Tajemné hrady v Česku aneb výlety pro nebojácné
Tajemné hrady v Česku lákají návštěvníky čím dál více. Především pak ty, co mají pro strach uděláno. Mnoho z nich je totiž opředeno pověstmi téměř děsivými. Už jste nějakou historickou památku s temnou minulostí navštívili a pocítili ten nepříjemný chlad v zádech? Pokud ne, pojďte se bát nyní s námi alespoň virtuálně.
Až doba dovolí a tajemné hrady v Česku se opět otevřou výletníkům, zavítejte například do Ústeckého kraje, kde vás přivítá Střekov a možná i duch dcery někdejšího hradního pána. Za vidění však bude stát i hrad Zvíkov, kde se vám zřejmě jen tak nepodaří vytvořit kvalitní fotografii. Může za to nenechavý duch raráška.
Tajemné hrady v Česku: Duch Matyldy a Střekov
Mezi fascinující tajemné hrady v Česku patří jednoznačně Střekov. Vyjímá se na strmé skále a je významnou památkou v Ústeckém kraji. Hrad byl zřejmě vystavěn v roce 1316 a v současné době patří rodině Lobkowiczů. Kolem Střekova panují různé pověsti, z kterých mrazí. Ta nejznámější tvrdí, že je možné při zhoršeném počasí zaznamenat nářek nešťastně zamilované Matyldy, dcery tehdejšího hradního pána. Ten nechal uvěznit jejího milovaného (podkoního) ve věži, kde údajně nakonec zemřel. Utrápená slečna nesnesla hluboký žal a skočila z tamější skály. Její duch se prý čas od času objevuje i kolem hradeb historického stavení. Nebojíte se a chcete se přesvědčit o existenci nebohé Matyldy? Tak v jarních a letních měsících zavítejte na tohle tajuplné i fascinující místo. Možná stihnete kvetoucí tařici na skalách, která je symbolem krátké a nešťastné lásky.
Tajemné hrady v Česku: Nenechavý duch raráška a Zvíkov
Historie Zvíkova sahá až do dvanáctého století. Památku vystavěnou nad vodní nádrží Orlík původně vlastnil rod Přemyslovců. Až do čtyřicátých let minulého století pak byli majiteli Schwarzenbergové. Nyní jej vlastní stát. Zvíkov se řadí mezi tajemné hrady v Česku z několika prostých důvodů. Už od 16. století zde panují pověry, že korunovační síň okupuje jakýsi nepřející a nenechavý rarášek. Ten všem návštěvníkům způsobuje problémy s moderními technologiemi. Mobily se rychle vybíjí a fotoaparáty nefotografují kvalitně. Je tedy možné, že si ze Zvíkova přinesete jen tmavé či rozmazané fotky a zcela vybité telefony. Výše uvedené anomálie potvrdila i současná odborná měření. Někteří lidé (například někdejší dělníci, co opravovali omítku) tu v minulosti dokonce zaznamenali jakési přízraky. Jedna z pověstí rovněž tvrdí, že pokud byste přespali v hradní věži, do roka zemřete. Zní to dost děsivě, ale za pouhou prohlídku tohle místo stojí, nebo ne?
Tajemné hrady v Česku: Nejhrůznější památka jménem Kašperk?
Když byste se vydali na Šumavu a hledali tajemné hrady, určitě se zastavte na Kašperku. Tato překrásná historická památka je obestřená snad nestrašidelnějšími pověstmi ze všech. Návštěva je tedy určena jen pro nejodvážnější. Hrad byl založen v polovině 14. století Karlem IV. Ten v něm ovšem nijak zvlášť nepůsobil. Údajně jej pronajímal. Čas od času se zde prý odehrávaly i rozsáhlé popravy zločinců. Koncem šestnáctého století bylo stavení opuštěné a dlouho chátralo. Podle pověstí zde sídlí tajuplná černá paní a uvnitř hradu bezpochyby straší (kdysi dávno zde měli nějací pocestní přijít o život). Také tu můžete slyšet dusot koní a bujaré oslavy opilých duchů, které končívají až po půlnoci. Pokud ale pomineme strašidelné povídačky, je nutné podotknout, že se jedná o jedno z nekrásnějších historických míst v zemi. Budete tu mít i božský výhled do okolních lesů, protože Kašperk stojí ve výšce téměř 890 metrů.
Tajemné hrady v Česku: Černý rytíř a Přimda
Přimda patří mezi tajemné hrady v Česku proto, že zde údajně straší jakýsi černý rytíř. Ten představuje bývalého majitele historické památky, který se jmenoval Dětřich Špaček z Kostelce. Pověsti o něm nehovoří nijak pozitivně. Prý se jednalo o velmi násilného, nenasytného a neurvalého muže, který ani po smrti nedošel klidu. Hrad Přimdu můžete vidět dnes jako zříceninu, která patří mezi nejstarší kamenná stavení tohoto druhu v tuzemsku. První zmínky o památce ležící v Plzeňském kraji se datují do roku 1121.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Napsat komentář: Tajemné hrady v Česku aneb výlety pro nebojácné
RE: Tajemné hrady v Česku aneb výlety pro nebojácné