
Jarní květiny ve váze: Tipy, jak je udržet krásné a čerstvé co nejdéle
Čerstvé květiny na jaře jsou symbolem ožívající přírody a radosti. Aby jejich krása vydržela co nejdéle, je důležité věnovat jim správnou péči. Poradíme vám, jak udržet čerstvé řezané květiny co nejdéle při životě. Důležitá je totiž nejen samotná údržba květin, ale i jejich výběr. S jednoduchými triky si budete moci vychutnat jejich barevnost i po mnoha dnech nebo třeba týdnech.
Jarní květiny, jako tulipány, narcisy či hyacinty, přinášejí do domácností svěžest a barevnost. Aby jejich krása nezmizela příliš rychle, je důležité věnovat jim správnou péči hned po zakoupení. Správně udržované květiny ve váze totiž mohou vydržet krásné a čerstvé mnohem déle, než si možná myslíte.
Výběr správných jarních květin
Klíčem k dlouhé čerstvosti jarních květin je správný výběr. V obchodech jsou teď květiny naprosto všude. Jaké tedy koupit? Zaměřte se na květiny, které jsou ještě v pupenech nebo jen lehce rozkvetlé – budou tak mít zajištěnou delší životnost. Tulipány, narcisy či krokusy by měly mít pevné stonky a květy bez hnědých skvrn. Vyhýbejte se také květinám, které už začaly vadnout nebo jsou příliš otevřené, protože rychle ztratí svou krásu a uvadnou. Dobré je také vybírat květiny, které se navzájem doplňují a vydrží čerstvé podobnou dobu.
Originální květináče a koryta dodají vaší zahradě přidanou estetickou hodnotu
Sami sobě lékařem. Zázračné divoké jarní bylinky, které si nasbíráte zdarma v přírodě
Chcete mít kytky v bytě, ale nemáte na ně čas? Vsaďte na rostliny, které přežijí i bez zalévání
Synergie jarních květin
Mezi jarní květiny, které se dobře doplňují a mají podobnou životnost, patří například tulipány, hyacinty a narcisy. Tyto květiny spolu vytvoří krásnou a barevnou kombinaci. Dobrým partnerem pro ně mohou být frézie nebo iris, které mají obdobné požadavky na péči. Naopak se vyhněte kombinování květin, které mají odlišné nároky na vodu nebo teplotu, jako jsou lilie. Mohou totiž vadit citlivějším květinám.
Správná péče o jarní květiny ve váze
Nejdůležitějším bodem je rozhodně výměna vody. Tu je nutné měnit alespoň každé dva dny, ideálně však denně. V opačném případě se ve vodě začnou množit bakterie a voda začne hnít. Do vody můžete přidat několik kapek bílého octa, která chrání vodu před růstem bakterií. A přidává se i malá špetka jedlé sody, která dokáže udržet vodu déle čistou. Někdo dokonce přidává i špetku cukru pro lepší výživu květin. Do vody k řezaným květinám je možné dávat i speciální hnojivo, avšak jen ve velmi malých dávkách.
Ideální umístění jarních květin
Kromě pravidelné výměny vody a případného přidávání hnojiv je důležité také správné umístění květin. Jarní květiny by měly být v chladnějším prostředí, mimo přímé slunce, které může urychlit jejich vadnutí. Ideální je sice místo, kde je dostatek světla, ale ne přímo na slunci. Také se vyhněte umístění v blízkosti ovoce, zejména jablek, manga a banánů, které uvolňují etylen, který urychluje stárnutí. Pravidelně zkracujte stonky, abyste zlepšili přístup vody k rostlinám. A také pravidelně odstraňujte vadnoucí květy nebo listy.
Prodlužte jarním květinám životnost
Pro prodloužení životnosti jarních květin si můžete vyzkoušet několik netradičních triků.
- Květiny můžete třeba lehce přelakovat lakem na vlasy – tím se zafixují a zůstanou déle čerstvé.
- Dalším tipem je přidání několika kapek citrónové šťávy do vody, což pomáhá udržet stabilní pH a prodlužuje svěžest. Některé květiny mají rády ochlazení stonků, takže je můžete na pár hodin ponořit do studené vody, čímž se zpomalí jejich uvadání.
- Budete-li chtít stonky květin zkrátit, pak to dělejte pod úhlem 45° a každý den. Zlepšíte tím jejich schopnost vstřebávat vodu.
- Pokud máte květiny s křehkými okvětními lístky, můžete je jemně postříkat studenou vodou, aby se osvěžily.
- A pro prodloužení barvy některých květin, jako třeba u růže, můžete přidat do vody pár kapek bílého octa, který zpevní stonky a fixuje barvu.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku