Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopností, ergoterapeuti pomáhají jednotlivcům přizpůsobit se novým podmínkám a vrátit se k aktivitám, které jsou pro ně důležité. Cílem ergoterapie je tedy lepší kvalita života, obnovení nezávislosti i podpora psychické pohody.

Ergoterapie se zaměřuje na to, jak zlepšit schopnost vykonávat běžné denní činnosti, které mohou být pro někoho kvůli zdravotním problémům obtížné. Patří sem nejenom fyzická rehabilitace, ale i přizpůsobení prostředí, návyků nebo používání pomůcek, které usnadní každodenní život. Ergoterapeuti pracují s pacienty na jejich individuálních potřebách a cílech. A to jak v oblasti pohybu, tak v oblasti kognitivních funkcí či emocí. Celá terapie je orientována na dosažení co největší samostatnosti a spokojenosti.

Ergoterapie pod drobnohledem

Jednoduše řečeno, je ergoterapie léčebná metoda, která pomáhá lidem zlepšit jejich schopnost vykonávat každodenní činnosti, jako je chůze, oblékání, vaření nebo psaní. Ergoterapeut hodnotí, co pacientovi brání v pohybu nebo v plnění úkolů a navrhuje cvičení, techniky či pomůcky, které tyto činnosti usnadní. Na ergoterapii může přijít každý, kdo má problémy způsobené zraněním, nemocí nebo stářím – od dětí až po seniory. Terapie probíhá formou pravidelných sezení, během kterých se učíte nové dovednosti i strategie pro lepší a kvalitnější život.

Čtěte také:

Ergoterapie neboli léčba prací je účinnou rehabilitační metodou

Fyzioterapie versus rehabilitace: V čem vězí rozdíl?

Znáte redcord? Systém lan a popruhů pro cvičení i jako účinná fyzioterapie

Téměř zázračná ergoterapie

Ergoterapie může pomoci v mnoha situacích, kdy je třeba obnovit schopnost vykonávat běžné činnosti. Například po nehodě může pomoci pacientovi s rehabilitací pohybových schopností. Ať už se jedná o doléčení ošklivé zlomeniny nebo poranění kloubů. Po infarktu nebo mrtvici zase ergoterapeut pomůže zlepšit motoriku a koordinaci, například při chůzi nebo úchopu předmětů. Ergoterapie také pomáhá lidem s neurologickými onemocněními, jako je Parkinsonova choroba nebo roztroušená skleróza. V těchto případech lidem pomáhá s tím, aby zůstali co nejvíce samostatní.

Důležitá práce ergoterapeuta

Ergoterapeut pracuje s pacientem´individuálně. Nejprve hodnotí jeho potřeby a schopnosti a na základě toho navrhuje speciální cvičení, techniky nebo pomůcky, které usnadní provádění každodenních činností. Ergoterapeut může používat třeba ortézy, držáky, speciální nástroje pro psaní nebo vaření a může navrhovat i úpravu prostředí pacienta, aby bylo bezpečnější. Například u pacientů po mrtvici může ergoterapeut cvičit jemnou motoriku rukou nebo pomáhat při rozvoji rovnováhy a koordinace.

Ergoterapie je vhodná i pro nejmenší

Ergoterapie pro děti

Nejen dospělí, ale i děti mohou docházet k ergoterapeutovi. Dětská ergoterapie je zaměřena na pomoc při rozvoji motorických dovedností, koordinace a schopnosti vykonávat každodenní aktivity. Může pomoci dětem s různými problémy, jako jsou poruchy pohybu, autismus, ADHD nebo opožděný vývoj. Ergoterapeut se zaměřuje na zlepšení schopností, jako je psaní, oblékání nebo používání různých pomůcek a nástrojů. Ergoterapie u dětí může začít už někdy v předškolním věku, například pokud děti mají problémy s jemnou motorikou nebo koordinací.

Ergoterapii může předepsat lékař

Pokud vám ergoterapii předepíše lékař, uhradí vám ji zdravotní pojišťovna. Nejčastěji ergoterapii předepisuje odborný lékař, tedy neurolog, ortoped nebo rehabilitační lékař. Pojišťovna pak terapii hradí terapii v rámci doporučeného počtu sezení lékařem. Zde však záleží na diagnóze. Ostatně i frekvence návštěv závisí na stavu pacienta, může to být ale klidně i 1–2x týdně. Pokud si ergoterapeuta vyberete jako samoplátce, pak počítejte s tím, že se cena pohybuje mezi 500–1000 korun za sezení, záleží pochopitelně na regionu i terapeutovi.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.