O svátcích dávejte pozor na to, co vaši mazlíčci konzumují
Dnes

Štědré Vánoce i pro naše zvířecí mazlíčky. Krmení o svátcích ale může i ublížit. Na co si musíme dát pozor?

Jídlo je jedna z nejlepších částí Vánoc. O svátcích si většinou pochutnáváme i na dobrotách, které bychom jinak během roku běžně nejedli. Dopřáváme si také cukroví, chlebíčky a spoustu dalších lahůdek. A občas se stane, že naši mazlíčci začnou něco loudit. Co jim můžeme dopřát a čemu bychom se naopak měli rozhodně vyhýbat?

I když našim mazlíčkům chceme o Vánocích dopřát, rozhodně bychom se měli vyhýbat lidskému jídlu. Není to nic, co by jim prospívalo. Může se bohužel stát i to, že jim po nějaké lidské laskomině bude špatně a vy skončíte se svým čtyřnohým spolubydlícím na veterinární pohotovosti. A to rozhodně nikdo ze zúčastněných nechce.

Krmení mazlíčků o svátcích

I když bychom našim mazlíčkům chtěli dopřát něco od stolu, není to dobrý nápad. Některé lidské potraviny mohou být pro psy nebo kočky skutečně životu nebezpečné. „Domácí zvířata by rozhodně neměla dostávat nic kořeněného, mastného, vhodné nejsou ani některé druhy ovoce nebo zeleniny (například citrusy nebo avokádo u citlivých jedinců). Zvířeti ale může víceméně ublížit cokoliv, na co není zvyklé,” vysvětluje veterinářka Dagmar Minaříková.

Čtěte také:

Vánoční recepty – jak chutnaly tradiční Vánoce našich předků?

Užijte si letos Vánoce bez stresu! Máme pro vás 7 rad, jak mít klidné svátky

Vánoční kaktus - ozdoba domácnosti nejen přes Vánoce

Ani sváteční jídlo není pro zvířata

Chcete-li svému mazlíčkovi něco extra o svátcích dopřát, kupte mu třeba kvalitní krmení od veterináře. S mání jsou nejen různé pamlsky, ale také konzervy s kvalitním masem. Tím jistě nepohrdne. Jídlo, které si připravujeme pro vlastní konzumaci a je solené či kořeněné, zvířatům nikdy nepodáváme. „Vždy je nutné myslet na vhodnost a také stravitelnost jednotlivých jídel. Většinou není problém u jedinců, kteří jsou zvyklí na pestrou stravu. Pokud ale psa či kočku krmíme striktně jen granulemi, koledujeme si o zažívací potíže,” varuje zvěrolékařka. A pokud třeba psovi přeci jen dáme kousek ryby, nevšimneme si kosti a ta mu zaskočí? „Pak stejně jako u lidí, můžeme kost vytáhnout, pokud ji bezpečně vidíme a jsme schopni ji uchopit. Nesmíme ji hlavně ulomit. Pokud ji nevidíme nebo máme jen podezření, pak je rozhodně lepší vyhledat lékařskou pohotovostní veterinární službu. Tam většinou provedou rentgen nebo endoskopické vyšetření,” vysvětluje odbornice.

Nebezpečné cukroví pro domácí mazlíčky

I když máte nutkání svému čtyřnohému příteli dát kousek sladkosti, držte se od této myšlenky dál. Cukr, lepek, ořechy i koření mohou být pro mazlíčky potencionálně nebezpečné. „V lepším případě se projeví žaludeční či střevní potíže, což není nic, co byste chtěli o svátcích řešit. Myslete na to, že pro psa nebo kočku je svátkem už to, že je panička či páníček více doma a věnuje se jim. Žádné cukroví opravdu nepotřebuje,” usmívá se Dagmar Minaříková. A jedním dechem varuje také před alternativními sladidly, které se dnes hojně používají. „Největší zlo pro psy je xylitol (extrémně rychle snižuje hladinu glukózy v krvi), ale ani ostatní sladidla nejsou vhodná. Není to součást přirozené stravy zvířete. Teoreticky by nemusela vadit stévie, jakožto rostlina. Ale opravdu si myslím, že experimentování se zdravím zvířete je bláznovství.”

Mazlíčci a toxické potraviny

Je známo, že pro psy je přímo toxická čokoláda. Tedy přesněji látka theobromin v čokoládě obsažená. Čím tmavší čokoláda je, tím vážnější následky pro mazlíčky může mít, včetně záchvatů a zvracení. Prokázaná je i určitá míra toxicity látek například v rozinkách. „Netýká se to všech psů, ale převážně většiny ano. A samozřejmě záleží i na množství snědených rozinek a na váze psa. Pokud mi pes sní jednu rozinku, která mi upadla na zem, určitě to nebudu řešit návštěvou veterináře.” Jenže co dělat v případě, že pes sní toxické potraviny více?

Zvěrolékařka Dagmar Minaříková se synem a svojí fenou Cookie

„Vždy je ideální co nejdříve (cca max. do 1,5 hodiny) u psa či kočky vyvolat zvracení. To můžete docílit i podáním 3% peroxidu vodíku. A dávka? Je to velice individuální. V literatuře se uvádí až lžíce (10 ml) na 10 kg hmotnosti. Zkrátka opatrně podáváme, dokud nevyvoláme zvracení. Následně je pak vhodné po zklidnění žaludku podat nějaké střevní adsorbens (Enterozoo gel, Carbo medicinalis – to ale v relativně vysoké dávce). Případně stejně kontaktujeme veterinárního lékaře pro další postup a rady,” doporučuje zvěrolékařka. 

Dávejte pozor na to, co mazlíčci zbaští

Není výjimkou, že pes sní třeba ozdobné vázání dárků, kus balicího papíru nebo vánoční ozdoby. I když se to může zdát nepravděpodobné, stává se to. Tedy mazlíčky je v období svátků třeba o to více hlídat. „Dokud jsem sloužila v nemocnici, opravdu o svátcích nebyla nuda. Nikdy to ale není chyba zvířat, vždy je na vině majitel. Nezapomínejte, že vánoční období má být klidné a odpočinkové, nikoliv hektické. A právě ty naše emoce, na stres a zmatek, zvířata reagují. Jsou zvědaví, co to je v těch šustících papírcích… A problém je na světě. Mohou tím tak i upoutávat na sebe pozornost,” osvětluje veterinární lékařka.

Domácí mazlíčci versus venkovní zvířata

Někteří lidé chodí o svátcích do lesa dopřávat i zvířátkům. Nosí nejrůznější dobroty, které tam nechávají. Ale ne vždy je to správně. „Co se týká lesní zvěře, je vždy lepší domluvit se s místním mysliveckým sdružením anebo alespoň s kamarádem myslivcem. Měli byste vědět, jaká zvířata v dané lokalitě žijí, co potřebují… Pro vodní zvěř (kachny nebo labutě) jsou vhodné například směsi, které koupíte ve zverimexu. Na pečivo rozhodně zapomeňte, to už je lepší třeba listový salát,” uzavírá veterinářka Dagmar Minaříková.

Autor článku: Monika Poledníková

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

MVDr. Jiří Pikula: veterinární klinika ANIMAL, Kuřim

Veterinární klinika ANIMAL v Kuřimi…

Psí hotel Unhošť: péče o psy s individuálním přístupem

Dostali jste se do svízelné situace, kdy…