Práce na zahradě v plném proudu: Snadný návod, jak zlikvidovat jetel
Bílý neboli plazivý jetel je téměř kosmopolitním druhem. Roste téměř všude a skvěle se mu daří. Zatímco ale na loukách vypadá krásně, na naší vlastní zahradě nám překáží. Dá se říci, že je zdatným konkurentem trávníku. Buď tedy budeme mít krásný trávník nebo trávník s jetelem. Jak si tedy s touto rostlinou nejlépe poradit?
Jetel je houževnatá trvalka, která se rozpíná a rozrůstá naprosto všude a zdatně se vyhýbá sekačce. Ale i v případě, že se nám jej podaří posekat, je během několika málo dnů zpět v celé své kráse. Jetel je navíc nenáročnou rostlinou, takže se mu daří naprosto všude. Ať je půda bohatá nebo chudá na živiny. A nezničí jej ani silný mráz, tudíž je pravděpodobné, že i po zimě se v trávníku znovu objeví.
Jetel versus trávník
Jetel se s trávníkem sice pere poměrně úspěšně a často jej i přepere. Avšak pokud se o trávník vzorně staráte a ten prosperuje, nemá jetel ani nejmenší šanci. Zdravý trávník časem veškerý plevel přemůže a to i včetně jetele bílého. Jestliže máte pro trávník dobrou půdu, staráte se o něj a pravidelně jej zaléváte, jetel se po zahradě šířit nebude. Dobrá půda je vlastně dobře odvodněná hlína bohatá na živiny. To je základ každého bujného trávníku. Pochopitelně i dostatečná vlhkost, bez toho to nepůjde. A zdraví trávníku ovlivňuje i sečení. Trávník se nejlépe udržuje ve výšce asi šest až sedm centimetrů. Udržování vyššího nebo nižšího trávníku pak už potenciálně otevírá půdu pro zakořenění semen plevele. Zdravý trávník v podstatě eliminuje bílý jetel tím, že vroste do kolonie jetele, vytvoří nové stonky a sníží schopnost jetele zachytit sluneční světlo. Ten pak postupně vyhyne, protože bez slunečních paprsků nemá šanci přežít.
Kávová sedlina jako přírodní hnojivo, repelent i peeling. 6 zajímavých nápadů, jak ji zužitkovat
Jetel nesnáší dusík
Hnojení trávníku je jeden z nejúčinnějších způsobů, jak růst jetele omezit, případně jak jetel úplně odstranit. Obecně platí, že trávníky, ve kterých je jetel, rostou v půdě s nízkým obsahem dusíku. Nabídnete-li trávníku dusíkaté hnojivo, bude se mu dařit a zároveň bude postupně vymírat jetel. Hnojit byste ale měli s rozmyslem. Nadměrné množství je spíše ku škodě. Držte se proto přesného návodu či doporučení výrobce hnojiva. Syntetické trávníkové hnojivo lze aplikovat nyní, zkraje jara, když trávník začíná růst a poté znovu na začátku podzimu.
Budete-li chtít použít čistě přírodní hnojivo, pak si vyrobte například kopřivovou jíchu. Jde o zákvas z kopřiv, který obsahuje vysoké množství železa, draslíku, dusíku, fosforu či zinku. Doplní tedy všechny potřebné látky a navíc podporuje přirozenou obranyschopnost rostlin. Další možností je rozprostření velké vrstvy kompostu na trávník. Dobře rozložený kompost půdu obohatí o mnoho živin a podpoří prosperující komunitu půdních mikrobů. Nečekejte však, že přírodní hnojiva podpoří rychlý růst trávníku. Jejich působení je totiž značně pomalejší než v případě syntetických hnojiv.
Herbicidy na jetel: ano či ne?
Spolehlivě pak jetel zlikvidují herbicidy, jsou-li aplikovány ve správný čas. Ideálně tedy na jaře nebo v létě, kdy jetel bujně a nekontrolovatelně roste. Herbicid pak znovu použijte na podzim, tedy po sezóně. Herbicid používejte vždy jen při suchém počasí, když se po dobu alespoň 24 hodin po aplikaci neočekává déšť. Pokud však po herbicidu sáhnete, je rozhodně nutné zmínit i ekologický dopad.
Herbicidy negativně ovlivňují životní prostředí a dostávají se i hluboko do země. Na to myslete i v případě, že máte ve svém okolí například nějakou studnu s pitnou vodou. A dále je nutné myslet i na to, že bílý jetel je zdrojem potravy pro různé opylovače. Snažte se tedy ideálně jetel eliminovat tak, abyste co nejméně ublížili svému okolí.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku