Rozbor pitné vody – jak se dělá a komu je určen

Rozbor pitné vody – jak se dělá a komu je určen
05. 06. 2015 Přečteno: 4305x

Vlastníte chalupu, která má vlastní studnu a chcete vědět, jestli voda v ní je pitná a neobsahuje nebezpečné látky? Nebo provozujete podnikání, při kterém využíváte jako zdroj pitné vody vlastní studnu či pramen? V těchto a dalších případech je pro vás vhodným řešením nechat si udělat rozbor vody. A jak na to?

Voda je jednou ze základních podmínek existence života na Zemi. Každý ji musíme pít, bez vody člověk vydrží maximálně deset dní. Optimálně by ale dospělý člověk měl denně vypít 2-3 litry tekutin. Je tak velice důležité vědět, jestli voda, kterou pijeme, je pitná a bezzávadná. Tato starost nám odpadá, pokud vodu odebíráme z veřejného vodovodu. Pitná voda je totiž v tomto případě přísně kontrolovaná. V případě, že však používáte vlastní zdroj, je na místě si udělat rozbor pitné vody.

Jak pitnou vodu definuje zákon?

V zákoně o ochraně veřejného zdraví č. 258/2000 Sb. § 3 odst. 1 se píše: „Pitnou vodou je veškerá voda v původním stavu nebo po úpravě, která je určena k pití, vaření, přípravě jídel a nápojů, voda používaná v potravinářství, voda, která je určena k péči o tělo, k čištění předmětů, které svým určením přicházejí do styku s potravinami nebo lidským tělem, a k dalším účelům lidské spotřeby, a to bez ohledu na její původ, skupenství a způsob jejího dodávání."

Tuto definici doplňuje vyhláška č. 252/2004 Sb. § 3 odst. 1, kde je uvedeno: „Pitná voda musí mít takové fyzikálně-chemické vlastnosti, které nepředstavují ohrožení veřejného zdraví. Pitná a teplá voda nesmí obsahovat mikroorganismy, parazity a látky jakéhokoliv druhu v počtu nebo koncentraci, které by mohly ohrozit veřejné zdraví."

Co vlastně zkoumá rozbor pitné vody?

Mezi prvky, které mají nulovou toleranci jsou například bakterie Escherichia coli (zkráceně E. coli) žijící v tlustém střevě teplokrevných živočichů. Ty mohou být totiž patogenní a vyvolat různá onemocnění (například salmonelózu). Pokud by tedy rozbor vody odhalil výskyt bakterií E. coli, znamenalo by to, že voda je čerstvě fekálně znečištěná, a tudíž nemůže být označena jako pitná voda.

Rozbory vody se také kromě mikrobiologických a biologických ukazatelů zaměřují na přítomnost fyzikálních, chemických a organoleptických prvků. Mezi ně spadá dokonce i chuť a pach vody, které z logiky věci nemají mezní hodnotu, ale jejich limit se definuje souslovím „přijatelné pro odběratele".

Rozbor pitné vody

U zkoumaných ukazatelů se ještě na chvíli zastavme a srozumitelně si je vysvětleme. Rozbory vody mohou tedy zkoumat zaprvé bakteriologické vlastnosti vody, například se jedná o to, jestli pitná voda nebyla znečištěna průsaky septiků a žump či hnojením polí a zahrad. A za druhé rozbory vody analyzují chemicko-fyzikální vlastnosti vody, neboť ta může být znečištěna například geologickým prostředím, průmyslovým spadem či ropnými látkami.

Úplný a krácený rozbor vody

Zákon také definuje dva rozbory vody. Prvním z nich je krácený rozbor vody. Jeho cílem je získávat pravidelné informace o stabilitě vodního zdroje a účinnosti úpravy vody, zkoumají se zde také mikrobiologické a organoleptické vlastnosti vody. Krácený rozbor vody zahrnuje minimálně 24 ukazatelů.

Druhým typem je poté úplný rozbor vody. Tím se zjišťuje, jestli všechny limitní hodnoty jsou v pitné vodě udržovány. A nyní se dostáváme k tomu, jaký rozbor pitné vody zvolit v různých situacích.

Rozbor vody ze studny pro soukromé osoby

Abyste si byli jistí, že voda ve vaší studni je pitná, doporučuje se minimálně jednou ročně udělat rozbor vody ze studny, a to nejlépe po zimě. Pro tuhle situaci se nejlépe hodí chemicko-bakteriologický rozbor pitné vody v informativním rozsahu, který specializované laboratoře provádí za 700 – 1000 korun. Pro kvalitu vody soukromých studní sice neexistuje žádný právní předpis, který by udával nutnost kontrol, mělo by se spíš jednat o váš vlastní zájem.

