Paraziti u psů a psí nemoci – kdy může pes nakazit i člověka?
Co všechno se dá chytit od psa a jaká je prevence? Paraziti u psa jsou velice nepříjemná záležitost pro vašeho mazlíčka, a to je obrovský důvod sám o sobě. Přesto se hodí vědět, které psí nemoci a parazity můžete sami chytit. Napoví vám to, zda je třeba činit kroky navíc.
Nejznámější psí paraziti: Blechy psí na člověka nejdou?
Dbejte na prevenci. Paraziti u psa jsou v případě blech pořádná obtíž. Při přemnožení koušou i lidi a usazují se v kobercích. Blechy váš pejsek může chytit od jiného zvířete. Nemusí jít o blechu psí, ale také o blechu kočičí nebo ježčí.
Výskyt blech u psa podchyťte co nejdříve. Jsou totiž rychlé a odolné. Pozorujte, zda se pes často nedrbe. Někteří psi mají na bleší kousance alergii, což se projevuje ošklivou vyrážkou. Blechy ničíme různými přípravky, na zablešené rohože funguje mrazák.
Velkou roli v prevenci hraje celková výživa a péče o psa. Dobře živené a zdravé zvíře blechy tolik nepřitahuje a pokud ano, je na něm o něco těžší se pomnožit. Kousnutí i tak bolí. Zabezpečte zahradu proti vniknutí cizích zvířat, doma uklízejte, psa ošetřete přípravkem proti blechám.
Škrkavky u psa a jak se nenakazit
Odstranění škrkavek začíná dříve než prevence. Paraziti u psa žijí nejen ve střevech, ale larvy přežívají i v jiných orgánech a v březosti se aktivují. Proto se štěňata rodí nakažená od matky a musí se odčervit. I během života však hrozí zavlečení škrkavek do těla například pozřením nakažených hlodavců.
Škrkavky způsobují záněty ve střevech, nechutenství, svědění kůže, zahlenění. Největší riziko je právě u štěňat. Toxokaróza je dokáže i zabít. U psů pravidelně dávejte vyšetřit trus. Podle toho lze stanovit fázi životního cyklu škrkavek a dobu, kdy je odčervení nejúčinnější.
Člověk může škrkavky chytit z vajíček a larev ukrytých v hlíně, nebo i při kontaktu s kojící fenou. Vždy si pečlivě myjte ruce a dohlédněte také na děti.
Psí nemoci: Vzteklina je vzácná, ale smrtící!
Neopomeňme zmínku nejděsivější psí nemoci. Proti vzteklině se povinně očkuje a proto v ČR oficiálně neexistuje. Pěna u huby, divné chování, selhání dýchacího ústrojí, to jsou zkrátka věci, které u svého psa vidět nechcete. Pozor však na zvířata v zahraničí, kde situace může být jiná. Vzteklina je přenosná na člověka a přežilo ji na světě jen 14 lidí a 0 zvířat.
Klíšťata a borelióza
Klíšťata jsou psí paraziti stejně jako paraziti mnoha jiných zvířat i lidí. Pokud si je přinesete domů, mohou přelézt ze psa na vás a naopak. Jak víme, přenášejí lymskou boreliózu, která se týká pejsků i lidí.
Přečtěte si v našem článku – jak zbavit mazlíčka klíšťat.
Oproti lidem mají nakažení psi jiné příznaky, většinou však žádné. Obvykle jde o kulhání a apatii. Nemoc se dá léčit antibiotiky. Prevencí jsou přípravky proti klíšťatům nebo očkování. Pes člověka boreliózou většinou nenakazí, rizikem je spíš výskyt a přenos infikovaných klíšťat.
Leptospiróza – proč nenechat psa žrát myši
Od psa můžete chytit také bakteriální chorobu zvanou leptospiróza. Přezdívá se jí krysí horečka, postihuje totiž myši, krysy a potkany, ale také dobytek a psy. Moč nemocných zvířat kontaminuje půdu a vodu. Pes se může nakazit lovem hlodavců či pitím z potoka.
Příznaky této psí nemoci jsou apatie, zvracení, průjem, třes. Leptospiróza napadá ledviny a játra. Může nastat jejich selhání. Existuje akutní, chronická, těžší i lehčí podoba, záleží na typu bakterií i na protilátkách v těle psa. Lehčí formu lze léčit antibiotiky, těžší vyžaduje hospitalizaci.
Od psa se dá nakazit kousnutím, škrábnutím či olíznutím obličeje nebo otevřené rány. U lidí většinou nastává horečka, třesavka, poškození ledvin.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků