Město Žamberk je obklopeno nejen krásnou krajinou, ale ve městě najdete také muzem, které rozhodně při návštěvě Žamberku nesmíte minout. Seznámí vás s historií města i s lidovými řemesly. Skvělým místem není jen pro turisty, ale také školy, které sem jezdí na vzdělávací exkurze. Najdete tu také Ďáblovu bibli nebo novogotickou lékárnu.
Městské muzeum Žamberk baví každý měsíc svými akcemi
Město Žamberk se nachází v údolí řeky Divoké Orlice a žije tu okolo 6 000 obyvatel. Kromě krásné přírody se pyšní muzeem, které nabízí stálou expozici, v rámci které se mohou návštěvníci dozvědět nejen více o historii města, jeho významných osobnostech a rodácích, ale také o uměleckých a lidových řemeslech. Uvidíte zde práce hrnčířů, zámečníků, sklářů i řezbářů, prohlédnete si šperky, čepce, slunečníky i nábytek napříč různými styly. Prohlídka stálé expozice pro skupiny 15–25 osob trvá asi 60 minut, expozice je vhodná také pro rodiny s dětmi.
Na vlastní oči spatříte Erxlebenovu novogotickou lékárnu, která byla zhotovena v 90. letech 19. století vídeňskou firmou pro lékárníka Eduarda Erxlebena. Velkým lákadlem je taktéž Codex Gigas, neboli Ďáblova bible. Vznikla začátkem 13. století a pyšní se svým rozměrem - jedná se o největší známý rukopis na světě. Vznik je opředen mnohými legendami, z nichž nejznámější praví, že bibli napsal hříšný mnich za pomoci ďábla, a to za jednu noc.
Tyršova rozhledna poskytne krásný výhled na město
Určitě si nenechte kromě muzea ujít také Tyršovu rozhlednu, která vám poskytne skutečně krásný výhled na město a do okolí. Je známá také pod názvem Rozárka nebo Rozálka. Slavnostní otevření se konalo již v roce 1932. Interiér rozhledny byl postupně doplněn o dřevěný strop, přivedla se sem elektřina, zpevnilo se schodiště a vyměnila okna.
Rozhledna ve výšce 468 m.n.m se vypíná do výšky 20 metrů a najdete tu dvě vyhlídkové plošiny. Na první patro vede 60 dřevěných schodů, na druhou vyhlídku těsně pod vrcholem vyjdete po 16 schodech. Najdete tu panoramatické tabule s popisky. Z ochozu se otevírá úžasný výhled na Orlické hory, Bukovou horu, Chlum, Suchý vrch a za hezkého počasí spatříte dokonce i Krkonoše.
Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!
Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?
Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový
Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?
Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?