Našli jste ztraceného psa? Pak pátrejte po identifikační známce. Pokud je pes plachý, zavolejte odchytovou službu nebo policii.
21. 06. 2022 Přečteno: 1671x

Ztracený pes dokáže majitele vykolejit. Jak si počínat, abyste zvýšili šance na návrat?

Ztracený pes je noční můrou každého milujícího „páníčka“. Tato nepříjemná situace však může nastat v jakékoliv psím věku. Vjemů kolem je totiž více než dost. Mazlíček může zvětřit divoké zvíře, úlekem prchnout před rušivým elementem, nebo třeba zaregistrovat jiného psa v dáli. A pak se po něm slehne zem a jeho člověk je nešťastný. Netřeba však propadat hned panice. Jedině s chladnou hlavou můžete zvýšit šance, že se pes v pořádku vrátí. Co všechno byste měli udělat?

Pokud si myslíte, že se váš mazlíček nemůže ztratit, když je na zahradě, mýlíte se. Je mnoho případů, kdy se pes zaběhnul, protože plot podhrabal nebo přeskočil (pokud byl nízký a chatrný). Abyste tedy předešli situaci se ztraceným psem, je ideální přemýšlet preventivně a udělat taková opatření, abyste zvířeti zabránili samovolnému úprku, a to jak ze známého domácího prostředí, tak třeba při procházce „na volno“.

Ztracený pes aneb Zaběhnutí na procházce

Většina psů má v sobě jakýsi lovecký instinkt, který se může kdykoliv aktivovat v přírodě. Z procházky v příjemném lese se tak může záhy stát noční můra. Mazlíček zvětří zajíce, veverku, lišku či jiné zvíře a je ta tam. Jak ale hledat ztraceného psa v rozsáhlém a špatně dostupném terénu? Je to skutečně problém. Proto mnozí zkušení chovatelé doporučují, abyste na místě, odkud váš pes utekl, několik minut počkali a zkusili jej přivolat s pamlskem. Pokud se nevrátí, ponechejte na stanovišti místa činu svůj kus oblečení. Říká se, že standardně se pejsek vrátí do tří hodin k vašemu pachu a počká tam na vás. Vy mezitím můžete hledat v okolí. Poté se však nesmíte zapomenout vrátit zpět. Možná tam na vás nezbedný psí kamarád již čeká.

Čtěte také:

Pes z útulku vám dá bezmeznou lásku. Potřebuje však pevné vedení

Ztracený pes aneb Zmizení ze zahrady

Poněkud odlišnou situací je to, když se pes ztratí ze zahrady. Důvodů může být hned několik. Buď podhrabal plot, přeskočil ho, otevřel si branku, nebo jej někdo mohl také odcizit (v případě tohoto podezření můžete kontaktovat policii). Nejprve tedy zkuste pečlivě prohledat všechna zákoutí v domě i kolem něj. Tak zjistíte, zda se pejsek třeba někde nezaklesnul nebo někam nespadl. Když ztraceného psa nenaleznete, musíte jednat dál. Projděte se v místě bydliště a zkuste mazlíčka přivolat. Nikde nic? Pak je na čase udělat přímé kroky.

Shledání ztraceného psa s pánem je vždy velkou úlevou!

Ztracený pes aneb Co dalšího udělat, abyste zvýšili šance na návrat

Ať už se pejsek ztratil na procházce ve městě, v přírodě, nebo ho nemůžete najít na zahradě i po několik hodin (3 a více), ihned jednejte (zachovejte však klid a rozvahu, a to i přesto, že to není snadné). Pustit se můžete do následujících kroků, které ztraceného psa mohou pomoci dohledat:

  • Zavolejte do nejbližších zvířecích útulků: možná se ztracený pes nachází v jednom z nich.
  • Kontaktujte veterináře, který se o psa stará: může vám podat informaci, zda se v jeho ordinaci neocitl někdo s nalezeným pejskem a nechtěl zkontrolovat čip právě vašeho mazlíčka.
  • Vyzkoušejte databáze psů: tedy pokud jste v nějaké zapsaní. Dohledat nebo nově registrovat čip pejska lze například na webu Národní registr psů České republiky.
  • Kontaktujte úřad, pod kterým je registrován váš pes: zde jste získali registrační známku pro mazlíčka.
  • Vytvořte letáky s dobře viditelným názvem „ZTRACENÝ PES“: přirozeně připojte fotku ztraceného psa, svůj kontakt a další potřebné informace. Letáky pak vylepte ve vašem okolí, zvýší se tak šance na nález pejska.
  • Využijte síly sociálních sítí: vytvořte příspěvek s tím, že se vám pejsek ztratil a požádejte lidi ve virtuálním prostoru o jeho sdílení a pomoc. Napsat můžete i do velmi známého PSÍHO DETEKTIVA na Facebooku.

A pak už zbývá jen čekání a doufání v to, že ztracený pes se brzy a v pořádku vrátí domů. Mezitím můžete samo sebou pátrat na vlastní pěst a hledat ve svém okolí. Dobrou zprávou je, že většina pejsků se skutečně najde. Jen deset procent z nich už cestu k pánovi znovu nenajde z různých důvodů.

Ztracený pes? Zkuste to vzít za druhý konec a myslete preventivně!

Abyste nikdy nemuseli řešit kauzu navždy „ztracený pes“, udělejte pár změn ve svém životě, které mohou ochránit vašeho mazlíčka:

  1. Opatřete svému pejskovi obojek s identifikačními údaji (jméno a kontakt majitele, jméno psa). Tyto insignie mohou být vyšité nebo třeba vytištěné. Důležité však je, aby nebyly smyvatelné a byly dobře vidět.
  2. Inspirujte se psími známkami (ideálně z odolného kovu se silikonovými úchyty), které si můžete nechat vyrobit na zakázku a jednoduše navléknout na obojek. Tyto známky by měly opět obsahovat telefon na pána, jeho jméno, příp. adresu a jméno psa.
  3. Je váš pes nepoučitelný „útěkář“ či „lovec“ a neposlouchá zejména v lese? Kupte si raději dlouhé stopovací vodítko a pouštějte jej na volno jen výjimečně. Někteří pejskové mají natolik silné lovecké pudy, že je velmi složité to změnit.
  4. Pokud budete chtít pejska pouštět na volno, ale potřebujete ho mít více pod kontrolou, protože má tendence k zaběhnutí – můžete zkusit GPS lokátor, který připojíte mazlíčkovi na obojek. Vybírejte však pečlivě. Počítat také musíte s určitými úskalími těchto technologií, které nemusí mít signál v odlehlých místech.
  5. Nechte svého psa očipovat (to je ostatně povinné už od roku 2020). Možností je ovšem i tetování pejska.

Autor článku: Iveta Reinisch

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Je váš pes dobrý plavec a k čemu jsou vhodné psí vesty?

Je váš pes dobrý plavec a k čemu jsou vhodné psí vesty?

Někteří psi jsou s vodou kamarádi, jiní se jí bojí jako čert kříže. Pokud jste taktéž milovníci vody a vodních sportů, určitě vás bude zajímat, jaké psí plemeno je skvělým plavcem a výborným parťákem do vody. Přinášíme tipy na psí plavce a rady, jak pejska naučit plavat, pokud mu voda dělá problémy…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo