K močové inkontinenci jsou náchylnější němečtí ovčáci a starší pejskové.
17. 02. 2025

Močová inkontinence u psa: Víte, jak ji poznat a kdy zajít k veterináři?

Močová inkontinence u psa se může objevit v jakékoliv fázi jeho života. Proto je nesmírně důležité, aby chovatel u mazlíčka bedlivě sledoval možné výkyvy týkající se jeho zdravotního stavu a včas zasáhnul. Zjistěte společně s námi vše o tomto nepříjemném zdravotním neduhu a zjistěte, jak postupovat.

Pokud se i vám jakožto pejskařům stalo, že jste po svým psím kamarádem našli mokrý flek nebo loužičku, nemusíte hned panikařit. Je však důležité vysledovat, zda se situace opakuje a v jaké frekvenci. Ne vždy musí jít o závažnější stav, vyloučit to ale může beztak jen veterinární lékař.

Definice močové inkontinence u psa a její příčiny

Pojďme si na úvod říct, co si přesně představit pod pojmem močová inkontinence u psa. Stejně jako u lidí jde o samovolný a nekontrolovatelný únik moči, který může vyvolat hned několik faktorů. Mezi ně se řadí zejména:

Čtěte také:

Psí duše a její kouzlo. Co vás může čtyřnohý mazlíček naučit?

  • Infekce močových cest: ta je většinou způsobena bakteriemi, kvůli kterým dochází k zánětu a podráždění močového měchýře
  • Anatomické abnormality: někteří psi se mohou narodit s vrozenými vadami močového systému, které ovlivňují schopnost zadržovat moč
  • Slabý močový měchýř: oslabení svalů močového měchýře může vést k neschopnosti udržet moč a jejímu následnému úniku – k tomuto stavu dochází hlavně u velmi starých pejsků či fenek
  • Poranění nebo degenerace páteře: poškození nervů spojených s kontrolou močového měchýře může vést k inkontinenci moči u psů i fen
  • Hormonální nerovnováha: objevuje se zejména u starších fen po kastraci – u nich může dojít k poklesu hladiny estrogenu, což ovlivňuje svalový tonus močové trubice a vede k úniku moči
  • Onemocnění prostaty: k tomuto zdravotnímu problému dochází u psů – samců
  • Nemoci způsobující nadměrné pití vody: stavy jako cukrovka, onemocnění ledvin nebo Cushingova choroba mohou vést k nadměrnému příjmu vody a následné inkontinenci

Další faktory, které mohou ovlivnit riziko samovolného úniku moči

Svůj vliv na případný vznik močové inkontinence mívají také genetické dispozice mazlíčků, jejich tělesná konstituce (obezita je rizikovým faktorem) nebo přímo plemeno. Náchylnější k únikům moči mohou být například němečtí ovčáci, rotvajleři, výmarští ohaři, dalmatini, border kolie, kolie, boxeři, staroangličtí ovčáci, dobrmani nebo angličtí špringršpanělé.

Příznaky inkontinence moči u psa

Inkontinence moči se nejčastěji projevuje mokrými skvrnami na místech, kde pes spí nebo odpočívá. Chovatelé si mohou také všimnout nepříjemného zápachu moči nebo zvýšené potřeby psa olizovat genitální oblast. Dalším varovným signálem pak bývá i zvýšená frekvence močení nebo viditelné potíže při vyprazdňování močového měchýře.

Někteří psi však mohou mít problémy s udržením moči i při vzrušení nebo při fyzické aktivitě. Vždy je tedy podstatné brát příznaky komplexně a zauvažovat o návštěvě veterinární kliniky tehdy, když k úniku moči dochází náhle, opakovaně a pozorujete i změny v chování psa, nebo zaznamenáte změnu barvy moči (příměs hnisu, krve a podobně).

