč. Automobilový průmysl totiž pracuje na plné obrátky a do českého dopravního parku ročně přibývají statisíce nových vozů. S novými automobily uváděnými na trh paralelně souvisí zánik starých, opotřebovaných či havarovaných vozidel, tzv. autovraků.

Nástrojem pro vyřazení starých vozů je ekologická likvidace automobilů. Tento proces definuje legislativa České republiky a vznikl hlavně kvůli tomu, aby nebezpečné odpady neohrožovaly životní prostředí. Ekologická likvidace automobilů má ale také za cíl v co největší míře recyklovat staré vozy a použité materiály znovu využít při výrobě nových aut. Směrnice Evropské unie 2000/53/ES například udává, že od 1. ledna 2015 musí být autovraky opětovně využity nejméně v míře 95% průměrné hmotnosti vybraných autovraků za jeden rok.

Po českých silnicích jezdí přestárlá auta

Ekologická likvidace automobilů se však v České republice nedaří úplně podle představ. Podle dostupných statistik jezdí po tuzemských komunikacích více než 20% osobních automobilů, které jsou starší více než 20 let. Tak vysoká životnost vozidel je velmi problematická - staré automobily vyrobené ještě za minulého režimu totiž výrazně zatěžují životní prostředí nebezpečnými škodlivinami. Těmi jsou především uhlovodíky, oxid uhelnatý, oxidy dusíku, apod.

Kromě toho jsou na mnoha sídlištích k vidění ať už havarovaná, zrezivělá či nijak poničená auta, často i bez poznávací značky. Proč se lidé nechtějí svého autovraku zbavit, je však velká záhada. Ekologická likvidace automobilů je zdarma, specializovaná firma k likvidaci vozidel ze zákona nesmí po majiteli vozu chtít žádný poplatek za likvidaci. Ba naopak, ekologická likvidace automobilů může být pro majitele vozu dokonce výdělečná!

Pro likvidaci automobilu kontaktujte jen ověřenou firmu

Ale pěkně popořádku. Jestliže jste se tedy rozhodli své staré vozidlo vyřadit z provozu a zrušit ho, měli byste se držet následujících pokynů. Ekologická likvidace automobilů je řízena zákonem o odpadech č. 185/2001 Sb., takže nerespektování legislativních pravidel by vás mohlo přijít draho.

Zákon například uvádí, že autovrak musíte předat pouze osobám či firmám, které jsou autorizovanými provozovateli zařízení ke sběru, výkupu, zpracování, využívání nebo odstraňování autovraků. Pokud byste tedy svůj vysloužilý vůz dali firmě, jež nemá oprávnění k ekologické likvidaci, koledujete si o pokutu. A ta by vás mohla vyjít až na 20 tisíc korun.

Autovrak - likvidace

Jak ale zjistit, která firma či jednotlivec, má příslušné oprávnění? Seznam autorizovaných zařízení najdete například na webových stránkách Ministerstva životního prostředí. Do něj může nahlédnout kdokoliv, navíc si v něm díky rozšířenému vyhledávání můžete najít zařízení ve vašem kraji či obci. Pracovníci ministerstva seznam pravidelně aktualizují, v současnosti je na území České republiky více než 500 autorizovaných zařízení, kam můžete bez starostí dát svůj autovrak.

Jak postupovat při ekologické likvidaci vozu?

Jestliže jste si už vybrali nějakou firmu, která se postará o vaše vysloužilé vozidlo, tak prvním krokem je – kontaktovat se s ní. Firmy většinou upřednostňují komunikace přes telefon, některé ovšem mají i internetové kontaktní formuláře, kdy si můžete likvidaci domluvit on-line. Firma bude chtít také vědět doplňující informace o vozidle, jako například číslo technického průkazu, SPZ automobilu nebo údaje o vlastníkovi. Tato data slouží k tomu, aby zaměstnanci firmy mohli vyplnit Protokol o ekologické likvidaci vozidla, který kromě vás dostane i Ministerstvo životního prostředí pro statistické účely.

Pokud telefonická či on-line domluva proběhla hladce, můžete už jen čekat, až vámi vybraná firma si přijede pro váš automobil. Poplatků za odvoz se bát nemusíte, doprava vozidel je většině případů zdarma. K likvidaci autovraku si také připravte občanský průkaz a technický průkaz vozidla (tzv. velký techničák). V případě, že nejste vlastníkem vozidla, budete od majitele potřebovat plnou moc, která nemusí být úředně ověřená.

Klíče od vozidla před odvozem logicky předáte zaměstnancům specializované firmy, vám naopak zůstanou dvě registrační značky (SPZ). Nesmíme zapomenout ještě na motivaci pro vlastníky vozidel – jestliže budete předávat kompletní autovrak, můžete se těšit na finanční odměnu, která může činit zhruba 800-2000 korun.

Na závěr ekologické likvidace automobilu vás čeká chození po úřadech

Ekologická likvidace automobilů tímto krokem pro vás končí, o vše ostatní se už postará zařízení, kterému jste vysloužilý vůz svěřili. Jak je tedy z výše uvedeného patrné, ekologická likvidace automobilů není nijak složitá. Povinnosti, které jsou spojené s vaším starým vozidla, vám ale s ekologickou likvidací nekončí. Ještě se totiž musíte vypravit na úřady.

Vyřadit vozidlo z provozu musíte na příslušném odboru dopravy, kde se možná budete muset obrnit dávkou trpělivosti. A hlavně si s sebou nezapomeňte všechny důležité věci, které jsou při vyřazení vozidla potřeba. Těmi jsou:

  • technický průkaz vozidla (tzv. velký techničák)
  • osvědčení o registraci vozidla (tzv. malý techničák)
  • občanský průkaz (v případě právnické osoby je zapotřebí mít živnostenský list či jiné oprávnění k podnikání)
  • plná moc v případě, pokud nejste majitelem vozidla
  • doklad o ekologické likvidaci automobilu, který vám vystaví vámi vybraná firma
  • 2x SPZ vozidla
  • náležitě vyplněnou žádost o vyřazení vozu z registru silničních vozidel

A na závěr to hlavní – nezapomeňte o vyřazení vozidla z provozu informovat vaši pojišťovnu. Pokud tuto událost včas neoznámíte, riskujete, že budete dál platit pojištění za automobil, který už neexistuje.

Statistika nuda není

Pro milovníky statistik ještě uvádíme několik zajímavých čísel. Za posledních pět let (období let 2010-2014) bylo zrušeno celkem 358 582 osobních automobilů, průměrně tedy 71 tisíc každý rok. Osobních vozů, které mají drtivou převahou v tuzemském dopravním parku, ale přibývá daleko více, například za 1. pololetí roku 2015 bylo nově registrováno 113 tisíc nových aut.



Napsat komentář: Jak se ho zbavit? Ekologická likvidace automobilu je povinnost

RE: Jak se ho zbavit? Ekologická likvidace automobilu je povinnost

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Ondřej Balák

    22. 10. 2016 17:58
    Nemáte pocit, že daleko více zatěžuje životní prostředí výroba nových nových a nových "ekologických" (viz.dieselgate) automobilů, a že nejekologičtější je přirozeně nechat dojezdit stará auta n hranici jejich životnosti. Bojím se, že se dnes za pláštík bezmyšlenkovíté huráekologie krásně schovávají… celý příspěvek