Velikonoce bez chemie! Barvení vajíček - cibulí, řepou, kurkumou, borůvkami i zelím
Velikonoce jsou za rohem a vy se pravděpodobně chystáte na barvení vajíček, abyste potěšili koledníky. Právě bez vajíček si málokdo z nás dokáže Velikonoce představit. Jsou, spolu s velikonočním beránkem, pomlázkou a koledníky, symbolem jara. Co kdybyste to letos zkusili jinak, než předchozí léta a vajíčka barvili ryze přírodní cestou?
Velikonoce jsou nepochybně svátky jara, příroda se probouzí po zimním spánku, všechno se začíná zelenat, dny se prodlužují. Kromě oslavy jara jsou Velikonoce také časem, kdy si Křesťané připomínají umučení a vzkříšení Ježíše Krista. K Velikonocům patří mnoho tradic, přičemž jednou z nich je barvení vajíček. Přečtěte si, jaké jsou velikonoční zvyky ve světě i velikonoční tradice v ČR. A z vykoledovaných velikonočních vajec můžete udělat třeba vajíčkovou pomazánku 10x jinak.
Kde se vzalo přírodní barvení vajíček?
Barvení vajíček patří mezi symboly Velikonoc. Při barvení vajíček si mnoho z nás jistě vzpomene na vajíčko ozdobené nádhernými, ale také velmi pracnými, výtvarnými technikami. Nejstarší zdobená kraslice je podle vědců stará přibližně 2 300 let. Historicky první doložené barvení vajíček pochází z roku 1290, kdy nechal král Edward I. obarvit zlatou barvou 450 vajíček.
Přírodní barvení vajíček mělo podobu dopisů
Dříve se vajíčka barvila z ryze praktických důvodů. Po zimě začaly slepice znovu plnohodnotně snášet a lidé nevěděli, co si s velkým množstvím vajec počít. Vařená vejce měla delší trvanlivost, proto je uvařili a obarvili načerveno, aby je rozlišili od těch čerstvých.
Postupem času se začaly používat další přírodní barvy a děvčata je začínala také zdobit. Vajíčko, které bylo ozdobené pracnými ornamenty, patřilo vždy konkrétnímu koledníkovi – v ornamentech bylo ukryté sdělení příslušnému chlapci. Vajíčko tedy sloužilo jako jakýsi dopis.
Doba se postupem času zrychlovala a lidé začali využívat syntetické barvy, běžně dostupné v obchodech, kterými vajíčka během chvíle nabarvili. V posledních letech se ale spousta z nás opět vrací k přírodnímu barvení vajíček, bez chemie. Jak tedy obarvit vajíčka přírodními barvami?
Přečtěte si také, jak vytvořit drátované velikonoční vajíčko nebo jak obarvit vejce hedvábím.
Vajíčka nejprve odmastěte
Barvení vajíček cibulí patří mezi nejrozšířenější přírodní způsoby. Předtím, než budete vajíčka barvit, ať už jakýmkoliv způsobem, je důležité, abyste je dobře odmastili. K tomu poslouží obyčejný ocet, v němž namočíte hadřík, a tím vajíčka otřete. Pokud nebudou perfektně odmaštěná, barva se nechytne a vajíčka budou vybledlá.
Barvení vajíček cibulí
Teď už k samotnému barvení. Budete potřebovat pouze obyčejnou silonovou ponožku, nit a cibulové slupky – záleží na vás, zda zvolíte bílou, nebo červenu cibuli. Slupky z bílé cibule dodají vajíčkům nádherně hnědou barvu. Ty z červené cibule zase načervenalý nádech.
Prvně nasypte slupky od cibule do hrnce a zalijte vodou tak, aby byla vajíčka potopená. Nezapomeňte vodu osolit, to proto, aby vajíčka nepopraskala. Ve chvíli, kdy začne voda vřít, opatrně přidejte vajíčka. Dávejte pozor, aby se vzájemně nedotýkala, a vařte 10 – 12 minut. Během toho, co se budou vajíčka vařit, je jednou nebo dvakrát otočte, aby nevznikly skvrny.
Pokud nechcete mít vajíčka pouze jednobarevná, vezměte si silonovou ponožku, vložte do ní vajíčko a ozdobte lístky libovolných rostlin, například kopru apod. Punčochu utáhněte a zavažte nití, aby se vám nerozvázala. Poté postupujte podle výše uvedeného.
Barvení vajíček červenou řepou
Další oblíbenou metodou, jak zkrášlit velikonoční vajíčka, je jejich barvení v červené řepě. Právě řepa dodá vajíčkům, růžový nádech. Budete potřebovat pouze tři malé řepy, které oloupete a dužinu nakrájíte na kostičky. Takto nakrájenou řepu vložíte do hrnce a zalijete přibližně 900 mililitry vody. Přidáte sůl, dvě lžíce octa a až se bude voda vařit, opatrně do ní vajíčka vložíte. Vaříte opět, podobně jako u cibule, zhruba 10 – 15 minut. Pokud se vám bude zdát barva málo výrazná, můžete nechat vajíčka, společně s řepou, přes noc v hrnci.
Barvení vajíček kurkumou
Kurkuma patří mezi koření, které má většina z nás doma. Proč ji tedy nevyužít na Velikonoce a nepřipravit si krásně žlutá vajíčka? Budete potřebovat litr vody, několik lžiček kurkumy a pro větší efekt přidejte také mletý i nemletý šafrán. Směs přibližně půl hodiny povařte, poté přidejte vajíčka a vařte dalších cca 13 minut. Jestli se vám nebude zdát barva dost sytá, opět můžete nechat vajíčka v této směsi přes noc.
Barvení vajíček borůvkami
Jak by se vám líbila tmavě modrá vajíčka? Jejich výroba je jednoduchá, stačí hrnek borůvek, klidně i mražených, dejte do hrnce, zalijte hrnkem vody a nechte povařit. Směs poté sceďte a do vzniklého nálevu přidejte vajíčka. Vařte opět přibližně 13 minut. Čím déle necháte vajíčka v nálevu, tím bude barva sytější.
Barvení vajíček špenátem a červeným zelím
Pomocí špenátu dosáhnete toho, aby měla vaše velikonoční vajíčka jemně zelenkavou barvu. Budete potřebovat lístky špenátu, které přibližně 10 minut povařte a poté vložte vajíčka a nechte vařit dalších cca 13 minut.
Jestliže se vám nebudou zdát vajíčka dostatečně zelená, obarvěte je nejprve v kurkumě a poté je vložte do sklenice s nálevem z červeného zelí. Díky žluté a modré barvě vám vznikne zelená.
Diskuse k článku
RE : Velikonoce bez chemie! Barvení vajíček - cibulí, řepou, kurkumou, borůvkami i zelím