Je váš pes dobrý plavec a k čemu jsou vhodné psí vesty?
Někteří psi jsou s vodou kamarádi, jiní se jí bojí jako čert kříže. Pokud jste taktéž milovníci vody a vodních sportů, určitě vás bude zajímat, jaké psí plemeno je skvělým plavcem a výborným parťákem do vody. Přinášíme tipy na psí plavce a rady, jak pejska naučit plavat, pokud mu voda dělá problémy. Jdeme na to!
Psí plavec: jaké plemeno vodu miluje
Ne všechna plemena psů má rádo vodu. Možná jste si i vy na svém vlastním mazlíčkovi rychle všimli, zda bude vodomil či nikoliv. Jací psi jsou ve vodě jako doma?
- Portugalský vodní pes
- Irský vodní španěl
- Kanadský retrívr
- Landseer
- Vydrař
- Labradorský retrívr
- Novofundlandský pes
- Francouzský vousáč
- Pudl
Umí každý pes plavat?
Rozhodně ne. Ve spoustě případů pes plave jen na základě instinktu, aby přežil. Pud sebezáchovy psa donutí ve vodě plavat, respektive doplavat co nejdříve k záchytnému bodu a z vody se co nejrychleji dostat.
Problémy s plaváním mají především:
- Psi s krátkými čumáky
- Se širokými hrudníky
- S krátkými nohy
Typickým příkladem psa, který nedokáže plavat z fyziologických příčin, je anglický buldok. Dalšími neplavci jsou jezevčíci a baseti.
Plovací blány u psa jsou náznakem skvělého plavce
Psi, kteří vodu milují a pouští se do ní při každé příležitosti, jsou taktéž skvělými plavci. Mají totiž uzpůsobeno tělo pro plavání. Plovací blány u psa jsou příkladem ideální výbavy. Třeba landseer, anglické plemeno psa, má plovací blány, které mu pomáhají k výborným výkonům ve vodě. V minulosti byl dokonce pomocníkem rybářů.
Psí vesty pomohou při plavání, chrání i životy
I když je pes dobrým plavcem, v mnohých případech je vhodné vybavit jej psí vestou. Především jestli psa berete s sebou na sjezd řeky. Psí vesta mu na divoké a rozvodněné řece může zachránit život. Pes uvítá pocit jistoty a vy zase budete mít klidné srdce, když se pejsek pustí do vody za vámi.
Jak psa naučit plavat?
Ze začátku je potřeba hlavně trpělivost. Psa určitě neházejte do vody, ale naopak jej nechte, aby se k vodě odvážil sám. Úspěchem bude, když první den namočí tlapičky. Další den běžte do vody s ním. Neste jej v náručí a do vody jej postupně vkládejte. Klidným hlasem na něj neustále mluvte a hlaďte jej.
Ve vodě s ním zůstaňte několik minut a stále jej držte v náručí. Pak z vody vylezte ven. Další den opakujte, ale na chvíli jej pusťte z náručí a nechte plavat k vám. Zkusit můžete jít k vodě s psím parťákem, který se vody nebojí a bude psa motivovat jít do vody také.
Přečtěte si také: Jak poznám, že je pes nemocný? Poradíme, jak rozeznat zákeřné psí nemoci
Pes a voda: čeho se vyvarovat
Když ani po dlouhodobém zkoušení se pejsek vody stále bojí, nenuťte jej. Někteří psi se bohužel nenaučí mít vodu rádi. Určitě se vyvarujte náhlého ochlazení psa. Nikdy psa v parný den neberte do ledové vody. Pes se musí ochlazovat postupně.
Jestli chcete psa v létě jen osvěžit vodou, pak začněte od končetin k bříšku a tříslům. Lehce můžete namočit i hlavu, ale nikde ne celou. Místo zahradní hadice lze použít vlhký hadr nebo ručník. A samozřejmě dbejte na pitný režim u psa, především v horké letní dny.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
-
Jitule10. 8. 2021 | 11:24"S krátkými nohy"? Vážně?
Diskuze k mazlíčkům: 1