Čeká vás založení nového trávníku? Nepodceňte přípravu

img
19. 06. 2017

Vždy jste na své zahradě chtěli mít dokonalý anglický trávník? Založit nový trávník zpočátku není složité, abyste se však mohli zeleným kobercem kochat co nejdéle, nesmíte podcenit přípravu. Záleží na travní směsi i typu půdy.

Jaký trávník chcete založit?

Pokud jste se rozhodli pro nový trávník, je nasnadě si uvědomit, jaký typ chcete mít. Podle toho si následně vyberete travní směs, které se liší podle toho, jakému účelu bude travní plocha sloužit. Ať už se jedná o okrasný trávník, hřiště nebo trávník pro rekreaci, správnou směs si určitě vyberete.

Základem všech okrasných trávníků jsou kostřavy červené, především velmi jemné a husté krátce výběžkaté či trsnaté formy. Do směsí pro velmi nízko kosené a zavlažované trávníky se ke kostřavám červeným přidává psineček tenký, naopak ve směsích pro výsušná stanoviště má tvořit významný podíl kostřava ovčí či smělek štíhlý. U mírně sešlapávaných okrasných trávníků jsou nejvhodnějším doplňkem kostřav červených úzkolisté odrůdy lipnice luční.

V osivech pro hřiště různých účelů tvoří hlavní složku travní směsi kvalitní trávníkové odrůdy jílku vytrvalého a lipnice luční. Se vzrůstajícím podílem lipnice luční vzrůstá i kvalita směsi a je proto důležité zachovat dostatečný podíl lipnice ve směsi, přestože se tím cena osiva zvýší.

Poslední variantou jsou rekreační trávníky, které jsou na pomezí mezi hřišťovými a okrasnými. Směsi pro ně jsou vesměs druhově pestré. Kromě jílku vytrvalého obsahují většinou také lipnici luční, kostřavu červenou a často i některé doplňkové travní druhy. Časem se v porostu přirozene prosadí ty druhy, kterým daná lokalita a způsob ošetřování trávníku nejlépe vyhovují.

Dokonalý trávník krok za krokem

Pokud chcete založit nový trávník přesně podle svých představ, je třeba se držet osvědčených fázi, které musíte podniknout.

Nejvhodnější měsíce pro pro vás budou duben, květen a září. Poskytují nejlepší klimatické podmínky pro zakládání trávníku. Před jeho založením na svém pozemku ukončete jakékoliv stavební práce, zvláště cesty či podzemní rozvody. Pokud budete svůj trávník zavlažovat podzemním potrubím, musí být jeho nainstalováno před založením nového trávníku.

Váš nový trávník nejlépe vytvoříte na středně tvrdé půdě. Těžkou jílovitou půdu odlehčíte pískem (2 m³ říčního/křemenného písku do každých 100 m² těžké jílovité půdy). Lehčí půdu naopak zatvrdíte přidáním jílových minerálů. Pro vrchní vegetační vrstvu můžete také použít speciální trávníkový substrát, kterých je na českém trhu celá řada. Připravte se u nich nicméně na vyšší cenu. Před samotným výsevem vás však čeká dlouhá a pečlivá příprava půdy.

Nejdůležitější je příprava

Zaměřte se na pořádné a pečlivé odplevelení, které proveďte některým z dostupných neselektivních herbicidů. Pryč musí všechny kameny a přebytečné kořeny. Tak zamezíte pozdějšímu velkému zaplevelení trávníku. Usnadníte si budoucí údržbu a ušetříte mnoho starostí.

Zjistěte si pH své půdy. Pro trávníky jsou optimální hodnoty pH v rozmezí 5,5 až 7. Pokud je hodnota pH nižší, dodáme do půdy odpovídající množství vápníku – nejvhodnější je jemně mletý dolomitský vápenec.

Nezapomeňte upravit vrchní vegetační vrstvu. Váš nový trávník bude potřebovat dobře propustnou, nesléhavou půdu s vysokým obsahem humusu. Získat ji můžete dvojím způsobem - buď úpravou stávající zeminy přidáním rašeliny, písku, případně kompostu, nebo navezením některého z hotových trávníkových substrátů.

Poté se můžete pustit do srovnávání terénu. Nežádoucí prohlubně či vyvýšeniny na vzešlém trávníku lze dodatečně dorovnat postupným dosypáním. Jakmile to její stav dovolí, půdu na povrchu lehce prokypříme a povrch pak dorovnáme dlouhou vyrovnávací latí. Na závěr, těsně před setím, půdu utužte lehkým válcem.

Výsev nového trávníku

Nejvhodnější termíny na výsev trávníku jsou jarní (od poloviny dubna do konce května) a podzimní (od konce srpna do konce září). Vysévat samozřejmě můžete i v kterýkoliv jiný měsíc, měli byste však mít na mysli, že půda by nemusela už být dostatečně teplá ani vlhká. Tento problém vyřešíte, pokud máte samostatný zavlažovací systém. Až si poté budete vybírat den k setí, zvolte pokud možno den, kdy vládne bezvětří.

Množství osiva určete podle typu trávníků, který se chystáte založit. U okrasného trávníku  použijte 2,5 - 3 kg / 100 m2, u krajinného trávníku 1,5 kg / 100 m2 a užitkového trávníku 2 – 2,5 kg / 100 m2.

Následně vysévejte ručně nebo použijte vysévací stroje. Při ručním výsevu je vhodné použít různých aplikátorů nebo menších rozmetadel. Zároveň je nutné zajistit rovnoměrné rozmístění osiva po celé ploše. Rozdělte si pozemek na menší díly, kde můžete snáze určit přesné nadávkování směsi a její rovnoměrné rozmístění.

Po založení trávníku je nutné ošetření

Samotným výsevem však vaše práce s novým trávníkem nekončí. Ještě vás čeká pravidelné zavlažování. Po výsevu trávník zalijte pomoci malého kropítka. Během vegetační doby si trávník vystačí s dešťovou vodou, v sušším období budete muset zajistit umělé zavlažování.

Zapomenout nesmíte ani na pravidelné hnojení a kosení. Pozor je potřeba dávat na přebytek mechu, který musíte pravidelně odstraňovat.
Pokud se vám trávník i půda po delší době zdají suché, je možné, že vzduch ani voda s rozpuštěnými živinami nemohou pronikat ke kořenům trav kvůli  nadměrnému utužení povrchu půdy. V takovém případě jsou nejúčinnějšími opatřeními aerifikace a vertikutace. Aerifikace je provzdušnění půdy speciálními vidlemi s dutými hroty. Vertikutace zase prořezání drnu do hloubky několika milimetrů vertikutačními hráběmi nebo motorovým vertikutátorem. Dobře vykonané provzdušnění vašemu trávníku dodá zpět potřebnou hustotu a jeho celkový stav se mnohonásobně zlepší.



Napsat komentář: Čeká vás založení nového trávníku? Nepodceňte přípravu

RE: Čeká vás založení nového trávníku? Nepodceňte přípravu

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.