Vánoční recepty – jak chutnaly tradiční Vánoce našich předků?
Většina českých domácností na Štědrý den nedá dopustit na tradičního smaženého kapra s bramborovým salátem. Ostatní vánoční recepty včetně štědrovečerní hostiny se už ale liší dům od domu. Do vánočního jídelníčku tak, jak ho znaly naše babičky, se postupně vkrádají novinky a opravdu tradiční vánoční recepty už nejsou tak běžné. Přečtěte si článek a zjistěte, jak tradiční Vánoce chutnaly našim předkům. Třeba načerpáte inspiraci pro obměnu vaší vlastní štědrovečerní hostiny.
Kapr na černo
Smažený kapr, jak ho známe dnes, je doménou až posledních desítek let, dříve tradiční Vánoce většinou provázel kapr na černo. Je to nejstarší dochovaný český recept na úpravu vánočního kapra, pochází z roku 1810 a jeho původní příprava trvala tři dny. Na rozdíl od houbového kuby se černá barva nasládlé omáčky získává díky povidlům a restované zelenině. Kapr na černo se dříve podával především s šiškami, ale můžete si ho dát s houskovým knedlíkem, lokšemi nebo brambory. Nelekněte se velkého množství surovin – kapr na černo patří mezi složitější vánoční recepty, ale výsledek vaší námahy bude stát za to. Kapr na černo si vás získá svou výraznou nasládlou kořeněnou chutí.
- 6 porcí kapra
- 2 lžíce másla
- 1 mrkev
- 1 menší celer
- 1 petržel
- 1 cibule
- 2 lžíce krupicového cukru
- Směs koření (3 hřebíčky, špetka tymiánu, 10 kuliček pepře, 6 kuliček nového koření, 1 bobkový list)
- 2 kolečka citrónu
- 205 ml octa
- 750 ml rybího vývaru
- 4 lžíce povidel
- 100 g sušených švestek
- 50 g loupaných mandlí
- 20 g rozinek
- 50 g vlašských ořechů
- 2 lžíce nastrouhaného perníku
Nejprve si připravte všechny suroviny: nasolte kapra, nakrájejte cibulku najemno, nastrouhejte kořenovou zeleninu a pokrájejte sušené švestky a ořechy.
Poté rozehřejte v hrnci máslo a osmahněte na něm kořenovou zeleninu a cibuli. Přisypejte cukr a za stálého míchání nechte zkaramelizovat. Přidejte koření, kolečka citrónu a asi minutu na plameni opékejte. Následně přilejte ocet a ohřívejte, dokud se neodpaří. Celou směs zalijte vývarem (případně vodou) a zvolna vaříme asi 5 minut.
Do vroucí omáčky vložte plátky kapra a opatrně ho duste. Kapra občas otáčejte, ale buďte opatrní, může se začít rozpadat. Po asi 12-15 minutách rybu vyjměte z omáčky a přimíchejte do ní povidla a perník a nechejte dalších 10 minut povařit.
Sušené ovoce a ořechy mezitím zvlášť povařte asi 5 minut ve vodě. Omáčku propasírujte a ovoce s ořechy i s vodou k ní přilijte. Pokud je omáčka příliš řídká, zahustěte ji perníkem.
Před podáváním kapra ohřejte v páře a přelijte teplou omáčkou.
Jáhelník
Staročeský jáhelník je oblíbenou pochoutkou, která provázela tradiční Vánoce našich prababiček. Jáhelník je sladký nákyp z jáhel a sušeného ovoce. Zařaďte ho mezi své vánoční recepty – je totiž nejen lehce stravitelný a výživný, ale především lahodný a také opravdu snadný na přípravu.
- 200 g jáhlů
- 700 ml mléka
- 200 g sušených švestek případně jiné sušené ovoce
- 3 vejce
- 90 g cukr krupice nebo medu
- 2 lžíce másla
- Citrónová kůra
- Špetka skořice
- Špetka soli
Jáhly třikrát spařte horkou vodou a vsypte do studeného mléka. Pak postavte na plotnu, přidejte špetku soli a uvařte na kaši asi 20 minut. Švestky mezitím zalijte studenou vodou a nechte asi 30 minut bobtnat. Pak je sceďte a nakrájejte na kousky. Z cukrů a žloutků vyšlehejte pěnu a z bílků a špetky soli hustý sníh. Zchladlé jáhly promíchejte se žloutkovou hmotou, ochuťte skořicí a citrónovou kůrou, přimíchejte švestky a pak do směsi opatrně vmíchejte sníh. Pečte na 160 °C asi 55 minut. Před podáváním můžete jáhelník poklást kousky másla a poprášit moučkovým cukrem.
Krkonošský houbový kuba
Krkonošský houbový kuba se tradičně podával jako polední jídlo na Štědrý den, ale naši předkové ho jídávali i mimo období Vánoc. Někdy se krkonošský houbový kuba nazýval i „černý“ díky charakteristické barvě, kterou získal z hub. V každém kraji kubu upravovali lehce rozdílně – někde se do něj přidávalo sádlo nebo škvarky, mohl se vařit nebo zapékat. Máte-li rádi kombinaci hub a krup, zařaďte houbového kubu mezi vaše vánoční recepty už letos.
- 500 g krup
- 300 g sádla
- 100 g cibule
- 50 g sušených hub
- 5 stroužků česneku
- Máslo
- Sůl
- Pepř
- Majoránka
Nejprve kroupy spařte vařící vodou, propláchněte, přidejte kousek sádla a uvařte je do měkka. Mezitím na sádle orestujte najemno nakrájenou cibuli a sušené houby namočte do vody. Když jsou krupky měkké, slijte případnou přebytečnou vodu a přidejte k nim cibulku, houby a dochuťte solí, pepřem, utřeným česnekem a majoránkou. Směs poté vložte do pekáče vymazaného sádlem a pečte asi 30 minut na 180°C.
Pukance s mákem a medem
Pokud si vaše tradiční Vánoce nedokážete představit bez vánočky, můžete rovnou vyzkoušet další z tradičních českých receptů. Pukance jsou malé kynuté buchtičky posypané mákem, cukrem a přelité máslem a patřily mezi jednu z pochoutek na štědrovečerní tabuli. Vy si je ale můžete připravit třeba na snídani nebo k obědu.
- 500 g polohrubé mouky
- 30 g droždí
- 2 lžíce cukr moučka
- 100 g másla
- 2 žloutky
- Citrónová kůra dle chuti
- Rozinky dle chuti
- Mléko
- Mletý mák a cukr
Z mléka, droždí a trošky cukru nechte vzejít kvásek, který následně přilijte do mísy s moukou. Přidejte vlažné máslo a ostatní suroviny, zpracujte těsto a nechte kynout. Z vykynutého těsta tvořte malé buchtičky, které klaďte do pomaštěného pekáče. Potřete vejcem a pečte do zlatova. Ještě teplé je polijte hrnkem horkého mléka, rozpuštěným máslem a hojně posypte mletým mákem a cukrem nebo medem.
Diskuse k článku
RE : Vánoční recepty – jak chutnaly tradiční Vánoce našich předků?