Ušít si vlastní lůžkoviny není vůbec nic náročného. Hravě to zvládne i začátečník. Návod, jak na to
Na kvalitní lůžkoviny bychom měli dbát, jelikož jsou naším každodenním společníkem. V průměru totiž prospíme až třetinu života, tedy zhruba 25 let. Navíc lůžkoviny jsou součástí místnosti, kde odpočíváme, měly by proto ladit s naším stylem a mělo bychom se pod nimi cítit opravdu dobře.
Sehnat kvalitní lůžkoviny může být i v dnešní době problém. Zvlášť, pokud jste majitelé větší peřiny než je klasický rozměr. Lůžkoviny lze sice sehnat snadno na internetu, ale zase si nemůžete osahat materiál a rozhodujete se tak většinou jen podle popisu materiálu a podle toho, jak se vám líbí barvy. A to není úplně ideální. Chcete-li mít lůžkoviny, pod kterými se budete cítit opravdu luxusně, pak si je sami ušijte.
Ušít lůžkoviny zvládne každý
Nelekejte se! Ušít lůžkoviny není vůbec nic náročného. Ba naopak. Dalo by se říci, že to patří mezi jednodušší šicí práce. Hravě to proto zvládne i začátečník. Než se vůbec pustíte do výběru látky, pak myslete na to, že lůžkoviny by měly být především praktické. Přeci jen se budou poměrně často prát a denně používat. Tedy estetika se v tomto případě posouvá až na druhé místo. V případě, že budete vybírat látku na vlastní lůžkoviny, měli byste se poohlédnout ideálně po kvalitní čisté bavlně. Dnes už je dokonce možné sehnat bavlnu v bio kvalitě, která se pyšní i o něco lepšími vlastnostmi než klasická bavlna. Ovšem vybírat můžete i z dalších materiálů. Třeba na léto může být zajímavým materiálem satén. Případně můžete vyzkoušet tradiční krep nebo netradiční samet. Výběr látky je samozřejmě na vás a vašich preferencích.
Luxusní postele z přírodních materiálů - zdravé spaní, moderní design i maximální pohodlí
Pozdrav Měsíci - jednoduchá jógová sestava pomůže s nespavostí a zajistí klidný spánek
Je zdravotní matrace pouze mýtus, nebo opravdu zlepšuje spánek?
Dokonalé homemade lůžkoviny
Nejste-li si jistí tím, jestli zvládnete ušít lůžkoviny, pusťte se nejprve do šití prostěradla. Na tom opravdu nemáte téměř co pokazit. Naopak, právě šití prostěradla může být pro začátečníka zajímavou aktivitou, u které si šití “osahá”. Pochopitelně budete potřebovat šicí stroj, bez toho to nepůjde. A pak také látku, bavlněnou ideálně. Kolik látky koupit? K délce matrace přidejte její dvojnásobnou výšku a navíc ještě dalšího půl metru, aby šlo prostěradlo na obou koncích lehce zahrnout. To samé platí i u šířky. K šířce samotné matrace přidejte ještě její výšku x2, plus dalšího půl metru navíc. U samotného šití lůžkoviny je pak důležité všechno pořádně naměřit. Klidně raději dvakrát, ať to opravdu sedí. Dál už pak budete šít jen rovné kusy. Podobně jako prostěradla se dají ušít například i přehozy na postel. Na ty se však hodí jiná látka než jen obyčejná bavlna. Jestliže byste ale raději prostěradlo elastické, pak už budete trochu zkušeností potřebovat. A taky vás to bude stát víc úsilí, jelikož po obvodu celého prostěradla bude třeba udělat tunýlek a následně provléct gumu. Je to tedy o něco pracnější, než klasické prostěradlo.
Vlastní lůžkoviny na postel
Až bude hotové prostěradlo, můžete se pustit do povlaků na polštáře a nakonec také na peřinu. Co se polštáře týče, tak nejjednodušší typ povlaku ušijete z přeložené délky látky se záložkami, které jsou přeložené přes sebe na vnitřní straně. Ta chlopněmi “drží” polštář, který je uvnitř. Co se týče výběru materiálu, opět je nejlepší bavlna. A chcete-li si vyhrát a tvořit něco opravdu originálního, pořiďte jednobarevnou látku. Tu pak můžete dozdobit třeba stužkovými lemy nebo třeba výšivkami či nažehlovacími obrázky.
A kolik materiálu na polštář? Změřte si nejprve polštář ze všech stran. Co se délky týče, následně pak míry zdvojnásobte a přidejte ještě dvacet centimetrů navíc. Potřeba budou na chlopeň a obrubu. Na šířku připočítejte jen zhruba tři centimetry navíc na švy.
Lůžkoviny na klidné spaní
Nakonec se pusťte do povlaku na peřinu. Máte-li klasický rozměr, nebude to tak náročné. Pokud jste však vlastníci dvoupeřiny, nějaký čas vám to už zabere. Povlak na peřinu by měl být ideálně ze stejného materiálu, jako povlak na polštář. Opět je to jen na vašem výběru. Případně můžete nakombinovat dva různé materiály a budete mít například teplou stranu peřiny (na zimu) a chladnou stranu peřiny (na léto). Jednoduchá je i odpověď na otázku, kolik materiálu na povlak na peřinu koupit. Budeme-li brát v úvahu klasickou délku peřiny, tedy dva metry, je nutné přidat ještě 7-8 centimetrů na záložky i švy. Na šířku pak postačí přidat pouhé 4 centimetry. Nakonec se už jen radujte z vlastní vyrobené a originální lůžkoviny.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : Ušít si vlastní lůžkoviny není vůbec nic náročného. Hravě to zvládne i začátečník. Návod, jak na to