Nemáte prášek do pečiva? Nevadí! Vyrobte si domácí nebo místo něj dejte ingredience, které jej zastoupí
Vyrobit domácí prášek do pečiva je skutečně snadné. Navíc neobsahuje žádné škodlivé látky a vyjde vás na zlomek toho, co běžný prášek do pečiva z obchodu. A taky vám poradíme, jak nahradit pečicí prášek v případě, že vám doma všechno došlo. Možností je totiž spousta.
K čemu vlastně vůbec kypřidlo do pečiva potřebujeme? Kypřicí látky uvolňují plyny, které mají za následek právě nakynutí těsta. Pečivu tak ve výsledku dodají lehkou a vzdušnou strukturu.
Běžný prášek do pečiva lze nahradit
Existují čtyři hlavní typy kypřicích činidel: chemická, přírodní, vzdušná a parní. Mezi chemická kypřidla patří právě například prášek od pečiva a jedlá soda. V receptech se nejčastěji využívají právě chemická kypřidla, aby se předešlo dlouhému přirozenému kvašení či kynutí. Chemické kvasy reagují i s ostatními složkami v receptu či s teplem za vzniku oxidu uhličitého. Při pečení je využíváme nejčastěji. Mezi přírodní kypřidla patří zase kvasinky, které se využívají především do chleba. Ovšem kefír, pivo nebo tvrdý alkohol (nejčastěji rum) mohou být rovněž přírodním kypřidlem a budou v pečivu produkovat oxid uhličitý. Při parním kypření se zachycují tekutiny, které se v troubě zapařují. Například francouzské pečivo choux nebo yorkšírský puding. Dobrým příkladem je i oblíbený pita chléb, který páru využívá k vytvoření své vnitřní kapsy. A nakonec vzdušné kypření, kam patří našlehání vaječných bílků, smetany, másla, aquafaby a podobně. Tedy všechny metody, které přivádějí vzduch do těsta.
Jedlá soda na pálení žáhy, pro bělení zubů i úspěšný úklid
Jak na domácí pečivo bez pekárny - 10 skvělých receptů
Pečení bez cukru: Mlsejte bez výčitek a vyzkoušejte zdravé recepty bez cukru
Jedlá soda jako prášek do pečiva
Jedlá soda je vlastně hydrogenuhličina sodný neboli bikarbonát sodný. Jedná se o alkalický bílý prášek s pH 8-9. Při pečení funguje tak, že reaguje na kyselé přísady za vzniku CO2 a těsto nadzvedne. Z toho důvodu, je nutné do těsta přidat i něco kyselého (acidního), například citrónovou šťávu, ocet, kefír, med, melasa, kakao či jogurt. Pokud nic kyselého nepřidáme, jedlá soda nemá s čím zreagovat a v těstě pak může způsobit dost nepříjemnou mýdlovou pachuť. Díky chemické reakci zásady (soda) a kyseliny se uvolníoxid uhličitý a začnou unikat bublinky, které těsto nakypří, zvětší jeho objem a postarají se o nadýchanost a vláčnost.
Snadný domácí prášek do pečiva
Prášek do pečiva funguje zcela jinak než jen samotná soda. Zpravidla se jedná o směs zásadité jedlé sody a kyselinotvorné složky, většinou fosforečnanu nebo vinného kamene a plnidla čili škrobu či mouky. Na spuštění reakce v těstě pak už stačí jen voda nebo mléka. Prášek do pečiva tedy můžeme bez obav použít i tam, kde není žádná kyselá ingredience. A jak si takový prášek do pečiva můžete sami vyrobit? Jde to snadno a hotovo máte za pár minut.
Domácí prášek do pečiva – přísady:
- 100 g vinného kamene
- 50 g jedlé sody
- 25 g kukuřičného škrobu
Domácí prášek do pečiva – příprava:
Všechny ingredience nasypte do nádoby a důkladně promíchejte. Přesypte je do uzavíratelné nádoby a tu pak pevně uzavřete. Vhodná je například obyčejná zavařovací sklenice. Při pečení pak používejte zhruba 1-1,5 lžičky směsi na 500 g mouky.
Vinný kámen a prášek do pečiva
Vinný kámen neboli hydrogenvinan draselný je draselná sůl kyseliny vinné přítomná ve víně. Jejím vysrážením pak vznikne krystalický zákal ve formě jemného sedimentu. A právě tato složka se pak využívá jako kyselinotvorné činidlo v domácím prášku do pečiva. V běžně dostupných prášcích do pečiva se vinný kámen příliš nevyskytuje. A pokud ano, pak je cena takového výrobku vyšší. Obvykle totiž výrobci do prášku do pečiva přidávají fosfátovou sůl, což je složka, kterou bychom rozhodně neměli konzumovat příliš často. Pokud si však sami koupíte balíček vinného kamene, jedlé sody a přidáte k těmto dvěma ingrediencím škrob, vyrobíte si obří zásobu neškodného domácího prášku do pečiva, který vám vydrží tak dlouho, dokud jej nespotřebujete.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : Nemáte prášek do pečiva? Nevadí! Vyrobte si domácí nebo místo něj dejte ingredience, které jej zastoupí