Pokud ovšem teprve stavíte dům a chcete mít u něj jako zdroj vody vlastní studnu, nebo se jedná o nový vrt, tak v tomto případě budete potřebovat rozbor vody ke kolaudaci, který zahrnuje daleko více ukazatelů a vychází také o několik stovek korun dráž.

Abyste si však mohli nechat udělat rozbor vody ze studny, tak si nejprve budete muset vyzvednout v dané laboratoři vzorkovnice. Vzorek pro chemický rozbor se odebírá do polyetylenových lahví, zatímco pro bakteriologický rozbor se používají speciální sterilizované skleněné lahve, které vydrží sterilní pouze 14 dnů.
Odběr vody zvládnete sami, jen je třeba dodržovat několik opatření. Vzorek pro rozbor vody ze studny odebírejte v místě, kde ji nejčastěji čerpáte – tedy buď přímo ze studny, z pumpy, nebo z vodovodního kohoutku např. v kuchyni. Pokud jste studnu delší dobu nepoužívali, je třeba vodu před odběrem nejprve odčerpat a nechat znovu nastoupat. Před odběrem nechte vodu také zhruba 5 minut odtéct a dávejte pozor na to, aby nic nemohlo kontaminovat vzorek. Poté můžete vzorky uchovat v chladničce, ale je potřeba, aby vzorky byly do laboratoře dopraveny do 24 hodin od odběru. Výsledný rozbor vody ze studny vám daná laboratoř sdělí zhruba v rozmezí 10-14 dnů.

Rozbory vody pro podnikatele a živnostníky

Vlastní zdroj vody, ať už ze studny či z pramene, ovšem nemusíte využívat jen pro svou vlastní potřebu, ale i pro podnikání. Vodou ze studny můžete zásobit například klienty v hotelu, restauraci či kavárně a dalších zařízeních. V tomto případě už ale pro vás platí vyhláška č. 252/2004 Sb., ve které se stanovuje minimální rozsah a četnost rozborů vody.

Pokud objem vody rozváděné ve vašem podnikání nepřesahuje 10 m3 za den, bude vám stačit ročně jeden vzorek pro krácený rozbor vody a jednou za dva roky vzorek pro úplný rozbor vody. Pokud ale svým vodním zdrojem zásobujete zhruba 100 – 500 lidí a denně rozvedete 10 – 100 m3 vody budete ročně muset udělat ročně tři vzorky pro krácený rozbor vody a jeden vzorek pro úplný rozbor vody. Kompletní rozdělení je uvedeno ve vyhlášce, kterou si můžete pročíst pod tímto odkazem.

Krácený rozbor vody vás vyjde zhruba na 1000 – 2000 korun, zatímco za úplný rozbor vody zaplatíte okolo 6000 – 8000 korun. Odběry můžete opět buď provést sami po vyzvednutí vzorkovnic a dodržování přesných instrukcí, nebo si můžete nechat odběr provést zkušenými pracovníky laboratoře. 

Na závěr je třeba podotknout, že rozbory pitné vody rozhodně nepodceňujte. Chráníte tím zdraví své i dalších lidí, kteří jsou závislí na vašem vodním zdroji. Kromě vlastního zdraví si ale važte i pitné vody, která se nám v našich podmínkách jeví jako samozřejmost. Není tomu tak ale všude. Více než miliarda lidí na světě k ní totiž přístup nemá.



Napsat komentář: Rozbor pitné vody – jak se dělá a komu je určen

RE: Rozbor pitné vody – jak se dělá a komu je určen

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Jitouš

    26. 6. 2018 22:26
    Ten filtr se mi dost zamlouvá. I cena není vysoká. Když jsem zhodnotil pro a proti.
  • Sam6

    19. 3. 2018 09:00
    My si pořídili berkey. Mohu doporučit každému - snadno se s ním manipujuje, výborně čistí (máme to ozkoušené), zvládá i naše 4 leté dítě nalít si vody. Je několik typů - my máme tenhle https://www.odstavnovace-mixery.cz/big-berkey-P5791f3189bbfb/.
  • Jandouš5

    13. 11. 2016 19:22
    A jaké filtry/filtr máte? Uvažujeme o filtru Berkey...
  • Aleš

    28. 8. 2016 13:39
    nechali jsme si udělat rozbor vody ze studně. Výsledky špatné - rozbor vyhodnotil jako nepitnou. Tak jsme hledali nějaké možné řešení, až jsme narazili na filtry, které dokáží přefiltrovat vodu tak, aby byly odstraněny všechny bakterie a viry, které tam nemají být a zároveň zůstaly prospěšné… celý příspěvek