Jetel luční /Trifolium pratense/

Jetel luční /Trifolium pratense/

Jetel luční – popis

Vytrvalá, 10 až 100 cm vysoká bylina. Lodyhy obvykle četné, přímé, vystoupavé až poléhavé, jednoduché nebo málo větvené, bělavě chlupaté nebo téměř lysé, často načervenalé. Listy trojčetné, dolní řapíkaté, prostřední a horní krátce řapíkaté až přisedlé. Lístky podlouhle kopinaté, obvejčité až takřka okrouhlé, celokrajné, kraťoučce řapíkaté, často s bělavou nebo červenohnědou skvrnou ve tvaru půlměsíce. Květní hlávky jsou kulovité, mnohokvěté a mají 2 až 4 cm. Květy jetele lučního jsou 16 až 20 mm dlouhé, přisedlé, bez listenů, červené, karmínové, vzácně bílé.

Jetel luční – léčivé účinky

Nejpřínosnějším je jistě dezinfekční účinek látek obsažených v jeteli lučním. Toho můžeme využívat hlavně při léčbě katarů a nepříjemných infekcí trávicího traktu. Jetel luční nám tak pomůže například v případě průjmu, střevní koliky, zvracení a otrav jídlem. Léčbu takových zažívacích potíží by samozřejmě měla provázet i odpovídající dieta a zvýšený příjem tekutin, přičemž právě bylinné čaje s dezinfekčním účinkem jsou vhodnou volbou. Jetel luční můžeme najít i jako součást bylinných čajů pro zmírňování potíží spojených s klimaktériem. Mnohé ženy uvádějí, že po dlouhodobějším a pravidelném užívání jetelového čaje, nebo směsí s jeho příměsí, se jim znatelně ulevilo a cítí se vyrovnanější. Nejčastěji jetel luční pomáhá s velice nepříjemnými průvodními problémy menopauzy, jmenovitě např. s nespavostí, návaly horka, náhlými pocity nevolnosti apod.

Použitelné části jetele lučního: květ

Období květu: květen až říjen

Jetel luční – použití v kuchyni a pěstování

Medníky jsou uložené dost hluboko, proto mohou jetel luční opylovat jen čmeláci nebo motýli. V Austrálii, kde se začal jetel luční pěstovat na farmách, nebyl žádný organismus, který by ho byl schopný opylit, proto se ještě museli dovážet čmeláci, aby vůbec jetel vytvořil semena. Tento druh je dobrá pícnina bohatá na bílkoviny a zároveň důležitá medonosná rostlina. Roste na bohatých, suchých až mírně vlhkých půdách, především na loukách, stráních, na polích nebo okrajích cest.

Tip: Nálev z květů jetele lučního

2 lžíce sušeného květu přelijeme 0,5 l vroucí vody a necháme cca 5 minut odstát, přecedíme a teplý popíjíme.
Čaj z jetele lučního můžeme bez obav užívat i po delší období, nebo ho přidávat do čajových směsí.



Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Karla Pechníková
    31. 8. 2014 20:38
    Mě teda jetel luční dost zabral v období menopauzy. Je obsažený v elli meno osteo forte, což je doplněk stravy na odbourání příznaků menopauzy. Mě dost pomohl.