Pokud si jako chovatel všimnete neobvyklých příznaků souvisejících s močením, je důležité vzít psa co nejdříve k veterináři. Včasná diagnostika může pomoci určit příčinu a předejít vážnějším zdravotním komplikacím, jako jsou infekce močového měchýře nebo záněty kůže v důsledku neustálého kontaktu s močí.

Pokud váš pejsek trpí významnou inkontinencí a nepomáhají ani častější procházky, vybavte domácnost nepromokavými savými podložkami.

Diagnostika aneb Co vás čeká u veterináře

Jakmile odhalíte problém s močením u svého psa či feny a zavítáte do veterinární kliniky, připravte se na důkladné vyšetření svého mazlíčka. Veterinář tedy nejprve provede fyzickou prohlídku zvířete (pohled, pohmat, poklep, poslech) a poté může přistoupit i k analýze či kultivaci moči (tu můžete vzít rovnou s sebou na vyšetření ve zkumavce), odběrům krve nebo ultrazvuku a zhotovení rentgenu.

Léčba močové inkontinence u psa

Léčba inkontinence moči u psa závisí na její konkrétní příčině a určuje ji výhradně jen veterinární lékař:

  • Při infekci močových cest se většinou nasazují účinná antibiotika.
  • Při hormonální nerovnováze se podávají hormonální suplementy – estrogen u fen a testosteron u psů.
  • Při slabém močovém měchýři se nasazují léky na posílení svalového tonu močového měchýře, jako je například fenylpropanolamin.
  • Při anatomických abnormalitách se často přistupuje k chirurgickému zákroku, díky čemuž dochází k nápravě nebo odstranění problému.

Domácí péče o inkontinentního mazlíčka

I přesto, že odejdete z veterinární kliniky s předepsanou léčbou pro svého mazlíčka, neměli byste podcenit ani důležitost kvalitní domácí péče. Do svých dnů tedy zahrňte ideálně pravidelné venčení v kratších intervalech (to může pomoci snížit množství nehod v domácnosti). Používat pak můžete v domácnosti i speciální nepromokavé pleny – do pelíšku nebo na gauč u psů, kteří trpí silnější inkontinencí. Ochrana podlah a nábytku nepropustnými podložkami zabrání pronikání moči do textilií a usnadní vám úklid.

Neméně podstatná je ale i důsledná hygiena inkontinentního psa či feny – pravidelné mytí genitální oblasti včetně kontroly kůže pomůže předejít podráždění a infekcím. A pokud je váš pes léčen léky, je nutné pečlivě sledovat jeho reakce a konzultovat případné vedlejší účinky s veterinářem.

Pár slov na závěr

Močová inkontinence u psa není jen nepříjemným hygienickým problémem, ale může signalizovat i vážnější zdravotní potíže. Proto ji určitě nepodceňte a dopřejte svému mazlíčkovi tu nejlepší péči v podobě veterinárního ošetření a láskyplné domácí péče. I když se může zdát, že váš pes nebo fena tento zdravotní problém nevnímá, opak je pravdou. Mnozí pejskové se totiž za samovolný únik moči stydí a necítí se kvůli němu komfortně. Proto je určitě netrestejte a poskytněte jim to nejlepší zázemí pro klidný život a důstojné stáří.

Autor článku: Iveta Reinisch

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Pes na zahradě nebo „gaučák“? Každý mazlíček potřebuje něco jiného. Poznejte známky toho, že se mu venku nelíbí a zakročte včas

Pes na zahradě nebo „gaučák“? Každý mazlíček potřebuje něco jiného. Poznejte známky toho, že se mu venku nelíbí a zakročte včas

Pro hodně lidí žijících na vesnici je pes na zahradě jakousi samozřejmostí, neboť jej neberou pouze jako člena rodiny a mazlíčka, ale také jako statného hlídače. Musí mít však dobré zázemí v nepřízni počasí a také možnost přejít do domu, když to extrémní teploty vyžadují. Stále více však převažuje…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo