Dětský domov Jaroměř
Dětský domov Jaroměř je určen k výkonu ústavní výchovy a poskytuje dětem péči, kterou jinak obstarávají rodiče či jiné pověřené osoby. Dětský domov se stará o děti s nařízenou ústavní výchovou či děti umístěné zde na základě předběžného opatření, konkrétně děti se sníženými rozumovými schopnostmi, tj. diagnózou mentální retardace, a to na základě rozhodnutí soudu. Do dětského domova jsou umisťovány děti ve věku 6 až 18 let, v případě prodloužené ústavní výchovy až do věku 19 let. Pokud je za umístěním dítěte zahrnuta příprava na budoucí povolání, může se pobyt v dětském domově prodloužit až do 26 let.
Přátelský a vztřícný přístup
Dětský domov Jaroměř si za prvořadý úkol klade vytvoření lidského vztahu k dětským klientům, a to zejména díky vstřícnosti, důslednosti, pevnosti a spravedlivému přístupu personálu a vychovatelů. Na prvním místě je přátelský vztah mezi dospělými a dětmi, který je založený na vzájemné úctě a ohleduplnému přístupu ke každému dítěti. Vychovatelé se snaží být vůči dětem maximálně chápaví a vstřícní, jsou vnímaví vůči přáním a potřebám dítěte a berou ohledy na reakce a chování dětí v krizových situacích, které s sebou může pobyt v zařízení přinášet. Samozřejmostí je respektování osobnosti, názorů a postojů dítěte ze strany vychovatelů.
Organizace Dětského domova Jaroměř
Základní organizační jednotkou Dětského domova v Jaroměři jsou rodinné skupiny, které jsou složené z šesti až osmi dětí a dvou až tří kmenových vychovatelů. Ti se vzájemně doplňují v edukaci i komplexní péči o děti, které jsou do dané skupiny začleněné. Jejich hlavní pracovní náplní je výchova a vzdělávání, rozvoj klíčových kompetencí, socializace a co nejlepší příprava dítěte na to vést samostatný život, pokud mu to zdravotní omezení dovolí. V dětském domově je kladen důraz na individuální přístup k dětem, demokratizaci a humanizaci výchovně vzdělávacích prací, uvolněnější výchovný režim či důslednější dodržování práv dětí. V Dětském domově Jaroměř jsou děti více zahrnuté do organizace života v dětském domově a vychovatelé uplatňují prvky rodinné výchovy.