Historie Ostrovce a Lhotky
Ostrovec se poprvé připomíná již v roce 1115, kdy její kníže Vladislav věnoval Kladrubskému klášteru. Podle historiků Sedláčka a Drachovského se obec následně dostala i se sousední Lhotkou do vlastnictví významné šlechtice Buška z Kasejovic, a odtud putovala v roce 1366 dále – tentokrát k Michalovi ze Sedlce. V roce 1384 patřil Ostrovec jeho synovi Michalovi z Ostrova. Právě za jednoho z Michalů zde vyrostla malá tvrz, o níž se poslední zmínka datuje do roku 1541. Ta později zanikla, pravděpodobně kolem roku 1664, kdy na jejím místě vznikl ovčín.
Lhotka, poprvé zmiňovaná v roce 1362, byla známá sklářskou hutí a malým dřevěným zámečkem s pavlačí a věžičkou, který nechal postavit Strojetický ze Strojetic. Bohužel, tato zajímavá stavba shořela roku 1888. Dnes tak obě obce sdílejí jednu společnou minulost, kterou spojuje nejen historie, ale i současná obecní správa.
Čtyři historické mlýny
Jedním z nejzajímavějších prvků Ostrovce-Lhotky je soustava čtyř historických mlýnů. Zímův roubený mlýn, starý přibližně 400 let, Němcův mlýn, kde od roku 1970 vyrábí elektrickou energii Francisova turbína, Kalousův mlýn, který sloužil k mletí mouky, a Jankovský mlýn, který původně patřil ke zbirožskému panství. Tato mlýnská soustava je jedinečnou ukázkou tradiční architektury a technického umění našich předků.
Ostrovec-Lhotka na filmovém plátně
Malebná krajina obce nezůstala nepovšimnuta ani filmaři. V roce 2002 se zde natáčel film „Počkej až zhasnu“ a o dva roky dříve také oblíbený seriál „Ranč U Zelené sedmy“, jehož záběry pocházejí z ostrovecké Hájenky. V roce 2006 zavítal filmový štáb i do Kalousova mlýna během natáčení seriálu „Náves“.
Místo pro objevování a relaxaci
Dnešní Ostrovec-Lhotka je klidným a přívětivým místem, kde se prolíná historie s krásou české přírody. Ať už se vydáte na procházku kolem Zbirožského potoka, nebo budete obdivovat starobylé mlýny, tato obec vám nabídne neobyčejný zážitek. Objevte tento klidný kout a užijte si kouzlo venkova, které uchovává dodnes.