Běhání se psem v zimě. Jak se s mazlíčkem připravit na výběh?
Canicross v zimě – proč ne? Pes v zimě nemá většinou nic moc na sebe, ale pohyb potřebuje. Zatímco huňatí huskyové se saněmi mají v mrazivých měsících hlavní sezónu, zimní trénink je třeba i pro jakéhokoliv psa, se kterým provozujete canicross či podobný sport. Jak se připravit se psem do sněhu?
Běhání se psem v zimě a v létě – jaký je rozdíl?
Běhání se psem v létě je vhodné jen při zataženém počasí nebo v ranních a večerních hodinách. Důvodem je horko, které je pro psa nebezpečné. Jak víme, termoregulace psů funguje úplně jinak než ta naše. Canicross se nejlépe provozuje v chladu, klidně i v dešti a ve sněhu.
Pes v zimě nemá problém s běháním. Naopak se u něj zahřeje. Severská plemena, hlavně ta tažná, jsou na chlad samozřejmě stavěná lépe. Při správné teplotě, délce tréninku a výbavě však můžete vyrazit s psem kterékoliv rasy. Hlavně aby byl nadšený se hýbat. A samozřejmě nesmíte nechat pejska prochladnout!
Zimní sporty se psem: canicross, skijöring a mushing
Běhání se psem v zimě může mít různé podoby. Samozřejmě můžete normálně běhat canicross, tedy nechat se při běhu částečně tahat psem pomocí postroje, sedáku a elastického lanka. Pozor na uklouznutí! Cesty sypané štěrkem však taky nejsou dobrý nápad. Držte se oblastí, kam chodíte v létě, tedy lučních stezek.
Milovníci lyží tento sport posunuli dále. Skijöring vypadá velmi podobně jako canicross, lidský člen týmu však má na nohou běžky. Neznamená to, že vás pes potáhne a vy se povezete – na běžkách stále bude co dělat. Skijöring se provozuje také s koňmi.
Nakonec tady máme velkou klasiku, která však je logisticky náročná: mushing. Jde o ježdění na saních se psím spřežením. Práce člověka tkví ve výcviku psů: důležitá je disciplína, vztah psa s pánem a schopnost navigace.
Tipy pro běhání se psem v zimě: co s sebou?
Nejste-li zrovna dítě zimy, mráz může být trochu demotivující. Nenechte se však kvůli zimě odradit. Jakmile se člověk přinutí nachystat a vyrazit ven, další kroky už by měly jít snáze.
Vezměte si s sebou ručník na utření psa od sněhu. Většinu těla chrání obleček, ale i tak bude příjemné zbavit svého parťáka vlhkosti na hlavě, ocasu a tlapkách. Protože je brzy tma, noste s sebou také čelovku – je to praktičtější než nechat nasněžit na mobil. Nezapomeňte ani lehké nesmeky.
Zimní obleček pro psa: Kdy je nutný?
Pro tepelnou izolaci se používají psí oblečky. Na normální procházku v mínus 7 stupních většina pejsků nic takového nepotřebuje. Když ale venku trávíte delší dobu, je důležité mu tuto vrstvu navíc poskytnout. Jinak by se pes mohl nachladit. Zima také negativně působí na pohyblivost a zdraví kloubů.
Pes v zimě musí nějakou dobu stát a čekat, než se rozcvičíte, protože i vy potřebujete přípravu. Během čekání, převozu psa a v dalších podobných situacích použijte psí obleček na zimu. Běhat můžete bez něj, nemáte-li krátkosrsté plemeno. Po tréninku ho opět oblečte.
Zimní obleček pro psa si můžete i ušít nebo uplést doma. Pak ale nebude tak účinný jako speciálně vyráběné funkční psí oblečení. Můžete ho však použít při procházkách nebo jako vrstvu navíc do auta.
Přečtěte si také náš článek: Jak uplést svetr pro psa?
Potřebuje pes v zimě boty?
Na běhání v zimě psi někdy nosí speciální botičky, hlavně ti tažní. Musherské závody jsou dlouhá záležitost a boty jsou vítanou ochranou. To se může vyplatit i při jiných sportech v zimě. Sami jste si mohli všimnout, že psovi se v zimě vysušují tlapky. Nejhorší jsou cesty sypané solí. Pak jsou tlapky náchylné ke zranění.
Spousta pejsků boty nerada nosí a určitě není zlé je nepořídit. Na druhou stranu, pokud s nimi často sportujete, je to dobrý nápad, jak psovi poskytnout větší ochranu a pohodlí. Běháte-li bez bot, tlapky pravidelně mažte.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků