Řeč zvířat se můžete snadno naučit
03. 12. 2024

Naučte se řeč zvířat! Pes i kočka na vás mluví. Poznejte, co vám říkají

Zvířata s námi komunikují mnoha způsoby. Nemají sice jazyk, kterému bychom mohli rozumět a prostřednictvím něj si s nimi povídat, avšak každé zvíře má svůj specifický projev, který je možné pochopit. Naučíme vás zvládnout řeč zvířat, která třeba právě vy doma chováte.

Dá se říci, že řeč zvířat je pro nás jedním z “cizích jazyků”. Zvířata s námi běžně komunikují. Nemají však žádný složitý systém symbolů a gramatiky, který by jim umožňovat vyjadřovat abstraktní myšlenky. Zvířata komunikují především prostřednictvím zvuků, pohybů, vůní nebo doteků. Řeč zvířat ale může být i sofistikovanější. Některá zvířata, jako například delfíni či některé opice mají složitější komunikační systém a dokáží vyjadřovat jak emoce, tak například i své záměry. 

Řeč zvířat: Pes

Psi jsou skvělí komunikátoři. Jsou schopni nám dát najevo, jak se cítí nebo co je trápí. Ať už držením těla, mimikou nebo zvuky, které vydávají. Používají různá znamení, aby nám dali vědět, co potřebují. Když budete těmto signálům věnovat dostatečnou pozornost, brzy zjistíte, co se vám pes vlastně snaží říct. Nehledě na to, že když pochopíte řeč zvířat, vytvoříte si se svým čtyřnohým kamarádem už napořád silné pouto. U psů je třeba brát v úvahu věk, plemeno a také danou situaci, která může jeho chování ovlivnit. Pes může ukázat, že je šťastný a chce si vámi hrát nebo dokáže dát jasně najevo, že se mu nelíbí, co právě děláte. Nebo, že mu není dobře. 

Čtěte také:

Je pejsek nemocný? Veterinární diety pro psy ho můžou vyléčit

Pes nebo kočka? Jak souvisí povaha majitele s chovem domácího mazlíčka?

Rozhovor: „Chcete si pořídit zvířecího mazlíčka? Musíte mít na něj čas i finanční rezervu,“ říká veterinářka Dagmar Minaříková

NEPŘEHLÉDNĚTE: Psí horoskop vám napoví, jaký bude váš domácí mazlíček

Štastný nebo vystresovaný pes?

Pokud se pes cítí šťastně a dobře, bude uvolněný. Doslova se mu rozsvítí oči a začne vrtět ocasem. Když si s vámi zatouží hrát, může se přední polovinou těla prohnout k zemi a zadní část těla bude zvedat do vzduchu. U toho může poštěkávat nebo přátelsky vrčet. Úzkostlivý nebo vytrašený pes bude mít ocas nejspíš stažený. Očima bude uhýbat, může vrčet, třást se a být v křeči. Vystrašený pes má hodně vypoulené oči, vyhýbá se očnímu kontaktu a nejspíš bude mít i zavřená ústa. A hodně napoví i uši. Jsou-li nastražené a směřují dopředu, je pes ve střehu. Uši přiléhající k hlavě mohoou být známkou úzkosti nebo strachu. 

Pes i kočka jsou zvířata, se kterými se můžeme snadno naučit komunikovat

Řeč zvířat: Kočka

Oproti psům nedokáží mít kočky výraz v obličeji, ze kterého jsme schopni něco vyčíst. Obecně jsou tišší a jejich chování se hůře interpretuje. To však neznamená, že je kočičí řeč nedobytná. Budete-li svému kočičímu společníkovi věnovat dostatek času, brzy rozeznáte jeho jednotlivé hlasové projevy. Kočka se svým člověkem však hovoří i držením těla. Kočka je schopna vám sdělit kdy má hlad, kdy se chce mazlit, kdy jí není dobře nebo kdy se cítí ohrožená. Na vás už je, abyste jednotlivé znaky rozeznaly. 

Společenská a upovídaná kočka

Socializovaná koťata, se kterými je dobře zacházeno, se promění ve výraznější dospělé jedince. Navíc některá kočičí plemena jsou od přírody více upovídaná. Řeč zvířat pak rozklíčujete snadno. Kočky mohou být také hlasitější, když stárnou. A co nám říkají? Mňoukání je univerzální jazyk. Je však třeba rozeznávat, zda je mňoukání tiché, hlasité, pomalé nebo rychlé a důrazné. Když na vás kočka mňouká, obvykle chce, abyste ji následovali, třeba k misce na jídlo. Předení je pak známkou spokojenosti. Kočky vrní, když jsou šťastné, spokojené a někdy dokonce i když jedí. Někdy však kočka může vrnět, když má úzkost nebo je nemocná. A dokonce i při porodu. Kočka se tím totiž uklidňuje. Vrčení nebo syčení značí mrzutou, vystrašenou, naštvanou či agresivní kočku. A vytí, které zní jako protáhlé mňoukání nám říká, že je kočka v tísni a potřebuje pomoc. Nakonec pak cvrlikání či “štěkání” používá kočka ve chvíli vzrušení. Nejčastěji, když pozoruje ptáky. 

Autor článku: Monika Poledníková

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

MVDr. Jiří Pikula: veterinární klinika ANIMAL, Kuřim

Veterinární klinika ANIMAL v Kuřimi…

Veterina Barrandov – MVDr. Jan Vácha

Veterin…

Veterinární klinika Uherské Hradiště

Petpet: Veterinární klinika Žleby