Hydroponie – jak pěstovat rostliny bez použití půdy

Hydroponie – jak pěstovat rostliny bez použití půdy
21. 07. 2017 Přečteno: 1107x

Hydroponie je způsob pěstování rostlin v roztoku bez použití půdy. Hydroponické pěstování rostlin je v současnosti velmi populární, není však ničím nově objeveným. Pěstovat rostliny ve vodě uměli totiž už staří Egypťané. V současnosti se k hydroponickému pěstování rostlin přechází z různých důvodů, ať už jde o zdravotní nezávadnost, estetickou působivost či jednoduchost údržby a ochranu před plísněmi a škůdci. Rostliny si můžete poměrně jednoduše hydroponicky vypěstovat i sami doma.

Hydroponie – princip

Hydroponie je poměrně jednoduchý systém pěstování rostlin. Spočívá v umístění rostlin do roztoku obohaceného o živiny. Tzv. živný roztok se obvykle připravuje smícháním práškového hnojiva s vodou. Rostlina tak nepotřebuje žádnou půdu, samotný roztok ji poskytuje veškeré potřebné zázemí ke zdravému růstu.

Kořeny rostlin však vyžadují oporu, proto se ani v případě hydroponického pěstování neobejdete bez použití substrátu. Obvykle se využívá keramzit či speciální typy substrátu. Materiál musí umožňovat dostatečnou cirkulaci vzduchu a především nesmí do roztoku uvolňovat žádné látky.

NÁŠ TIP:

Inspirujte se také, jak pěstovat špenát nebo mangold doma na zahradě!

Výhody hydroponického pěstování

Než se hlouběji pustíme do objasňování problematiky hydroponie, je na místě zmínit hlavní výhody hydroponického pěstování rostlin. Pokud tyto výhody neznáme, nemáme žádný důvod se do tohoto alternativního způsobu pěstování vůbec pouštět. Mezi výhody patří:

  • Zdravotní nezávadnost – na rozdíl od klasického pěstování v půdě je hydroponie vždy zdravotně nezávadná. Jde o pěstování bez jakýchkoliv alergenů, bez výskytu plísní a škůdců. Živný roztok brání v jejich výskytu, díky absenci alergenů jsou pak rostliny pěstované hydroponicky vhodné i pro alergiky.
  • Čistota – díky absenci půdy nedochází k víření prachu či vysypávání hlíny. Hydroponie je maximálně čistou metodou pěstování rostlin. Hodí se proto i do kanceláří a reprezentativních prostor, kde je maximální čistota důležitou vizitkou.
  • Snadná péče – rostliny pěstované hydroponicky potřebují jen minimální péči. Vyžadují pravidelnou zálivku, ovšem méně často než v případě pěstování v půdě. Při hydroponii se tak snižují náklady na údržbu rostlin, stejně tak i časová náročnost péče o rostliny. Rostliny vydrží bez zálivky i několik týdnů.
  • Kvalitní růst – při použití kvalitního živného roztoku rostliny nestrádají, ba právě naopak. Rostliny rychleji zakoření, jsou silnější a viditelně robustnější, ale i zdravější a odolnější.
  • Zvýšení vlhkosti – trápí vás suchý vzduch, kvůli kterému se vám špatně dýchá a způsobuje vám kašel? Umístěním několika hydroponicky pěstovaných rostlin v místnosti zvýšíte vlhkost a budete se cítit lépe.

Živný roztok a zálivka

Pitná voda sama o sobě obsahuje minerální látky i dusičnany, ovšem jen v malém množství. Rostliny jsou díky tomu schopné bez problémů růst i v obyčejné vodě, ale jen po krátkou dobu. Při hydroponickém pěstování tak hraje velmi významnou roli živný roztok, který obsahuje řadu vyživujících látek. Roztok však nesmí být příliš koncentrovaný, i to by rostlinám uškodilo. Živný roztok se připravuje obvykle rozpuštěním práškového hnojiva ve vodě. Kvalitní hnojiva pro hydroponické pěstování se uvolňují postupně, stačí tak rostliny tímto roztokem obohacovat cca jednou za 3 týdny. Roztok by měl mít pH o hodnotě 5 – 6.

Stále častěji můžete na trhu narazit na již připravené živné roztoky, které budete k rostlinám jednoduše přilévat. Nemusíte se tak zabývat mícháním a správnou koncentrací, jednoduše hnojivo nadávkujete podle instrukcí na obalu. Živný roztok by měl obsahovat všechny základní živiny – S, Fe, Ca, Mg, P, K i N.

Rostliny rovněž potřebují pravidelnou zálivku, bez ní však vydrží i několik týdnů. Ideálně však zalévejte rostliny 2 až 3 krát týdně vodou o teplotě kolem 20°C. Doplňte množství vody podle ukazatele na rysce hladinoměru.

Substrát pro hydroponii

Důležitým prvkem při hydroponickém pěstování je také použitý substrát. Nejrozšířenější je i dnes keramzit, což je expandovaný jíl ve formě tvrdých kuliček. Zvyšuje přístup vzduchu ke kořenům, vytváří oporu rostlinám a dobře na sebe váže vlhkost. Ačkoliv se voda a živný roztok nachází jen na samotném dnu nádoby a nedotýkají se kořenů, keramzit potřebnou vlhkost nasaje a dodá ji rostlině po celé délce kořenů. Kromě keramzitu se používá také perlit nebo speciální druhy substrátu pro hydroponii.

Začínáme s hydroponií

Pokud nemáte s hydroponií žádné zkušenosti a rádi byste si ji vyzkoušeli, začněte s pokojovými rostlinami. Ty ve vodě zakoření velmi snadno. Pořiďte si veškeré potřebné vybavení do začátku – substrát, živný roztok, hladinoměr a vhodné nádoby. Ty mohou být z jakéhokoliv materiálu, zakoupit lze i speciální nádoby pro hydroponii. Mají dvojité dno, díky kterému je vnitřní květináč neustále zásobován vodou. V prvních dnech po zasazení umístěte rostliny do stínu a poté je přesuňte na slunce.

Přesazování a hydroponie

Rostliny pěstované hydroponicky je třeba také přesazovat. Po nějaké době jim bude původní nádoba malá a bude na čase rostlinu přesadit do větší nádoby. Přesazování je však jednoduché a nemusí být příliš časté. Jakmile zaplní kořeny kompletně celý květináč, teprve nad možností přesazení začněte přemýšlet.

Hydroponické pěstování rostlin je jednoduché, nenáročné a působivé. Pokud máte rádi rostliny, ale nechcete péči o ně věnovat příliš starostí, hydroponie je pro vás vynikající volbou. Pěstovat můžete prakticky veškerou zeleň, od pokojových rostlin až po zeleninu.



Napsat komentář: Hydroponie – jak pěstovat rostliny bez použití půdy

RE: Hydroponie – jak pěstovat rostliny bez použití půdy

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.