Přírodní parfém na míru? Vyrobte si jej snadno sami doma
Nejrůznější voňavky, toaletní vody nebo parfémy jsou každodenní součástí našeho života. Jen málokdo vychází ráno z domu bez toho, aniž by se navoněl. Cítíme se pak dobře a hlavně chceme, abychom voněli krásně po celý den. Máte i vy své oblíbené vůně? A co si takhle vyrobit vlastní přírodní parfém?
Parfém není jen ledajaká vůně. Je to obří alchymie. Devadesát procent parfémů z běžných obchodů jsou chemického původu. V běžné lahvičce s vůní se může skývat až 250 chemických látek a průměrně až 30 silných alergenů. Přemýšeli jste někdy o tom? Zkusíme vám ale ukázat, že to jde i jinak.
Neekologický parfém
V době, kdy se snažíme minimalizovat tvorbu plastu, vyhýbat se v potravinách různým konzervantům a barvivům, si na sebe každý den aplikujeme desítky až stovky chemických látek a mnohdy o tom ani nevíme. Neuvědomujeme si to a nepřemýšlíme o tom. Většina si myslí, že parfémy obsahují skutečně výtažky květin, citrusů, dřevité přírodní tóny, které jsou ve spojení s alkoholem coby konzervantem. Ale že to jsou syntetické složky vytvořené v laboratořích a s přírodou nemají nic společného, mnohdy netušíme.
Ambra: součást luxusních parfémů i vonné léčivo
Alternativní parfémy se značkovým vyrovnají kvalitou. A stojí až o polovinu méně
Vyrobte si originální bylinný parfém na jaro. Každý se za vámi otočí!
Běžný parfém a jeho toxické složky
Klasické konvenční parfémy obsahují těkavé látky, které se dostávají do těla. Složky parfému vdechujeme, ale dostávají se i do pokožky přes kůži, která je největším orgánem těla. Přitom například kojící matky předávají syntetické látky ve svém mléku dál dítěti. To může způsobovat mnohé alergie, u kterých těžko dohledáváme příčiny. Jednou ze složek, které jsou na „černé listině“ je benzaldehyd. Ten může způsobit podráždění očí, hrdla, úst, může zapříčinit až závratě nebo bolest hlavy či poškození ledvin. Další složkou jsou ftaláty (estery kyseliny ftalátové), o kterých se v poslední době často mluví. Používají se běžně při výrobě plastu, aby získal funkce jako pružnost, v parfémech se používají pro konečnou úpravu vůně.
Mohou být příčinou astmatu, alergií, negativně působit na srážlivost krve, reprodukční nebo hormonální systém, ale i na funkci ledvin, plic či jater. A největším strašákem je pak syntetické pižmo (tetralin, AETT), které může způsobit degeneraci míchy, a navíc ničí mozkové buňky. Pro některé druhy zvířat (ryby, myši) je látka dokonce toxická. Xylenové pižmo se ukládá v tukové tkáni a v přírodě se neumí rozložit.
Přírodní parfém bez chemie není sci-fi
Konvenční parfémy by nemusely být plné škodlivých látek. Stačilo by, kdyby se vyměnily syntetické složky za přírodní. Co tomu brání? Parfém by byl mnohem složitější na výrobu, nejen co se týká procesu výroby, ale i složení a zpracování či nákupu jednotlivých složek. Jeho výrobní cena by tak byla mnohem vyšší.
Alkohol nemusí být syntetický, v přírodních parfémech je používán alkohol rostlinného původu, jenž se získává například z hroznových listů. Je účinný a přitom je mnohem méně agresivní pro naši pokožku. Syntetické esence je možné vyměnit za přírodní esenciální oleje a extrakty přímo z rostlin. Jejich vůně jsou mnohem přirozenější. Levandule pak opravdu voní po levanduli a nejen syntetické náhražce.
Léčivý přírodní parfém
Přírodní parfémy díky obsahu přírodních esencí mají aromaterapeutické účinky. Je tak mnohem složitější sestavit jednotlivé esence, aby spolu navzájem korespondovaly a nevylučovaly své účinky. Přírodní esence pomáhají harmonizovat tělo i mysl. Dodávají pocit sebedůvěry, energie, povzbuzují nebo naopak zklidňují a uvolňují naše tělo od stresu, únavy či napětí.
Parfémy i toaletní vody jsou složeny ze tří hlavních částí, které na nás působí. Prvním je hlava, kombinace vůní, které vydrží par minut. Další částí je srdce, které vydrží o pár minut déle, a nakonec hlavní částí je základ. Je to směs vůní, jež nám zůstanou i po vyprchání ostatních částí a tvoří základ parfému. Jsou typy esencí, které jsou rychle prchavé, jako například citrusové plody. Ty dodávají hlavové tóny, jež nejrychleji zmizí. Naopak v základu tónů vůní najdete dřevité tóny, které vydrží mnohem déle.
Přírodní parfém: Návod
Na výrobu domácího olejového přírodního parfému se svěží citrusovou vůní budete potřebovat 10ml obal na roll-on, nosný rostlinný olej bez vůně (například mandlový) a kvalitní esenciální olej citrón, kadidlo a petitgrain (hořký pomeranč). Nejprve si vydezinfikujte pomůcky alkoholem. Do ¾ roll-on skleničky si nalijte mandlový olej, přijdete čtyři kapky kvalitního esenciálního oleje citrónu, jednu kapku kadidla a tři kapky petitgrainu. Zaklopte víčkem a promíchejte. Nechte uležet. Uvidíte, že zprvu bude vonět jinak než druhý den, kdy se jednotlivé esenciální oleje rozloží.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : Přírodní parfém na míru? Vyrobte si jej snadno sami doma