Zubní kámen u psa – jaká je prevence a jak na odstranění?
Zubní kámen netrápí jen lidi, ale také psy. Zejména malá plemena psů nebo plemena s krátkým čenichem jsou na něj velmi náchylná. Odstranění zubního kamene u psa je prevencí nejen zápachu z tlamy, ale také řady zdravotních obtíží. Jakým způsobem vyzrát na zubní kámen u psa?
Zubní kámen u psa: Jak vzniká a proč je nebezpečný
Zubní kámen se vytváří ze „směsi“ bakterií, zbytků potravy, slin a odloučených buněk, které se přilepí na povrch zubů, obvykle na těžce dostupná místa nebo do mezizubních prostor. Pak se přidávají ještě minerální soli ze slin a tyto plaky ztvrdnou a vytvoří zubní kámen.
Bohužel tím to obvykle nekončí. Povrch zubního kamene je báječným místem pro různé bakterie, které se snadno přesouvají ústní dutinou a obvykle to netrvá dlouho a vznikají různé záněty, který mohou vést až k parodontóze, tedy k postupné ztrátě zubů. Zubní kámen má šedohnědou barvu a prvním znakem, že „něco“ není v pořádku je zápach z tlamy, začervenání dásní, zvýšení krvácivosti a postupné odhalování zubních krčků.
Zubní kámen u psa: Nejčastější příčiny
Malé či střední plemeno s krátkým čumákem |
Věk – pozor, není neobvyklé, aby se zubní kámen u psa objevil již kolem 4. roku |
Strava |
Zdravotní stav (komplikace jiného onemocnění) |
Plemenná predispozice |
Nedostatečná péče o chrup |
Jak na zubní kámen u psa: Prevence je základ
Jako u všech onemocnění, i v případě zubního kamene je základem včasná a pravidelná preventivní péče. Ta spočívá v každodenním ošetřování zubů, respektive odstranění zubního plaku. Jak na to?
- Pořiďte žvýkací pamlsky – vždy volte takové, které odpovídají velikosti psa
- Speciálně uzpůsobené hračky na čištění zubů
- Zvolte krmivo, které snižuje riziko vzniku zubního kamene, případně pomáhá zubní kámen u psa odstranit (váže na sebe vápník).
- Řada chovatelů doporučuje například syrové kuřecí křídlo, které smyje vše, co v tlamičce být nemá
- Pravidelně čistěte zuby
Odstranění zubního kamene u psa: Čištění zubů
Čištění zubů u psa byste měli se svým mazlíkem trénovat od štěněcího věku. Nepatří to obvykle mezi nejoblíbenější činnosti, ale minimálně nebudete potřebovat rukavice. Pokud je pes ještě štěně, stačí zvolit například gázové čtverečky a krouživým pohybem zuby ošetřovat. Pes si tak zvykne, že mu někdo do tlamičky sahá. Podle velikosti psa a jeho tlamy pak zvolte i kartáček (existují do ruky, oboustranné, na prst, ultrazvukové). Buď lze čistit „na sucho“ anebo si pomoci speciální psí pasty, například s kuřecí příchutí. Pasta také obsahuje také řadu jinak prospěšných látek.
Jak na zubní kámen u psa
Kontrola zubů by měla být součástí pravidelné veterinární kontroly. Pokud už je zubní kámen u psa vidět, je vhodné, aby byl pomocí lékaře také odstraněn. Dá se totiž předpokládat, že je to jen „špička ledovce“. Odstranění zubního kamene u psa probíhá v anestezii pomocí ultrazvuku. Někdy jsou bohužel zuby již v dost dezolátním stavu a je tedy nutné přistoupit i k vytržení poškozených zubů, které by mohly být zdrojem nepříjemných zdravotních komplikací. Po tomto zákroku se zuby ještě vyleští, aby se snížilo riziko dalšího usazování.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků